Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hacıosmanoğlu ve 1040… Muharrem Usta ve şike…

Hacıosmanoğlu ve 1040… Muharrem Usta ve şike…

Trabzonspor eski başkanlarından İbrahim Hacıosmanoğlu İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen panelde Trabzonspor kongresinde aldığı 1040 oyu yorumlamış. Hacıosmanoğlu, ‘1040 tarihi Türklerin Anadolu’ya giriş tarihidir ve bu bir mesajdır’ demiş.

Şişli Meslek Yüksekokulu öğrencileri 1040 tarihini merak ederek bir araştırma yapmıştır. Karşılarına çıkan tablo Selçuklular ile Gazneliler arasındaki Dandanakan Savaşı olacaktır. Dandanakan Savaşı Anadolu değil, Horasan ekseninde yapılan bir savaştır. Gazneliler, Selçuklular’ı Horasan’dan çıkarmak isteyince başlattıkları savaşta yenik düşmüşlerdir. Yalnız yenik düşmediler. Gazneliler yıkılıp gitmişlerdir.
Şimdi bu tabloda Dandanakan Savaşı esas alınacaksa İbrahim Hacıosmanoğlu yenilen Gazneliler midir? Zafer kazanmadığına ve 1040’ı simge olarak gösterdiğine göre kendisini kimin yerine koymaktadır?

Savaşın galibi Selçuklular… Selçuklu Lideri Tuğrul Bey yönetimi ele aldığına göre, Muharrem Usta 2015 seçiminin Tuğrul Bey’imidir? 

******

Trabzonspor’un yönetilme biçimi… Eski yönetimin toplumsal ilişkileri… Şehre karşı direnişi ve camiaya rağmen gitmeyişi bir yana… Transferde ortaya çıkan tablo nasıl yönetildiğimizi göstermektedir… Trabzonspor kongresinden Dandanakan Savaşı çıkaran Hacıosmanoğlu vakası tüm yönleriyle irdelenmelidir. Şişli’de Hacıosmanoğlu’nu dinleyen öğrenciler acaba ne düşünmüşlerdir? Aldığı hezimet (7500 oyda 1040 oy almak) karşısında kendisini sorgulamak yerine zafer mesajları veren ve güya tarihten örnek göstererek algı oluşturmak isteyen Hacıosmanoğlu galiba epey daha gündemimizde kalacak. Kendini gündemde tutmayı seven Hacıosmanoğlu belli ki ara sıra gündemdeki yerini öyle yada böyle alacak!...

********

Söz Trabzonspor’dan açılmışken, Başkan Muharrem Usta’nın şike ve taraftar eksenli sözlerini görmezden gelmek olmaz. Başkan Usta, ‘Fenerbahçe ile Trabzonspor kol kola olmalı’ demiş.

Fenerbahçe ile Trabzonspor’u kol kola takmak eşyanın tabiatına aykırı. Bunun için önce Fenerbahçe’nin ahlak kavramıyla barışması ve ötekine saygı duyması gerek. Bunun için önce Trabzonspor’un İstanbul Dükalığına karşı verdiği mücadeleyi doğru okumak gerek.
Fenerbahçe ile Trabzonspor taraftarını siyasetin yönettiği hukuk kararlarına inandırarak bir araya getiremezsiniz. Zira hem Fenerbahçe hem Trabzonspor taraftarı son hukuk kararına değil Fenerbahçe’nin şike yaptığına inanıyor. Tapeleri ortadan kaldırarak hukukun vereceği yeni karara kimse inanmıyor. Öyleyse, ‘Şike davası bir hukuk mücadelesidir’ sözleri hiçbir anlam ifade etmiyor. Etmiş olsaydı hukuk kararını vermişti. Şike kesinleşmişti. Kupa gelmeliydi. Şike davası önce bir ahlak ve insanlık meselesidir. Hukuk şikeyi örterek ahlakı mahkum edecektir.

Biz Başkan Sayın Usta’nın Trabzonspor camiasında onarılması zor bir yara açan şike davasıyla ilgili bu kadar rahat konuşmasını ve olaya bu kadar dışarıdan bakmasını doğru bulmuyoruz. Şike olayının bir oyun değil onur meselesi haline dönüştüğünü görmesini bekliyoruz. Bir camianın güce boyun eğdirilmek istenerek onuruyla oynanmıştır. Mesele futbol oyunu yada çobanın koyunu değil… İNSANIMIZIN ONURUDUR.