Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
CHP İl Kongresine dair…

CHP İl Kongresine dair…

Hafta sonu yapılan CHP İl Kongresi bugüne kadarki kongrelerden farklı bir durum arz etti. Kıran kırana yarış bir yana, partililerin birbirini suçlayıcı tavırları kongrenin hafızasına yerleşti.

Artan adaylar karşısında ilk tepki Tonya ilçesinden geldi. Tartışmanın hizipleşmeden kaynaklandığını ve bu anlayışın partiyi esir aldığı kaydedilerek seçimlerin boykot edileceği duyuruldu. Nitekim Tonya boykot etti. Siyasî parti kongreleri herkesin eteğindeki taşları dökme arenasıdır. Ancak CHP kongresi taşların eteklerden dökülmesi olarak değil, eteklerdeki taşlarda kafa göz yarma gibi oldu. Şimdi kaydedilmeye değer iddialara gelelim.

Yavuz Karan 7 Haziran’ı analiz ediyor. İlk çıkışı ön seçimlerle ilgili…” 7 Haziran’da milletvekili sıralaması yapıldı. Bir ön seçim yapıldı. Yapılan ön seçimi partimize zarar vermeme adına burada hiç konuşmuyorum. Nasıl bir ön seçim yaptığımızı… Şehir dışında olan 150 kişi adına kimin oy kullandığını… O ilçede kimin nasıl 421 oy aldığını herkes biliyor.”

Karan 1 Kasım öncesini analiz ediyor: “Partimizde yeri değişen arkadaşımız 1 Kasım seçimlerinde oy kullanmadı. Akçaabat Akören Köyü’nde 7 üyemiz var. Partimize 3 oy çıktı. 7 oyun 4’ünü partimize verdirmeyen arkadaşlarımız burada delege. Vatan Partisine oy veren arkadaşımız burada CHP İl Başkanı’nı seçmeye çalışıyor. Vicdanı varsa, onuru varsa gelip bu sandıkta oy kullanmamalı.”

Of İlçe Başkanı Kaptanoğlu’ndan İl Başkan Adayı Güngör’e “Kirli pazarlıkları reddediyorum. Bunu yapanlara yazıklar olsun. 3 yıldır bir sahneye çıkacaksın. Delegeden, ilçenin bütçesinden haberin olmayacak. Birilerinin dümen suyuna girip ‘Trabzon’da İl Başkanı olayım.’ diyeceksin. Nerede Turgay Güngör? Burada!.. İyi dinle beni. Şu kongrede perde arkasındaki konuşmalarınıza çok üzüldüm. Seçildiğinizde böyle bir tavrı ortaya koyarsanız sizin karşınızda olacağım. Delegeler bu dediklerimi iyi değerlendirsin.”

***

CHP İl Kongresinden iki konuşmacıdan üç özet verdik. 7 Haziran ön seçimindeki şaibe iddiaları hâlâ gündemde!.. Üstelik önseçime giren adayın ağzından. 1 Kasım’da CHP’ye oy vermeyen delegeler orta yerde!.. İlçe Başkanı, İl Başkan Adayı’na kürsüden sesleniyor: “Turgay Güngör nerede? Buradaymış.!.. İyi dinle beni!..”

CHP bugün Türkiye’de ve Trabzon’da ana muhalefet partisi konumunda. İl Başkan Adayı Turgay Güngör “Biz niye 2,3 vekil çıkaramıyoruz?” diye sorarak hedef gösteriyor. Size göre bu CHP 2 vekil çıkarabilir mi?

Yerel dinamiklere bakıldığında CHP’nin işi zor… Daha seçilen vekiliyle ilgili dedikoduları ortadan kaldırmadan… İl Kongresini 2019 seçimlerine hazırlık olarak algılayan bir teşkilât bu haliyle 2 vekilden bahsetmemeli. İki vekil meselesini CHP gerek 7 Haziran’da gerek 1 Kasım’da zaten heba etti. Ülke genelinin yansıttığı hava ile oyunu düşürmeden vaziyeti idare etti. Milletvekili Haluk Pekşen ne yapıp yapıp CHP içindeki yapıyı toparlamalı. Bu tablo gelecekte MHP’de Koray Aydın’ın karşı karşıya kaldığı tabloya benzeyebilir. Aydın da, ‘Nasıl olsa ben çıkarım’ demişti.

Evet… Sonucu genel politika belirliyor. Lâkin bazen yerel politikada kaybedilen 3-5 bin oy çok şey değiştiriyor.