Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Soylu ile ilk somut adım turizmde (1)

Soylu ile ilk somut adım turizmde (1)

Süleyman Soylu’nun Trabzon için vaat ettiği yatırımları yapacağına yürekten inanmıştık. Önceki gün bir kez daha gördük ki sorunları içselleştirmiş ve irade koymaya kararlı. Yani işin ucundan tutmuyor. İnancımız bir kez daha pekişti.

Bakan Soylu turizm konusunda kent bileşenlerini daha önce dinlemişti. Valilikten yeni bir toplantı daha istedi. Ancak bu toplantının dar kapsamlı olmasını ve buradan “Turizm İcra Kurulu” çıkarılmasını hedefledi. Önceki gün karşılaştığı manzara ise bir öncekinin aynısıydı. Yani turizmle ilgili 70-80 kişilik bir meclis. Yine herkes sorunları dile getiriyor. Toplantı, toplanıp dağılmaktan başka bir şey ifade etmiyor. Soylu’nun beklentisi böyle bir toplantı değildi.

***

Arap turizminde 3. yoğun yıla giriyoruz. Hâlâ bir koordinasyon kurulu oluşmadı. İki Arapça tabela konmadı. İki turizm ofisi açılmadı. Denetim, denetim, denetim diye yalvarıyoruz. Bir denetim kurulu kurulmadı. Herkes şikâyetçi ama kimse çözüm için adım atmadı. Kimse üstüne sorumluluk almadı. Önceki gün Süleyman Soylu herkese sorumluluğunu hatırlatıp âdeta görev dağıttı. Herkes toplantının biteceğini beklerken “Durun daha bitmedi. Bir daha böyle toplanma yok. Şimdi söylemden eyleme geçme zamanı.” diyen Bakan Soylu 1. Eylem Plânı’nı sıraladı.

Ocak ayı sonuna kadar yapılacaklar:

 1- Turizm Koordinasyon Kurulu kurulacak. 2- Turizm İzleme ve Takip Kurulu oluşturulacak..  3-Trabzon turizmi için logo oluşturulacak. 

Mart ayı sonuna kadar yapılacaklar:

4- Havaalanı’nda, Meydan’da ve Uzungöl’de. 3 adet turizm ofisi açılacak.  5- Valilikte Turizm Çalışma Merkezi adı altında bir birim oluşturulacak.

 6- Tturizmle ilgili sektörlerle ayrı ayrı toplantılar yapılacak. 7-  Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi 3 dilde yönlendirme tabelalarını kentin belirli yerlerine asacak.  8- KTÜ Rektörlüğü turist rehberliği için Haziran başına kadar sertifika programı yapacak.

***

Tam iki yıldır beklediğimiz buydu. Yani ilk adımların atılması… Yeni bir adım atılması… Lâkin kentte siyasî öncü olmayınca her şey sahipsiz kaldı. Önceki gün gördük ki, Bakan Soylu artık sorunlara el koyma noktasında... Çok keyif aldık... Çok  memnun kaldık... Kenti geleceğe taşıyacak olan turizm için... Ne para lâzımdı ne pul... Kentin kendi dinamikleriyle yapabileceği şeyler bile yapılmıyordu.... İnşallah bu yıl özellikle Arap turizmine daha iyi hazırlanacağız. Keşmekeşliğin önüne şimdiden geçilirse geleceğimizi kurtarabiliriz. Bakan Soylu’ya ortaya koyduğu iradeden ötürü teşekkür ediyoruz. Zaten böylesi bir iradeyi kendilerinden bekliyorduk. Zira Soylu bir aksiyon adamı… İrade koyan ve sonuç alan bir anlayış sahibi…

***

 

Bitmedi… Toplantıda söz edip konuşmadık zira bu sonucu beklemiyorduk. Acil eylem plânı talimatlarını beklemiyorduk. Biz yine ‘toplan dağıl’ toplantısı olacak diye düşündük. Moralimiz bozuldu ve konuşmaya gerek duymadık. Şimdi ortaya çıkan bu tablonun ardından salondaki konuşma hakkımızı köşemize taşıyoruz. Sayın bakana teşekkür ettikten sonra ikinci adımları hatırlatmayı görev biliyoruz.  (Yarın)