Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Son kez yazıyorum. Yıldızlı rant projesi

Son kez yazıyorum. Yıldızlı rant projesi

Akyazı stadyumunu yarım saate boşaltmak için hazırlanan yol yapım projesine biz “Yıldızlı Rant” projesi demiştik. “Yonca Kavşak” projesiyle Yıldızlı beldesini tamamen ortadan kaldıran rant projesi sessiz sedasız yürüyor.

Konuya bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Tamam, rantı engelleyemiyoruz. Rantın, siyaseti teslim aldığına inanıyoruz. Ama hiç olmazsa ne olduğunu bildiğimizi ve itiraz ettiğimizi kayıt altına almalıyız. İtirazlarımızı şöyle sıralayabiliriz:

1- Bu proje, Akyazı stadyumunun yalnızca batı bölgesini boşaltmak için hazırlanıyor.

2- Stadyumun güney ve doğu kapıları da düşünüldüğünde, bu proje ortalama 20 bin kişiyi hedef alıyor.

3- Yolun tamamı 1400 metre… 8 şeritli (4 gidiş 4 geliş) 1490 metre yola 800 milyon lira civarında para harcanıyor. Bu tablo vicdanları sızlatıyor.

4- Yıldızlı’da toplam 110 dönüm bir alan istimlâk ediliyor. Konut istimlâk bedelleri hariç 200 milyon liralık bir istimlâk bedeli ödeniyor. Toplam istimlâkın 500 milyonu bulması bekleniyor.

5- Yıldızlı’ya kurulacak olan Yonca Kavşak Trabzon’da bir ilk olacak. Acaba böylesi devasa bir kavşak gerekli miydi? Trabzon adına cazip görünüyor olsa da Karayollarına rağmen müteahhit firmanın bastırmasıyla yapıldığını düşünüyoruz. Zira Karayolları projesinde stadyum çıkışı, güney cephedeki yollardan Yıldızlı tünellerine rahatlıkla ulaştırılıyordu.

6- Buraya kadar bir nokta koyalım. Akyazı stadyumundan başlayan (4 gidiş 4 geliş) yol yonca kavşağa ulaştı. Peki kavşaktan Söğütlü istikameti ne düşünüldü!.. Madem o kadar yoğunluk olacak!.. O insanlar Yıldızlı’dan Akçaabat istikametine nasıl gidecek? İddia edilen on binlerce insan buharlaşacak mı? Yani “Yıldızlı rant yolu” Söğütlü’yü bile kapsamıyor.

7- Akyazı stadyumunun batı cephesinde Şehir Hastanesi Projesi yapılıyor. Stadyum ise 2016-2017 futbol sezonunda hizmete girecek. Batı cephesinde şehir hastanesi inşaatı başladığında bu proje hemen işlev görmeyeceğine göre devasa yol olmadan stadyum boşalmayacak mı? Hep beraber göreceğiz.

Bu paranın içinde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Haksızlık karşısında en azından inandığımızı dillendiriyoruz.

Kimse yanlış anlamasın. 8 şeritli yola da, kavşağın yoncasına da karşı değiliz. Bilakis büyük kentlerin yanı sıra bizde de olmasını isteriz. Ancak Güney Çevre Yolu 19 yıldır beklerken… Kamuoyu beklentisi karşısında “O yol çok pahalı. Kanuni Bulvarı’nı yapıyoruz!” denilirken, 1490 metrelik yola 800 milyon liraya yakın para ödenecek olması içimizi sızlatıyor. Zira bu parayla Trabzon’da Güney Çevre Yolu’nun yarısı yapılırdı.

***

“Yıldızlı Rant” projesi olarak isimlendirdiğimiz yol projesi o bölgedeki Tunalar-Üçyıldız-Mirapark gibi devasa iş merkezlerini de istimlâk kapsamına aldı. Dünkü gazetemizde yayınladık. Mirapark’ın yıkımı için ihale açılmış. Yalnızca yıkıma bir milyon 100 bin lira ayrılmış. Edindiğimiz bilgiye göre bu ticaret merkezleri de mağdur edilmiş. Yani hem devlet hem mülk sahipleri mağdur edildi. Kazanan yalnızca müteahhit firma oldu.

 

Etrafında birkaç kez manşetler attığımız ve dikkat çektiğimiz proje adım adım yürüyor. Bu noktada hayırlı olmasını dilemek zorundayız. Zira böylesi bir rant projesine ne siyaset duyarlık gösterdi ne de STK temsilcileri. Bize de tarihe not düşmek kaldı. Yalnızca görevimizi yaptık.