Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Türkiye NATO şemsiyesinde

Türkiye NATO şemsiyesinde

Dedi: Suriye krizi bir dünya meselesi hâline geldi. Rusya’nın emperyal emelleri depreşince Türkiye âdeta NATO’nun şemsiyesinin altına girdi. Son durumu yorumlar mısınız?

Dedim: Keşke böyle olmasaydı. İpler şimdi ABD ve Rusya’nın elinde. Onlar pazarlık yapacaklar, bölge ülkeleri razı olacaklar. Rusya tamamen Türkiye’nin karşısında, ABD ise muhtemelen yanında yer alacak.

Dedi: Rusya, uçak krizinden sonra mı Türkiye’yi karşısına aldı.

Dedim: Hayır. Rusya en başından beri Türkiye’nin etkinliğine karşıydı. Rusya uzun süredir, İran ve Çin ile bir stratejik plan kurdu. Ortadoğu’da İran’la birlikte hareket ediyor. Tarihten beri Türkiye’ye hiç dost olmadı.

Dedi: ABD için de muğlâk konuştunuz. ‘Muhtemelen Türkiye’nin yanında olur’ dediniz. Olamayabilir de mi? Açar mısınız?

Dedim: 1- ABD İran çizgisini benimsemez. Türkiye ve Suudi Arabistan’ın çıkarları için değil. İsrail’in çıkarları için benimsemez. 2- Türkiye’yi çok memnun edecek bir plân için de direnmez. Zira Tayyip Erdoğan’ın elinin güçlenmesini pek istemez. Çünkü Erdoğan’a güvenmiyor.  3- Türkiye’nin çok rahatsız olmayacağı, memnun da kalmayacağı bir çizgiyi benimseyebilir. Dolayısıyla Türkiye ilk etapta beklediğini bulamayabilir.

Dedi: İlk etapta ne demek? İleride değişir mi?

Dedim: Elbette değişir. Ortadoğu’da artık İran ve Türkiye var. ABD ve Rusya ne kadar hat çizerse çizsin Türkiye her türlü dezavantajı avantaja çevirebilir. Zira Müslüman halkların yanında bir politika sergilemiştir. Yani geleceğe oynamıştır.

Dedi: Eski Türkiye’de ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ politikası vardı. Bizim dışımızda hiçbir şey bizi ilgilendirmiyordu. Şimdi neden değişti?

Dedim: Eskiden katı sınırlar vardı. Ülkeler birbirlerinden hemen hiç etkilenmiyordu. Ama sınırlar kalkınca yani küresel nizam kendini dayatınca tüm ülkeler mahalle haline geldi. Birbirinden derin biçimde etkilenir oldu. Böyle bir ahvalde artık ‘Bana ne’ deme şansı yok. Ya var olacaksın ya da sen de üzerinde plân yapılanlardan olacaksın. Türkiye var olmayı seçti. Atatürk de olsaydı burnunun dibine kayıtsız kalmazdı.

Dedi: Buna rağmen Türkiye üzerinde oyun kurulmaz mı?

Dedim: Elbette kurulur. Belki kuracaklar da… Türkiye işte bütün bunlar için kendini ortaya koyuyor. ‘Ben sıradan ve üzerinde oyun oynanacak ülke değilim’ diyor.

Dedi: NATO şemsiyesi altında mı bunu yapıyor?

Dedim: NATO şemsiyesi altına yağmurdan dolayı sığındı. Ama herkes biliyor ki ıslanma pahasına şemsiyenin altından çıkabilir. Rus uçağı düşürmek buna bir göstergedir.

Dedi: Anladım galiba…

 

Dedim: Anlamak yok arkadaş… Anlar gibi ol yeter.