banner114

Trabzon Basın hayatının içine 1959 yılında Demokrat Çaykara Gazetesi’nde “Cuma Sohbetleri” yazılarıyla girdim. O gün bugün tam 60 yıldır Trabzon ve bir ara İstanbul, Ankara basınında köşe yazıları yazdım. Yaşın 80’e dayandı ve ben de yazma konusunda direniyorum.

2010 yılında, Trabzon basınının 140. yılına armağan “Dünden Bugüne Trabzon Basını 1869-2009” isimli 4 ciltlik eserim yayınlandı. Yıllar yılı biriktirdiğim binlerce gazete ve belgeyi bu eserde kullandım. Trabzon’la ilgili birçok oturumlara katıldım, TRT programları yapıldı. Ve hâlâ, Günebakış Gazetesi ile Trabzon basınının içindeyim.

Trabzon’da, “Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Trabzon İl Müdürülüğü” diye de bir devlet kuruluşu var. Trabzon basınında bunca yazıp çizmeme, hiçbir ilde olmayan hacim ve muhtevada 4 ciltlik Trabzon Basınını yazmış olmama rağmen, bu kuruluştan bir Allah’ın kulu, hizmet alanlarına girdiği için beni aramadılar, telefonla da olsa bir şey sorma gereğini duymadılar. Amma ben yine bu yaşımla Trabzon için, Trabzon basını için yazıyor ve gelişmelerin olması için çırpınıp duruyorum.

İlimizde, “Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Trabzon İl Müdürlüğü”, yine kültürle ilgili Trabzon Büyük Şehir ve Orta Hisar Kaymakamlığı Kültür Müdürlüğü, yine Büyükşehir ve Ortahisar Kültür ve Sosyal İşler Müdürlükleri ile Gazeteciler Cemiyeti gibi kuruluşlarımız var. Merak ediyorum bu kuruluşlar görevleri ve alanları içinde olması bakımından ilgi duyup da, Trabzon ve ilçelerinde yayımlanan gazeteler, dergiler, bültenler ve kitaplar ile ilgili bir dosyası, bir çalışması, bir kaydı ve bir arşivi var mı? Gerektiğinde ve sorulduğunda bir müracaat mercileri bulunuyor mu?

Bütün bunlar bilinse, Trabzon’da kimler ne yazdı diye bir arşiv oluşsa ve bu anlayış baştan beri devam edip geleceğe aktarılsa fana mı olur. Günümüz teknolojisi ve bilgisayar imkânları böyle bir hizmet için yeter de artar, amma bunun için bir heves ve aşk gerek.

Bir zamanlar Kültür müdürlüklerimizden birine  “Baştan beri  yayınlamış olduğunuz kitapların bir listesi var mı” diye sorduğumda ve kütüphanenizde bu eserleriniz bulunuyor mu dediğimde de olmadığı ifade edilince hayretler içinde kaldım ve sahipsizliğimize hayıflandım.

Bu konularda Sayın Trabzon Valimizin, sayın Kaymakamımızın ve sayın yeni Belediye Başkanlarımızın dikkatlerini çekerek, konuyu değerlendirmelerini ve emirleri altındaki ilgili kuruluşlara gerekli uyarıları yaparak, bir emvanter ve arşiv çalışması yapılmasına emir buyurmalarını şahsım adına, Trabzonlular adına ve Trabzon kültürü adına istirham ediyorum.

Bir arşiv oluşturulsun ve ben de güvenle, iç huzurla 1869’dan 2009 yılına kadar binbir zahmetle biriktirdiğim gazete-dergi-bülten arşivimi bu merkeze bağışlayayım. Daha nekadar saklayacağım ve ölümümden sonra bu arşiv ne olacak? Yoksa Şehir meydanına götürüp yakayım mı?

Moralimizi bozan bir söylenti var. Siz bağışlasanız da, ilgililer alacakları bir kararla bu belgeleri imha edebilirler. İşte beni ve benim gibi meraklı dostlarımı kahreden anlayış bu. Bu söylenti bile kültür alanında nekadar gerilerde olduğumuzu ortaya koymaktadır.

Bu devletin Milli Kütüphanesinde kayıtlı 147 ton kitap, kilosu 15 kuruştan hurdacılara satıldığı gerçeğini bilince, gel sen de gönül huzuru ile ve endişesiz kütüphaneni, arşivini bağışla.  

“Vermeyince Mâbut, neylesin Mahmut” demişler. Biz, bir türlü rayına oturtamadığımız ve milli olma mührünü basamadığımız kopyacı eğitimimizle, öğretimimizle nesillerimize kültürü, kitabı, arşivi kavratmamış ve sevdirememişsek bu sitemler neye yarar ki…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108