Eski Trabzon Milletvekili Koray Aydın, sonunda Meral Akşener hareketinin içinde olma kararı vermiş. Devlet Bahçeli’nin liderliğine meydan okuyan Koray Aydın, Meral Akşener’in şemsiyesinin altına girmiş. Halbuki bir zamanlar MHP dışında siyaseti hiçbir zaman düşünmediğini söylemişti. Devlet Bey’in bir gün partiyi kendine bırakacağına inanmıştı. Bunun ancak Devlet Bey baraj altında kalınca mümkün olabileceği anlaşıldı galiba…

Koray Bey, Meral Akşener hareketiyle uzun süre yürüyebilir mi? Bize göre zor. Teşkilat Genel Başkanı olabilirse Ülkücüleri partide etkin hâle getirebilir. Lâkin hiçbir zaman ortaya yeni bir milliyetçi parti çıkartamaz. Zira ülkede ne kadar ulusalcı çizgi milliyetçisi varsa aynı parti içinde hayat bulacaktır. Kâh DSP’li kâh CHP’li kâh Eski ANAP’lı ve DYP’li… İlk kuruluşta MHP ayağı ağır basacak gibi görünse bile bu çizgi sürdürülebilir olmayacaktır. Sadece çeşitlerden biri olarak kalacaktır. Hazindir belki ama binlerce ülkücü artık merkeze kayacaktır.

***

AK Parti’nin başında Milli Görüş geleneğinden gelme ve iliklerine kadar samimi olduğuna inanılan Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı… Abdullah Gül, Abdüllatif Şener ve hatta Bülent Arınç gibi hareketin en başındaki sacayağının ayaklarından biri olsaydı… Milli Görüş geleneğinden gelen ve asliyetini muhafaza eden… Hiçbir şekilde ranta ve çıkara meyletmeyen kitlelerin önemli bir bölümü geri dönerdi. Onları AK Partide tutan Tayyip Erdoğan’dır. Bütün haksızlıklara, yolsuzluklara ve daha bilmem nelere rağmen Tayyip Erdoğan için gitmiyorlar.

Bu gerçekten hareketle şu soruyu sorabiliriz. Gelecekte ülkücüleri Akşener’in Merkez Partisi içinde kim tutacaktır? Meral Akşener mi? Evet; Akşener dürüst, mert bir vatanperver ama Ülkücülerin bu keyfiyeti kendi parçaları gibi görmeleri gerekecektir. Akşener partisini iktidara taşıyamadığı sürece (ki mümkün değil) o partiyi ayakta tutmakta zorlanacaktır. Unutmayalım ki Anavatan Partisi yıllarca var olabildiyse bunu iktidar oluşuna borçludur. Muhalefete düşünce bitmiştir.

***

Yeni partinin başına Koray Aydın gelseydi ve hedefi yalnızca MHP’yi göçertmek veya elde etmek olsaydı, taban bunu anlayabilirdi. Meral Akşener’in genel başkanlığında ise MHP’yi baraj altında bırakabilirler ama hiçbir zaman kendilerine katamazlar. Hatta baraj altında kalması durumunda bundan en fazla AK Parti yararlanacaktır. Madalyonun diğer yüzü daha tehlikelidir. Meral Akşener’in partisi de şayet baraj altında kalırsa ne olacak? Daha ilk seçimden sonra kavga, kıyamet ve tam bir hayal kırıklığı yaşanacaktır. Tam da Koray Aydın’a ihtiyaç olunduğunda Aydın olmayacaktır.

***

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Koray Aydın yönettiği imaj ve verdiği mücadelesini ‘Çekildik, izzet-i ikbal ile şimdilik bab-ı aktif siyasetten’ deyip kenarda bekleseydi sanki daha doğru yapardı. Akşener hareketinde başına gelmesi muhtemel olaylar korkarız bir ömür boyu verdiği mücadelesini ve dava anlayışı imajını perişan etmez. Bize göre esir olduğu öfkesi Koray Aydın’ı hayal bile edemeyeceği yerlere savurmaya hazırdır.

Kendileri bize sormadı elbette… Ama Trabzon merkezli bir aksiyon adamının ve liderlik yarışı veren bir siyasetçinin duruşu hakkındaki düşüncemizi yazmayı uygun bulduk. Hani kentin zabıt kâtibi olma iddiasıyla durumdan vazife çıkartıp geleceğe not düştük.

Koray Aydın partisinin kendisine ihtiyaç duyacağı günü beklemeliydi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim 2 yıl önce

Ali Bey yazınıza saygılıyım ama Mhp, Mhp olmaktan çıkmıştır.Madem Saraya biat edecektik neden 17 yıldır meydan meydan mücadele verdiğimizi sormak istiyorum sizlere.Bahçeli,küçük olsun ama benim olsun anlayışı ile Mhp'yi bitirme noktasına getirmiştir.Asker oğlu asker delege yaparak ölene kadar partiyi kimseye vermeyeceğini birkez daha göstermiştir.Bahçelinin Mhp'yi bitirmesine bizler neden vebal olalım.Koray Bey yeni siyasi partiyi kuracak,teşkilatlandıracak çoğu şeye karar verecektir.Önce Ülkem ve Milletim sonra Partim ve ben anlayışı ile devam edecektir.Koray Bey olmadan kurulacak yeni bir partinin şansı bile yoktur.Buarada yeni kurulacak parti çok nüyük bir Millet desteği ile çok başarılı olacaktır.Hep beraber izleyip göreceğiz.

banner108