Cephanelikte hukuka aykırı olarak yapılan inşaatla ilgili tartışma büyüyor. MÜSİAD gibi saygın bir sivil toplum kuruluşunun hak ve adalet yerine eski başkanının hukukunu savunmaya kalkışması krizi daha da büyüttü. En vahim olanı ise MÜSİAD yöneticisi işadamı Celil Hekimoğlu’nun KDK’ya kırmızı pantolon giydirmek istemesiydi. Celil Hekimoğlu’nun KDK raporlarını aşağılayarak adalet ölçüsünü gazeteci Ali Savaş’ın kırmızı pantolonunda araması… “Ali Savaş’ın kırmızı pantolonunu şikayet etsek KDK onu da inceleyip rapor yazar. Bu içi boş bir rapor” sözleri olayı; ‘Özrü kabahatinden büyük’ noktasına taşımıştır. Hekimoğlu, TBMM’nin üçte iki çoğunlukla seçtiği ve Anayasal bir hukuk kurumu olan KDK’yı ve icraatlarını açıkça aşağılamıştır. Buna hakkı yoktur ve kabul edilemez.

***

KDK raporunu başında aynı zamanda Trabzonlu hemşehrimiz bir eski vekil ve hukuk adamının bulunuyor olmasından dolayı değil… Anayasal bir hukuk kurumu olması ve 27 sayfalık hukuk dersleriyle dolu raporu satır satır okutup özümsediğimizden ve hukukun üstünlüğüne olan inancımızdan ötürü savunuyoruz. Yoksa KDK’nın kararının eleştirilmesi de elbette mümkün… Elbette KDK kararları da eleştirilebilir. Lakin Anayasal kurumu aşağılamak ve bir kırmızı pantolona sığdırmaya kalkışmak etik değildir. Nitekim KDK dün yayınladığı yazılı açıklamada bu hakaret karşısında yasal yollara başvurulacağını duyurmuştur.

*****

KDK açıklamasında önce MÜSİAD yönetimini anayasal bir kuruma karşı saygılı olmaya çağrıldı. Çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“KDK, Trabzon’da bir vatandaşın şikayeti üzerine titiz bir çalışma ile anayasal ve kanuni sorumluluklarını yerine getirerek hazırladığı hak ve hukuku gözeten tavsiye kararı ile ilgili olarak Trabzon’daki bir derneğin ikinci derecede bir yöneticisinin mantıksız, hukuk dışı ve ahlaki olmayan saldırılarına maruz kalmıştır. Herkes anayasal bir kurumdan bahsederken saygılı olmak zorundadır.”

Ardından hem Büyükşehir Belediyesi hem Ortahisar Belediyesi’nden kararın uygulanması istendi ve KDK’nın kararını takip edeceği kaydedildi.

“Tavsiye kararlarını tüm kamu yöneticileri ve belediye başkanları uygulamak durumundadır. KDK, kararlarının uygulanması için sonuna kadar takipçisidir. KDK kararlarına uymayan kamu yöneticileri milletin temsilcisi olan TBMM önünde hesap vermektedir. KDK kararlarına uymayan kamu yöneticileri ve belediye başkanları uzun süre görevlerinde kalamamışlardır.”

Son bölümde ise KDK’yı aşağılayan işadamı Hekimoğlu’nun hukukun üstünlüğünü ve hakkaniyet ilkelerini anlayamadığı kaydedilerek yasal yollara başvurulacağı ifade edildi.

“Kurumun verdiği bu karar sebebiyle KDK’ya saldıran ve hakaret etmeye yeltenen bu şahıs hukukun üstünlüğünü ve hakkaniyet ilkelerini anlamamıştır. Ayrıca bu şahsın KDK’ya yönelik saldırısına karşı yasal yollara başvurulacak ve hukuk önünde hesap verecektir.”

KDK, hukukun bir gün herkese lazım olacağını hatırlatarak, basın açıklamasını, “Gün gelecek bu kafa yapısına sahip şahıs da hak ve hukuk arayışı için Ombudsmanlığa başvuracaktır” ifadeleriyle bitirdi.

Böylece basını susmaya ve Cephanelikteki hukuksuzluğu artık yazmamaya çağıran ve bunun için basın toplantısı yapan MÜSİAD, skandal derecede bir girişime imza atmış, işi daha da büyütmüş ve mahkemelik olmuştur. Demek ki toplumsal sorun haline gelen konuları STK’lar ve basın kuruluşları kapatmak istese de kapatamıyor. Ortada bir yara varsa tedavi edilmeden iyileşmiyor. Cephanelikteki olay Trabzon için bir yara mesabesindedir. KDK’ya kırmızı pantolon giydirmek isteyecek kadar derin bir yara...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108