MÜSİAD… Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği… Muhafazakâr düşünce ekseninde ki işadamlarının oluşturduğu bir fikir toplum kuruluşu… Anadolu insanın önünü açan… Muhafazakâr değerleri savunan… Hak ve hakkaniyetten ayrılmayan bir yapı iddiasıyla kurulan MÜSİAD’ın geldiği noktayı bütün Trabzon ibretle izledi. İbretle diyoruz, zira Kamu Denetçiliği Kurumu gibi Anayasal bir hukuk kurumunu aşağılayarak üyesini savunan MÜSİAD, ibretlik olmuştur.

Önce MÜSİAD Başkanı Ali Kaan’ı dinleyelim: “ Biliyorsunuz Ahmet Bey bizim İşadamlarımızdan bir tanesi. Her ne olursa olsun, şu ana kadar yaşananlar yaşanmış. Burada ki arkadaşımızı işini yürütemezse zora girer. Burada çalışanlar işlerini kaybederler. Bu konuda sizlerin duyarlı olmasını istiyorum.”

MÜSİAD Başkanı basından hukuksuzluğun kapatılmaması için değil, üstünün örtülmesi için destek istiyor. Bir kere basın o işyerinin kapanmasını, o yapının yıkılmasını istemiyor. O kararı Anıtlar Üst Kurulu ve Mahkeme verecek. Basın yalnızca yanlışı yazıyor. Hani Ali Kaan’ın “Her ne olmuşsa olmuş !! yaşananlar yaşanmış !!” dediği hukuksuzluğu… MÜSİAD’ın savrulduğu noktaya bakınız…

+++

MÜSİAD Başkanı Kaan’dan sonra Bu kez Celil Hekimoğlu söz alıyor. Bakınız olayı nasıl savunuyor: “ Basın bu ara burayı çok yazıyor. Burada fevkalade bir yatırım var. Buranın harabe halini biliyorum. Burada çok kötü yapılaşma vardı. Girişimci burada 10 milyon liralık bir yatırım yaptı. Şu anda şehrimizde bir sürü çarpık yapılaşma var. Yaylalarımız talan edilmiş. Şehrimizde olmadık yerlerde olmadık işler yapılıyor. Ama nedense Cephanelik gündem oluyor!”

Hekimoğlu, Cephaneliğin yanı başına dikilen yapının sorununu biliyor. Zaten verdiği örneklere bakılınca anlıyorsunuz. “Şehirde bir sürü çarpık yapı var”, “yaylalarımız talan edilmiş”, “şehirde olmadık yerlerde olmadık şeyler yapılıyor”.

Ve demek istiyor ki!.. Diyemiyor ki!.. “Cephaneliğin yanındaki de bu olmadık işlerden birisi…” Niye hep burayla ilgileniyorsunuz?

+++

Cephanelik’teki inşaat vakasının ayrıntılarını KDK raporundan okuyoruz. Büyükşehir-Ortahisar-Anıtlar Kurulu ele ele hukuksuz bir işbirliği içine girmişler. Olayın bu yönü, binanın hukuksuzluğu kadar önemli! İkinci husus ise (yine rapordan) Ortahisar Belediyesi görevlileri, görevlerini ihmal etmişler veya kötüye kullanmışlar. Yani buradaki vaziyet yaylalardaki kaçak yapılarla mukayese edilemeyecek kadar vahim.

+++

Hekimoğlu hızını alamıyor ve Anayasal bir hukuk kurumu olan KDK’yı aşağılıyor. Ali Savaş’ın içi kırmızı pantolonu üzerinden KDK örneği veriyor. Hekimoğlu bakın bu noktada neler diyor: “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kararı var, evet. Vatandaşın biri itiraz etmiş. Bunun üzerine rapor yazmışlar. Bugün ben ‘Ali Savaş niçin kırmızı pantolon giymiş?’ diye sorsam, KDK onunla ilgili de rapor hazırlar. Rapor hazırlanmış ama altı boş.”

Hekimoğlu herkesi şaşırtan, hukuku yok sayan bu ifadelerle ilginç bir portre çiziyor. KDK, Anayasal bir hukuk kurumu. Uluslararası bir müessese… Verdiği tavsiye kararları yalnız Türkiye’de değil, dünyadaki tüm ülkelerde dikkate alınır. Onlarınkinin kararı da bizde dikkate alınır. Yani dünyanın saygı duyduğu Anayasal hukuk kurumu… Hekimoğlu’na göre içi boş raporlar veriyor, öyle mi? Kırmızı pantolonlarla uğraşıyor, öyle mi? Biz Celil Bey’in KDK’nın 26 sayfalık raporunu okuduğuna inanmıyoruz. Bu basın açıklamasını yapmadan önce Ali Kaan’la baş başa verip o raporu okumuş olsalardı bu hukuksuzluğu savunmazlardı. Kaldı ki KDK raporu bir bilirkişi raporu hükmündedir. En son kararı mahkeme verecek. Bakalım mahkeme de Ali Kaan ve Celil Hekimoğlu gibi mi düşünecek?

Sonuç; Cephanelikteki hukuksuz yapıya sahip çıkan MÜSİAD yara almıştır. Ağırlığını zedelemiş, adaletten uzaklaşmıştır. Söylenen sözler KDK’nın değil, MÜSİAD’ın itibarını yaralamıştır.

Bina yıkılır, yıkılmaz. Meselemiz o değil. Biz sadece zabıt katipliği yaparak sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Getirmeye de devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgay 7 ay önce

zaten bütün mantıksızlık orada var burada da olsundan kaynaklanmıyor mu? o zaman meydanın ortasında bir avm kurun sonra da yaylalarda da kaçak yapı var burada da olsun deyip işin içinden çıkın oh ne ala.

banner108