İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın hasta olduğu gerekçesiyle ‘Denetimli Serbestlik’ kararı ile serbest bırakılması ateş topuna döndü. Bu büyük haksızlık millet vicdanını rahatsız ederken Cumhurbaşkanı’nın konuya yaklaşımı bu rahatsızlığı daha da derinleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili tartışmaya şöyle cevap vermiş: “Hep söyleriz. İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. İBB’nin damadını söylüyorsanız bu konu yargı ile alakalı bir konudur. Hukuk beraatına karar vermemiş. Denetimli serbestlikle bırakmış. Bunu kalkıp AK Parti’ye fatura etmek kimsenin haddine değil. Önce bunlar kendi işleriyle uğraşsınlar…”

Bu sözler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dillendirmesine verilen cevap olarak görüldü ki Devlet Bey, Cumhurbaşkanı’nın bu yaklaşımına sosyal medya üzerinden cevap verdi. Bakalım Bahçeli neler dedi: “Bir defa bizim çağrı ve talebimiz hükûmete yöneliktir. FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması siyasi otoritenin başlıca vazifesidir. Kavurmacı’yı müdafaa ederek AKP’ye fatura kesildiğini söylemek hem makul hem meşru hem de mantıki bir değerlendirme değildir. FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili bugüne kadar hiçbir adım atılmaması millî vicdanı ziyadesiyle sarsmış ve yaralamıştır. Bu açıktır. Bu konuda en öncelikli görev hükûmete düşmektedir. Emniyet, istihbarat ve yargıyı seferber edecek de hükûmettir. Bu yalın gerçek ortadadır. Hükûmetin FETÖ’nün siyasi uzantıları konusunda inisiyatif almasını beklemek, konuyla ilgili milletimize tercüman olmak haklı bir duruştur. FETÖ’nün siyasi ayağı olmadığını söyleyerek, alt kademe bazı siyasi yöneticileri hedef almak da millî vicdanı tatmin etmeyecektir. Üstelik böyle bir yaklaşım FETÖ ile mücadelenin etkinliğini ve inandırıcılığını zayıflatıp yıpratacaktır. Buna da kimsenin hakkı yoktur. Sayın Erdoğan’ın, siyasi ayakla ilgili temizlik yapılmadığını iddia edenin iddiasını ispatlaması gerektiğine vurgu yapması temelsizdir. Devleti yöneten bellidir. FETÖ’yle irtibat ve iltisakı olanların isim listesi hükûmetin elindedir. İspat değil, icraatın konuşulması lazımdır. Sayın Erdoğan, cinayet ve ihanet çetesi FETÖ’yle mücadelede iyi niyet ve samimi gayretimizi hâlen görmüyorsa diyecek bir şey artık yoktur. ‘Kendi içindeki işleriyle uğraşsınlar, onları temizlesinler.’ deniliyor. Şahsıma, FETÖ’cülerin isimlerini versinler ne yapacağımı görsünler. Haddimizi biliyoruz. Haysiyetli davranıp hakikatin peşinden koşuyoruz. Ama bunu herkesin yapmasını bekliyoruz. Peki, hakkımız değil mi? Siyasette dürüstlük, adalet, erdem, ahlak kurallarını görmezden gelmek Türkiye’yi ateşe atmak, milleti yok saymaktır. Biz buna karşıyız. Sayın Cumhurbaşkanı, malumunuz, adalet ve hukuk herkese eşit uygulanmalıdır. Kavurmacı’yı bırakın, kavrulan ülkeye bakın.” Size görü ma’şeri vicdan hangi açıklamayla tatmin olmuştur?

****

Kavurmacı vakası, Tayyip Bey’in “Bizim değil, yargının meselesi.” demesiyle geçiştirilecek bir husus değil. AK Parti camiası içinde derin bir kırılma yarattığı ne yazık ki hâlâ görülememiştir.. FETÖ ile mücadeleye inanmış bir camia, Anadolu’da FETÖ’ye yardım ve yataklık yapmış komşusuna acımazken yukarıda kavurmacıların tahliyesi tabandaki iradeyi zayıflatıyor. Anadolu’da FETÖ’den tutuklanan iş adamlarının kaçının kişisel dramı Kavurmacı’nınkinden geridir. Kaldı ki Kavurmacı’nın raporu bile tartışmalıdır. 

Hâl böyle olunca… Yani Kavurmacı kayırılınca FETÖ’nün siyasi ayağının topyekûn kayırıldığını düşünen toplum sal kanaat daha da pekişiyor. 

Sonuç olarak her ne kadar “Bizim meselemiz değil.” denilse de Kavurmacı vakası AK Parti’yi yakıyor. Hükûmetin adalet anlayışını sarsıyor. Hem öyle bir sarsma ki FETÖ ile mücadele heyecanı pörsüyor. Pörsümenin sonu nereye gider bilemeyiz ama bu dava bu yükü taşıyamıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108