BAŞYAZIMIN başlığı ilginç olmalı. Katar krizi küresel bir kriz. Küresel bir krizden bahsederken aynı zamanda Trabzon’a yansımalarını da yazacağız. Bu notu şunun için düşüyoruz; Dünyayı ilgilendiren bir krizden Trabzon doğrudan etkileniyorsa Trabzon bir dünya kenti demektir. Bu notu Trabzon’u bir dünya kenti olduğu için düşüyoruz. Yoksa Katar krizinden mutlaka etkileneceğini söylemek işin değil.

***

Katar İslam dünyasında kendine özgü bir yeri olan ve Arap Sokağı ile düşüncesi örtüşen nadir Arap ülkelerinden biri. Zenginlikte zirve yapmış ve insanının refahı için her türlü tedbiri almış bir ülke.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanı’na ‘One Minute’ dediğinden beri Arap Sokağı ile Katar Hükümeti hep aynı heyecanı duydu. O süreçten bu yana Türkiye ile ilişkiler olabildiğince gelişti. Geçen bu yıllarda Türkiye Cumhuriyeti ekonomik desteği Katar’dan gördüğü kadar hiçbir ülkeden görmedi.

Bugün gelinen noktada ise ne yazık ki ilişkilerimizin iyi olduğu Suudi Arabistan ile Katar arasında bir tercih yapma noktasında kaldık. Elbetteki tercihimizi Katar’dan yana yapacaktık. Zira Katar’dan yana olmak demek Arap Sokağı’ndan yana olmak demektir. İlkeli duruş bunu gerektirir. Katar’dan yana olmak vefakar olmak demektir. Katar’dan yana olmak demek stratejik işbirliğinin gereğini yerine getirmek demektir. Katar ile Türkiye arasında imzalanan güvenlik ve stratejik işbirliği anlaşması bugün daha bir anlam taşıyor. Türkiye hiçbir kayıt ve şartta Katar’ı yüzüstü bırakamazdı.

Türkiye’de muhalefet ülkeyi şarkılar ve türküler üzerinden yönetmeyi öngörüyor!.. ‘Arap Saçı’ türküsü üzerinden ‘Arap’a bulaşmamak lazım’ şarkısını dillendiriyor!.. Zaten Türkiye’nin de on yıllardır barıştan kast ettiği bu değil mi? Kokmayan, bulaşmayan ve kendi halinde yaşadığını sanan bir politika!.. Şunu göremiyorlar; Katar iki önemli husustan ötürü kuşatıldı. Birincisi; Müslüman Kardeşlerle işbirliği.İkincisi; Hamas’a destek.

Katar’ın Türkiye’den farkı ne? Türkiye de Müslüman Kardeşleri dışlamıyor ve Hamas’a destek veriyor. Şayet Müslüman Kardeşler ve Hamas terörist ilan edilecekse bugün Katar’ı kuşatanların ağababaları yarın aynı şartları Türkiye’nin önüne koyacak. Yani Katar’dan yol açıp Türkiye’ye ulaşacak. Türkiye bunun içindir ki her iki iddiayı da reddeden bir yaklaşımla Suudileri şoka uğrattı. Bu bağlamda yani Katar konusunda İran’la işbirliğine gitti. TBMM’den askeri destek kararını çıkartarak Katar konusunda ne kadar kararlı olduğunu gösterdi.

***

Arap hükümetleri TBMM’den asker kararı çıkınca ‘Türkler geri dönüyor’ yaygarası başlattı. Türkiye mükemmel bir politikayla bunun da önünü aldı. Aynı işbirliğinin içine Pakistan’ı da katarak Pakistan’ın 10 bin- 20 bin asker gönderebileceğini ilan ettirdi. Şimdi bir tarafta darbeci Sisi’yi arkasına takarak ülke terbiye etmeye kalkan Suud ve ufak-tefek tırışka devletler… Diğer yanda Türkiye, İran, Pakistan gibi İslam dünyası içindeki devler.

(Ne hazin bir noktadayız değil mi? Bir Ramazan ayında İslam dünyası içindeki ayrışmanın taraflarını yazarak ‘Biz daha güçlüyüz’ demek istiyoruz. Ama bu hüznü ve bu utancı biz oluşturmadık. Başkalarının utandıracak eylemi karşısında yazmak zorunda kaldık)

Sonuç olarak Katar sadece Katar’dan ibaret değilmiş. Katar aynı zamanda Türkiye demekmiş. Katar, Türkiye’den bir önceki durakmış.

Katar krizi bir şeyi daha gösteriyor.  Suriye’de ihanete uğrayan Türkiye ABD ile bir daha kolay işbirliği yapmayacağını açık seçik gösteriyor.

***

Gelelim Trabzon yansımalarına…

Turizm bağlamında Katar’ın Trabzon ve Doğu Karadeniz’e fazlaca bir yansıması yok. Trabzonspor’a kısmi bir katkısı olduğunu hatırlatmalıyız. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin aldığı Arap turizminde Katar’ın payı sadece yüzde 7-8 civarında. Aslan payı yüzde 65’lerle Suudi Arabistan’ın. Hal böyle olunca ekonomik anlamda Trabzon olarak endişe duymakta biraz haklıyız. ‘Acaba Suudi’ler Türkiye’nin duruşu nedeniyle turizmin önünü keser mi?’ diye…

Kriz yumuşadı, belki çözülecek, belki biraz daha sürecek. Lakin Suud Hükümeti doğrudan tavır almadığı müddetçe Arap Sokağı hem ülkeye hem bölgemize ilgisini kesmeyecek. Zira Arap Sokağı Türkiye’nin duruşunu destekliyor

Şimdilik endişe edecek bir durum yok. Gerilim büyümezse bu sorunu hasarsız atlatacağız. Lakin gerilim tırmanır da Suudi Arabistan Türkiye ile ilişkilerine bir çok alanda sınır koymaya kalkarsa galiba biz de etkileneceğiz.

İnşallah o noktaya gideceğine inanmıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108