Dedi: CHP’nin Tunceli mitingini değerlendirebilir miyiz?

Dedim: Tunceli mitingini İstanbul’dan ayrı değerlendiremeyiz. İki mitingin birlikte değerlendirilmesi daha doğru olur.

Dedi: Nereye varmak istiyorsunuz? Neden İstanbul ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorsunuz?

Dedim: Tunceli mitingi ani gelişen bir refleksin sonucudur. İnsanlar bunaldı. Çocuklarını dağlarda kaybettiler. PKK’nın kazanma şansı kalmadı. Üstelik PKK korkusunun yenildiği günler yaşıyoruz. Bu gerçeği göstermesi bakımından çok önemli. CHP Tunceli İl Başkanı ile CHP Tunceli Milletvekili’nin vicdanını yaralayan öğretmen katliamı, samimi bir tepki doğurdu. Aslında bu tepki CHP için büyük bir çıkışa dönüşebilirdi. Ama CHP Genel Merkezi bu tepkiyi ve mitingi geçiştirip kontrol altına aldı! Çünkü CHP’den bu istendi.

Dedi: Doğrusu anlamadım. CHP mitingi yapmadı mı? Nasıl kontrol altına aldı?

Dedim: Yaptı elbet. Yaptı ama kontrollü bir tepki mitingi yaptı. Birincisi Genel Merkez sadece 7-8 milletvekiliyle katıldı. Hâlbuki Ankara-İstanbul yürüyüşüne bütün gücünü verdi. İkincisi mitingde PKK lânetlenmedi. Ellerde Türk bayraklarıyla sessizce yüründü. Yani bu kadarına izin verildi. Ancak CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol susmuyor.

Dedi: Kim izin verdi? PKK veya HDP’den mi izin aldılar?

Dedim: Hayır… Bugün Türkiye’de CHP ve HDP ittifakını muhalefette “birlikte güç” hâline getiren bir üst akıl var. Avrupa deyin, ABD deyin… Ama bir “dış akıl” bu iki gücü bir arada tutuyor. CHP’ye kalsaydı İstanbul mitingine HDP’yi almazdı. Ahmet Türk’le ve diğer hendekçi HDPKK’lılarla bir arada yürümezdi. Ama bir araya getirildiler. Zira Tayyip Erdoğan’a karşı operasyon yapan “dış akıl” bu iki gücü bir arada tutarak başarabileceğine inanıyor. CHP bir yandan “PKK’ya ve destek olanlara olanlara lânet olsun” diyor. Diğer yandan PKK destekçisi HDP ile kol kola yürüyor. Bu CHP’nin gerçek iradesi değil. PKK daha önce sorun olarak Tayyip Erdoğan’ı gören anlayış CHP’nin politikası olamaz. ABD’nin, Avrupa’nın HDP’nin ve FETÖ’nün politikasıdır. Ama bu üst akıl CHP’yi de kontrol altına almıştır.

Dedi: Birlikte hareket etselerdi HDP’nin de Tunceli mitingine katılması gerekmez miydi?

Dedim: Ama bu birliktelik (CHP’nin HDP ile birlikteliği)  yalnızca Tayyip Erdoğan’a karşı bir ittifak. CHP şayet Tunceli’de PKK’yı sloganlarla lânetleseydi ve Genel Merkez ağırlığını koysaydı bu ittifak bozulurdu. Dış ve üst akıl ittifakı bozmayıp mitingi ve tepkileri geçiştirdi.

Dedi: “İttifak bozulurdu” derken CHP, HDP’ye muhtaç hâlde mi?

Dedim: Türkiye’de HDP CHP’ye muhtaç. Avrupa’da ise CHP, HDP’ye… Batılılar için CHP’nin değil HDP’nin kıymeti var. Çünkü gelecekte ve ülke bütünlüğünü bozma konusunda maşa olarak HDP’yi kullanacaklar. CHP ülke bütünlüğünden yanadır.

Dedi: Tekrar başa dönersek… Tunceli mitingi bir fiyasko mu?

Dedim: Tunceli mitingi CHP tabanı için bir gaz alma mitingi. HDP’yi darıltmadan ve kontrollü bir mitingdir. Ani gelişmiş bir refleks ve samimi bir isyan kontrol edilmiştir.

Dedi: Katılım ondan dolayı mı sınırlı kaldı?

Dedim: Elbette… Bir kere CHP HDP’yi de mitinge davet edebilirdi. “Hadi İstanbul’a birlikte yürüdük. Tunceli’de de birlikte yürüyelim” diyebilirdi. Demedi, diyemedi. Zira genel merkezin kendisi önemseyip Genel Başkan düzeyinde katılmadı. Davet etseydi de HDP iştirak etmezdi. Ama sular bulanır ve belki ittifak bozulurdu. Onun için kriz “kontrollü mitingle” geçildi.

Dedi: Kriz derken neyi kast ediyorsunuz?

Dedim: CHP Tunceli İl Başkanı ve CHP Tunceli Milletvekili’nin samimi çıkışı CHP-HDP ittifakı için kriz oluşturdu. Zira bu iki çıkış da ne CHP’nin ne HDP’nin ve ne de Almanya’nın beklemediği çıkışlardı. O bakımdan sessiz ve kontrollü bir mitingle aşıldı.

Dedi: Ama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu miting için teşekkür etti.

Dedim: Elbette teşekkür edecektir. Biz de teşekkür ederiz. Sayın Bakan’ın kalkıp “Nereden çıktı bu miting?” diyecek hâli yoktu. Bu kadarına bile teşekkür etti. Bütün mesele şu. HDP benzer bir mitingi… Üstelik sessizini Diyarbakır’da yapabilir mi? Ya da İstanbul yolunda CHP ile birlikte adalet arayan HDPKK’lılar Necmettin Öğretmen için de adalet aramak adına Tunceli’de yürüyebilirler miydi? Cevap net… Asla… Şayet HDPKK’da bu irade olsa PKK boşa çıkar ve biter. Bu bakımdan Tunceli mitingine “kontrollü miting” diyoruz. İsterseniz siz bizim bu değerlendirmelerimize “komplo teorisi” deyin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108