Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız İl Müdürlüğü görevinden alındı. Trabzon kültür hayatına yıllardır önemli katkılar sunduğuna inandığımız sevgili Kansız, turizmin daha çok öne çıktığı bugünkü süreçte görevinden alınması tartışma konusu oldu. 

Trabzon’da turizm, belki de Türkiye’nin hiçbir bölgesinde ve kentinde olmadığı kadar önem kazandı. Bir kentte 1.5 yılda 6 turizm meclisi toplantısı yapılmış olması kent enerjisinin istikametini zaten gösteriyor. Son 3 yıldır yapılan oteller, artan turistik tesisler, acenteler ve medyanın ilgisi kentin kalkınma lokomotifi gözüyle bakılan turizme verilen önemi anlatıyor. Daha farklı bir ifadeyle Yeni Kalkınma Stratejisi için yöneticiler de yenileniyor.

Bakan Süleyman Soylu’dan önce de turizmi konuşuyorduk. Ama öylesine… Umutsuz bir vaka gibi ortaya söylüyorduk. Şimdi sahibi var. Ve artık söylem döneminden eyleme geçen bir süreci yaşıyoruz. Trabzon 4 yıllık bir uzun mesafe koşusuna başladı. Koşunun ilk ayağında turizm var. Varılacak ilk durak turizm…. Bu sürat ve hedef aynı zamanda diğer hedefleri de belirleyecek.

Bakan Soylu’nun bu yürüyüşünü en iyi anlayanlardan biri de Turizm Bakanı Mahir Ünal… Hemen her seferinde bakan arkadaşı Soylu’nun hassasiyetine tanıklık eden Turizm Bakanı, belli ki olayın Trabzon ayağında bir tasarrufa soyunmuş. Trabzon’un turizm hedefleri için yerel ayağa yükleneceği görevler için değişiklik düşünmüş. Siyasi iradenin bu kararı makul karşılanmalı. Bu tasarruftan Bakan Soylu’nun da muhtemelen haberi olduğunu ve saygı duyduğunu düşünüyoruz. Zira turizmin Trabzon ayağına büyük önem atfeden bakanlık her alanda kendini yenilemek istiyor.

***

İsmail Kansız’ın görevden alınması olayının bize göre ikinci bir boyutu daha ortaya çıktı. Bakan Soylu bakanları sıkıştırınca, bakanlar yerel ayağı gözden geçiriyor. Buna bir nevi sinerji denebilir.  Bu da Soylu ile yol arkadaşlığının aynı zamanda riskini ortaya koyuyor. Bir diğer ifadeyle Trabzon’da yeni bir dönemin başladığının işaretleri gözüküyor. Ankara söylesin ben yapayım anlayışından çok Ankara’yı da harekete geçirecek bir irade aranıyor.

***

Trabzon, Bakan Süleyman Soylu ile birlikte bir sınav veriyor. Vaat edilen 8 mega proje bu kentin ve bölgenin aynı zamanda makus talihini değiştirecek cinsten… Dolayısıyla mesele, ‘laf olsun, torba dolsun’ tabirinin çok ötesinde. Trabzon daha önceleri de bakan gördü. Ya boş zamanlarını Trabzon’da geçiren veya şehrin meselelerini görüşmek, tartışmak için değil. Şehirde görünen ve manşet isteyen bakanlar…O dönemlerde mega vaatler yoktu.

Bugün bilmeliyiz ki kenti ve bölgeyi dönüştürecek 8 mega projenin asgari 6’sını hayata geçirmek isteyen ve bunu varlık/yokluk meselesi olarak gören bir bakanla yürüyoruz. Trabzon’u boş zamanlarında değil, hiç olmadık yer ve zamanlarda bile aklından geçiren bir bakanla 4 yıl geçireceğiz. Soylu Trabzon’daki bürokrasi ile kavga ederek, onlarla uğraşarak hedeflediği mesafeyi alamaz. Onun muhatabı bakanlar ve üst düzey bürokratlar olacaktır. Hal böyle olunca da yerelde İsmail Kansız vakası gibi gelişmelerle yine karşılaşılacak demektir. Kansız olayı ilk değildir ve muhtemelen de son olmayacaktır.

 

Yazımızın sonunda çok değerli dostumuz ve bu kente önemli hizmetleri geçtiğine inandığımız sevgili İsmail Kansız’a kent adına en içten tebrik ve teşekkürlerimizi sunmayı borç biliriz. Trabzon’da en eski ve birikimli bürokratlardan biri olarak ağabey konumundadır. Karşılaştığı tatsız durumu vakur bir iradeyle karşılayacak kadar devlet umuru ile yoğrulmuştur. Keşke bilgisi dahilinde ve onure edilerek yapılabilseydi. Her yeni durumu yeni bir başlangıç olarak görüyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89