banner114

İran İslâm Cumhuriyeti Devletiyle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kardeşliği ilelebet devam edecektir. Batılı şer devletleri tarihte bunu ne kadar bozmak istediyseler de muvaffak olamamışlar, bundan sonra da olamayacaklardır. Bu konu Türkiye açısından olduğu kadar Trabzon açısından da çok önemlidir. Zira Tarihteki Roma’dan, İstanbul’dan gelip Trabzon ve Tebriz üzerinden Pekine geçen İpek yolunu batılılar iptal ederek Güney Afrika’daki Baharat yolu üzerinden Uzak doğuya yönlendirmişlerdir. Bir de Süveyş kanalını açarak tersine çevirmişlerdir. Bunun sonucunda Trabzon-İran Ticareti de böylece geriletilmiştir. Şimdi İran ve Türkiye yeniden bu yolu işlek hale getirebilir. Trabzon’dan İran’a ve Pekin’e Demiryolu ile bağlayarak yeniden canlandırabilirler. Zira Türkiye ile İran Devletleri zamanımızda en güzel beraberliklerini yaşamaktadırlar. Bundan sonra da bu birlikteliği yaşatmalıdırlar. Bu beraberlik olunca batılılar İslâm âlemine de Türk âlemine de İran âlemine de hiç zarar veremezler. Üstelik komşuluğumuz ve İslamlığımız da bunu gerektirmektedir.

İran İslâm Cumhuriyeti Devriminin 40. yılındayız. Bu devrim bundan sonra da kutlu ve mutlu olsun. Zira bu devrimi yapan büyük devlet adamı İmam Humeyni’nin yıllar evvel çok zor şartlar içinde uçakla Fransa’dan bu devrim için bütün heybetiyle İran’a geldiği ilk günleri hâlâ hatırlıyoruz. Hatta o günlerin tarihî kitapları araştırmacı olarak halâ arşivlerimizdedir. İran’daki mason Locaları iktidarını yıkmıştır. Buna alet olan şahı devirmiştir. Öyle ki eski iktidarın odalarındaki mason işaretlerini günlerce televizyonlar göstermişlerdir. Şimdi İran’a kızanlar, İran’ı tehdit edenler asıl bu Siyonistlerdir. Bu devrim başarılı olmuştur. Çünkü: İran kırk senede ilmen, fennen ve de teknik olarak birçok ülkeyi geçmiş, hatta en ileri devletlerle başa güreşmektedir. Trabzon Valisi Âdil Yazar Bey zamanında ve uluslararası iş adamı Trabzonlu rahmetli Ulusoy zamanında Trabzon’dan bir grup İran’a giderek bu gelişmeleri bizzat yerinde görmüşlerdir. O güne kadar batılı sömürgecilerin etkisinde kalanlar bundan sonra İran’daki ilim ve teknik gelişmelere hayran kalarak geri dönmüşlerdir.

Bizler Trabzonlu olarak hatta Farsça bilen Trabzonlular olarak eskiden beri dostça Trabzon’daki İran konsolosluğuna gidip geliriz. Eskiden batılılar bizlere İran’ı çok kötülerdi. Hatta İran-Türkiye ve Pakistan arasındaki Paktı bile batılılar yıktılar. Büyük Türkiye dostu Pakistan Devlet Başkanı rahmetli Ziyaul Hakkı da uçakta havada bomba ile parçalayıp şehit ettiler. Bunları unutmadık. Şimdi ise Trabzon’da ve Türkiye’de batılıların aldatmasına kanan kalmadı. Bugünkü Trabzon İran Konsolosluğunun bile Trabzon’da tarihi bir kardeşlik hâtırası var. Zira bugünkü Trabzon-İran konsolosluk binası Yavuz ve Kanunînin en büyük Valisi İskender Paşanın hocası Hoca Halil’in evi idi. Camisi ise Pazarkapı Mahallesinde halâ ibadete devam etmektedir. Geçenlerde şimdiki İran İslâm Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Bağban Kondori Bey’in davetlisi olarak Trabzon Yazarlar Derneği arkadaşlarımızla bu binaya gittik. Çay sohbeti yaptık. Trabzon-Türkiye-İran dostluğu ile ilgili istişarelerde bulunduk. Eskiye göre İran tarihini çok daha ilerlemiş bulduk. Zaten biz Uluslararası bilgileri de takip ediyoruz. Türkiye ile karşılaştırıyoruz. İran İslâm âleminde de dünya devletleri arasında da birçok devletten ilerde. Meselâ:Havacılık-Nükleer Teknoloji, Tıbbî alanlar, Biyoteknoloji gibi konularda süper. Aidsden Kök Hücreye varıncaya kadar ilimde de ve teknikte de yeni devrimler yapmış. Atom bombası bile var. Zaten Uranyum dünyada çıkan ülkelerden biri de İran. Batı İran’ı Türkiye için tehlike gösteriyor. Buna kim inanır? Çünkü asıl tehlike kendileri. İmam Humeyni, İmamı Azamın Hocası İmam Cafer’in ilmi ruhuna ve statüsüne sahiptir.

22 Ciltlik Osmanlıca Trabzon Sâlnâmelerinde Osmanlı dönemindeki İran’ın Trabzon’daki hayatına dair bilgiler vardır. Biz Trabzonlular olarak şu gerçekleri de çok iyi bilmekteyiz. Osmanlı döneminde Trabzon’da tam on sekiz(18) Konsolosluk vardı. Rus işgalinden Trabzon kurtulunca Mustafa Kemal Atatürk bu konsoloslukların hepsini kapattı. Sadece İran Trabzon konsolosluğunu kapatmadı. Çünkü Trabzon’u işgal eden Rusları bütün batılılar karşıladı. Sadece İran Konsolosluğu karşılamadı. Dost kaldı. Yaaa?1934 yılında Ankara’ya ve İzmir’e Mustafa Kemal Paşa ile görüşmeye giden İran Şahı Rıza Pehlevî Trabzon’a gelmiş, Trabzon ziyaretinden sonra seferine devam etmiştir. Hamsi Köyde bile Sütlâç tatlısı yediğinin hâtırası halâ bilinmektedir. Şimdi de Trabzon’da İran Konsolosluğu var. Tabii ki Azerbaycan-Gürcistan ve Rusya’nın da var ama bu gerçekleri iyi öğrenmişler.

İran İslâm Cumhuriyeti devriminin bu kırk yıllık başarılarına dair şu gerçekleri de ekleyelim:    Şöyle ki bu devlet yenilenmesi her konuda, meselâ iktisada, Sağlıkta, Siyasette ve ilimde bir cihat devleti hareketidir. Bâtıla ve Şerre karşı Hak nizamı hareketidir. Devletin yeni bayrağından da bu anlaşılmaktadır. Dünya İlim endekslerinde bilimsel yayın sayısı bakımından İran 16. Sırada. Türkiye 19 sırada. Yabancı öğrenci sayısında da İran Türkiye’den önde. Yani İran Üniversiteleri Dünyaya daha çok açılmış, yabancı öğrenci sayısı orada daha fazla. Dünyada A Grubu Üniversiteler var. Bunlara süper ileri devletler dahil. İran’ın Üç Üniversitesi de A Grubuna girmeyi başardı. Türkiye’nin yok. Ancak B Grubu Üniversitelerin önünde. A Grubunda 517 Dünya süper devletleri Üniversiteleri var. Dünyanın Akademik kuruluşları bunları tam takip diyor. Böyle olunca İran İslâm Cumhuriyeti Devrimi çok başarılı demekten başka bir söz kalmıyor. Darısı geri ülkelerin başına olsun ”diyelim. Bu başarıyı sağlayanlara nice tebrikler ve nice selâmlar olsun… Bu iyi niyet buluşmalarında Başkonsolos beyin ve konsolosluğun Özel kalem Müdürü Sayın Sayyâd Alizade ve ateşe Muhammed Yezdan Panah Beyler bizlere çok güzel görüşler getirdiler. İkinci defa 22 Şubat 2019 Cuma günü saat 11.de bizlere iade-i Ziyaret yaptılar. Bizden de çok güzel görüşler aldılar. Şimdi iş bunların uygulamasına geldi. Bundan sonra onlar için buluşarak Trabzon-İran kardeşliğini iki ülke arasında ilmen pekiştireceğiz. Televizyon programlar bile yapacağız. Çünkü İran’ı Sayın Başkonsolos Kondori Bey’i ve ekibini Trabzon’da sevmeyen yoktur. Bu nedenledir ki, Trabzon’daki İran İslâm Cumhuriyeti Baş Konsolosu Sayın Bağban Kondori Bey efendi ve ekibine de daha nice başarılar dileriz. Biz bu dostluğu –devam ettikçe- daima destekliyoruz. Bu vesile ile de bütün İran halkına Trabzon’dan ve Türkiye’den nice selâmlar olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108