banner114

Gazeteler, önemli sorumlulukları üzerinde bulunduran araçlardır. Yayınlar arasında internet, televizyon ve radyoya göre sorumlulukları çok çok daha büyüktür.

Çünkü gazeteye yazılanlar sabit kalıyor ve kütüphanelerdeki arşivlere kaydediliyor. Bir yanlış varsa bunu aynı nüsha içerisinde düzeltmeniz mümkün olmuyor. Ayrıca kalıcılığı nedeniyle yanlış, uzun süre görüntü belleğine de işliyor.

Bir vakitler yazım kurallarıyla ilgili görüştüğümüz Türk Dil Kurumu uzmanı, gazetemizin duyarlılığına teşekkür ederek “Sizlerin yazımla ilgili yaptığını doğru ve yanlışlar görüntü belleğine işliyor. Yanlış yazsanız bu yanlışı karşıdaki kişi fark etmeden belleğine alıyor ve yanlış böylece yayılıyor.” demişti.

Bu yazıyı kaleme alma nedenimiz de böyle yanlışların fark edilmediği sanılmasın ve sorumluluk daha iyi anlaşılsın diyedir.

Bölgemizde yayımlanan bir gazetenin köşe yazarı Osman Diyadin dünkü köşesinde “Atalarımızın İzleri ve Ruhları Bizleri Bekliyor” başlıklı bir yazı yayımladı.

Yazıdaki bilgiler dikkatimizi çekti ancak ardından fahiş hataların olduğuna rast geldik. Dahası yazının tamamına yakınının daha önce (27 Ağustos 2018) “Saka'lar -İskitler (Gizlenen Eski Anadolu Halkı)” adlı bir Twitter hesabında yayımlandığını fark ettik. Daha önce farklı mecralarda da yayımlandı mı bilemiyoruz.

Yazarın tarih ya da Türkoloji alanında tahsil sahibi olmadığı malûm. Buna karşın yazının başında “Bu milletin evlâdı olarak Türk tarihini bilmek demek bu vatana daha çok sahip çıkmak demektir.” diyor. Bu ifadeye katılmakla birlikte yazının bu ifadeyle çeliştiğini düşünüyoruz.

Bir Türkoloji öğrencisi ve ‏basında mesleğini “ilkeli bir şekilde” icra etmeye çalışan bir kişi olarak yazıdaki fahiş hataları aktarmak istiyorum.

1-Yazının bir bölümünde “S.N Kramer ile Prof. Osman Turan Hoca, “Sümercedeki 950 kelimenin kökeni Türkçedir” dedi veeee Batı’daki diaspora tarihçileri sus pus oldular.” deniliyor.

A-Türkçeyle Sümerceyi inceleyen Prof. Dr. Osman Turan değil, Prof. Dr. Osman Nedim Tuna’dır. Osman Turan tarihçidir ve daha çok Selçuklu tarihi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Dil bilimci olan Osman Nedim Tuna’dır.

B-Osman Nedim Tuna “Sümer ve Türk Dillerinin Tarihi İlgisi ile Türk Dilinin Yaşı Meselesi” başlıklı bilim çalışmasında Sümercedeki 168 sözcüğün Türkçeyle ilgisini ortaya koymuştur. 950 sözcük falan değil.

2-Başka bir bölümde aynen şu kaydedilmektedir: “…Hemen hepsi köklerini Azerbaycan’ın Gobulistanına, Albania’sına, Gabanasına ve daha kuzeyine bağlamaya başladı…” Söz konusu bölgenin ismi Gobulistan değil, Gobustan’dır. Konuyla ilgili geniş bir bilgi almak için Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın “Gobustan'ın Gizemi (Kıpçaklara Giden Yol)” çalışmasına bakılmalıdır.

3-Yazıda Atatürk’ün çalışmalarıyla ortaya koyulan Türk Tarih Tezi’nden söz ediliyor. Tezin kenara atıldığı savunuluyor. Türk Tarih Tezi, o günün siyasî/sosyal koşullarıyla hazırlanmış ancak gerçekliği olmayan bir tez. Anadolu’da yaşayan geçmiş kavimleri Türk yaparak Türklerin Anadolu’daki varlığını meşrulaştırma amacı taşıyordu. Atatürk’ün niyeti halisti ama tez, bilime tersti. Çünkü Anadolu’daki toplulukların Türklükle bir alâkası yoktu. Türklerin geldiği topraklar Türkistan’dı. Tezden vazgeçilmesi de ilmî olmadığı içindir.

4-Son olarak yazıda “Batı artık ‘Kara Atena’yı yazdı. Tarihi ile yüzleşip köklerini Türklere bağlıyor. Bu aslında iyi bir şeydir, ticari açıdan da tarihi bir fırsat olabilir.” deniliyor. Bu konuyu KTÜ Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Yılmaz’a sordum, şöyle dedi:  “Kara Atena kitabı Batı'nın kendilerini Türklere bağladığını anlatmıyor. Bugünkü medeniyetin öncüllerinin yücelttikleri Yunan değil, Asya ve Afrika olduğunu söylüyor. Bunu daha önce Cevdet Paşa da dile getirmişti. Medeniyeti kıtadan kıtaya gezinen bir geline benzetiyor. Medeniyet yalnızca Batılılara ait değil bunu savunuyor kitap.”

Yazıyı ilmî yönden tararsanız belki de çok fazla hatalarla karşılaşılabilir. Yazının, köşe yazarına ait olmadığı ortada… Ancak bilgilerin de bir dayanak noktası yok. Bunu böylece bilmek gerekir.

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108