banner114

Körler Ülkesi’nde görme eyleminin varlığından söz etmek ne de zordur! İnsanların ekseriyetinin inandığına karşı bir şeyler söylemek ve doğruyu savunmak…

Dünyanın her yanında durum aynıdır. Türkiye zaten gözümüzün önündeki canlı örnektir. Ancak bu durumun yalnızca bize özgü olmadığını yabancı edebiyat ya da felsefe eserlerinde de gözlemleyebiliyoruz.

Düşünün ki bir Hristiyan topluma “İsa, Tanrı değildir. O bizim gibi bir insandır.” diyorsunuz. Bunun karşılığında ya cahillikle ya aykırılıkla ya inkârcılıkla suçlanırsınız. Türkiye’de doğruyu söylemek bununla eş değerdir.

***

Trabzon’un 7-8 yıldır gündeminde bulunan ikinci devlet üniversitesi konusu belli aralıklarla tazeleniyor. Bakanlar açıkladı, milletvekilleri müjdeledi, belediye başkanları sevindi, ilçe başkanları teşekkür etti, işsiz üniversiteliler de “hani bize, hani bize?” dedi.

Son tazelemeyi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongredeki konuşmasıyla yaptı. Daha önceki Trabzon ziyaretinde ikinci devlet üniversitesi konusunu dile getiren Erdoğan bu konuşmasında da üniversitenin Akçaabat’a kurulacağını ifade etti.

Bunun üzerine Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “üniversite müjdesi verdiğini iddia ederek” teşekkür mesajı yayımladı. Sayın Türkmen’in mesajını gazetemizde “söz yeni verilmedi ancak Başkan Türkmen yeni verilmiş gibi teşekkür etti” mealiyle verdik. Çünkü Erdoğan Trabzon’a ne yeni yatırım sözü vermişti ne de kararlaştırılmış yatırımların bir tarihini açıklamıştı. Günebakış “Cumhurbaşkanı yeni bir şey söylemedi” diyerek gelişmeleri doğru yorumlamasına rağmen Trabzon’da bazı gazetelerin “Cumhurbaşkanından müjde!” başlığı atarak ne yapmaya çalıştığını pek anlamadık.

Neyse…

Bunun üzerine Sayın Başkan “Cumhurbaşkanı’nın ağzından Akçaabat’a kurulacağı sözünü ben ilk defa duydum. Daha önce ne zaman söylemişti?” diye sordu. 8 Ağustos 2017’de Trabzon’a yaptığı ziyarette gündeme getirdiğini ifade ettik ancak Başkan açıklamasında şöyle bir gerekçenin olduğunu iletti: “İkinci üniversitenin Akçaabat’a kurulacağı sözünü kesin bir şekilde Cumhurbaşkanı’nın ağzından ilk defa çıktı ve bu Akçaabat için son derece önemli.”

Sayın Başkan’ın açıklamalarına saygı duyuyorum ancak ben malûmun ilâmı olan (Yani Akçaabat’a kurulacağı zaten belli olmasına rağmen) bu konuda yeni bir gelişme göremedim. Tabii siyaset çerçevesinde bu işler normal.

***

İşte buradan gelmek istediğim bir nokta daha var. Bu nokta yazının ilk bölümüyle ilişkili… Siyasetin, Trabzon’un, Akçaabat’ın, basının, binlerce insanın birleştiği bir konu… Az sayıda insanın itiraz ettiği/edebileceği bir konu. İkinci devlet üniversitesi, yeni üniversite bu ülkeye, bu bölgeye, bu kente gerekli mi? Eğer amacımız diplomalı işsizler, yıllarını heba edip kalifiye olamamış kitleler yaratıp ancak buna rağmen kent ekonomisini biraz geliştirmekse evet, üniversite gereklidir.

Eğitimin nicelik olarak arttığı ancak nitelik olarak düştüğü bir ortamı oluşturmaksa -ki oluşturuldu bile- evet, üniversite gereklidir. Akçaabat’ın ekonomisini Anadolu’nun bir köşesinden ana ve babalarının bin bir umutla gönderip iş sahibi olacağına inandığı gençlerin 400 liralık bursuyla geliştireceksek evet, üniversite kurulmalı.

Onları yurtsuz, burssuz bırakıp tıpkı dün olduğu gibi birtakım yapılanmaların tuzağına düşüreceksek evet, üniversite kurulmalı. Size mevcut yapıdan biraz söz edeyim. KTÜ’nün Edebiyat Fakültesinde bulunan Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde sınıflarda 70-80 öğrenci bulunuyor. Bir de ikinci öğretimler var. Bu öğrencilerin büyük bölümü dört yıllık bir fakülte mezunu diplomasıyla memur olabilmek için bu bölümlere geliyor. Araştırma, bilim üretmek üzere kurulan bölümler polis olmanın ön aşaması olarak kullanılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz geçtiğimiz günlerde açıklama yapıyor ve “Yükseköğretimde okullaşmada Avrupa’da birinciyiz.” diyor. O yüzden Avrupa ileride, sen geridesin işte. Hiçbir şekilde üretime katkıda bulundurmadan 4 yıl boyunca kitleleri oyalıyoruz. Sonunda vasıfsız üniversiteliler yetişiyor.

Bu konu daha da uzatılabilir ancak “üniversite kurmak için” üniversite kurulmaz. Eğitim, bilim için üniversite kurulur. Lütfen güzellemeler yaparken bu noktayı da gözden kaçırmayalım.

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108