Ülke siyasî açıdan halk oylaması sürecine kilitlenmiş durumda.

En önemli gündem maddesi bu. Sonrasında Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında teröre karşı verdiği mücadele ile ekonomik gelişmeler gündemin diğer maddelerini oluşturuyor.

Halk oylaması süreci de ülkedeki yaşanmış/yaşanan her tartışma gibi oldukça sağlıksız ilerliyor. Demokrasiyi içselleştirememiş, entelektüel bilgi ve birikimi yeterli olmayan, aydınlanma sürecini tamamlayamamış halk ne yazık ki tartışmaları gereksiz bir üslûpla sürdürmektedir.

Halk oylamasında “evet”i savunanlar ve “hayır”ı savunanlar kıyasıya birbirine yükleniyor.

***

Bu tartışmalardan “hayır”cıların payına düşen suçlamalardan biri de “HDP ile yan yana olmak, terörist olmak” falan filân…

İfade ettiğimiz gibi “karşılıklı” suçlamaların bini bir para…

Şu bilinmelidir ki devletini, milletini seven hiçbir Türk evlâdı terörist falan değildir.

Evet demek de hayır demek de yasal bir haktır ve isteyen tercihini bu yönde yapacaktır.

Evet deyip “hayır”cıları terörle iş birliğiyle suçlayanların Türkiye’nin siyasî geçmişine biraz bakması bu suçlamaları yapmakta ne kadar haksız olduklarının fotoğrafı olacaktır. Çok değil birkaç yıl öncesine baksalar yeter.

***

Bu tartışmaların gölgesinde Trabzon’da halk oylaması süreciyle ilgili bir gelişme yaşandı. Hayır diyecek olanlar bir çatı platform kurdu. Öyle anlaşılıyor ki bu platform kamuoyunda sıkça “Hayır Platformu” olarak anılacak ama platformun gerçek adı: “Hürriyet ve Memleket İçin El Ele” platformu…

İçinde çeşitli siyasî partiler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler bulunuyor. En dikkat çekenlerinden bir tanesi de MHP’li muhaliflerin kurduğu “Türk Milliyetçileri ‘Hayır’ Diyor” platformunun Trabzon ayağını yürütecek Eski MHP İl Başkanı Muammer Demeli.

***

Şimdi başa dönelim. Hayır diyenlerin HDP ile yan yana gösterilmek istendiğinden söz etmiştik. Söz konusu platformda yer alanlar da “hayır”dan yana oldukları için mutlaka benzer suçlamalarla karşılaşacaklardır. Ancak şu tespiti yapmaktan da kendimizi alıkoyamıyoruz: O platformda yer almak HDP ile yan yana gelmek değil ama HDP’lileri savunan ve siyaseten kollayanlarla yan yana gelmektir. İfade ettiğimiz gerçeği -bu kez- Trabzon’daki siyasî geçmişe biraz bakılırsa gayet net görünecektir.

***

Sayın Muammer Demeli’nin bir Türk milliyetçisi olarak o platformda yer alması açıkçası bizi düşündürttü. “Birlikte salladık”çılar ile “Erdoğan’a karşı olalım da ne olursa olsun.” diye düşünenler için için anormal bir durum olmamakla birlikte Sayın Demeli’nin o platformda yer alması şüphesiz kamuoyunda da olumsuz bir algıya neden olacaktır. Ortada milliyetçiliğin ilkeleri ile çelişen bir durum vardır. Bu konuda şahsen görüştüğümüz bazı MHP’liler de benzer yorumları yapmaktadır. Milliyetçilik ne “birlikte salladığı” ne de Erdoğan veya bir başka kişiye karşıtlık için ilkeleri bir kenara bırakmayı kabul etmez!

Demeli o platforma girmeyerek bağımsız bir biçimde kendi platformunun etkinliklerini pek âlâ yürütebilirdi. Bunun için gerekli siyasî birikimi de gerekli gönüllü sayısı da yeterdi.

***

Bize göre burada Saadet Partisi Trabzon İl Başkanlığı çok akıllıca bir tercih yaptı. Platforma katılmadı. Platformun basın açıklamasının hemen ardından İl Başkanı Cevat Kurt’u aradık. Platformda yer almama gerekçelerini sorduk ve Kurt “Trabzon’da hayır oylarının en fazla çıkabilmesi için yapılması gereken buydu.” dedi.

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108