Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Her şey Trabzon için!

Her şey Trabzon için!

Trabzon’da kongre yapıldı. Yönetime destek verildi. Usta’dan müjdeler geldi

Kongrede 770 milyon TL’lik borcun ibra edilmesinden sonra Başkan Usta, Kartal projesi ile ilgili 80 milyon TL’lik müjde verirken, yeni bir proje ile gelecek için çalıştıklarını belirtti

Usta, Kartal’daki sıkıntının aşılması için bakanlara teşekkür ederken, “Hepimiz Trabzonspor için çalışıyoruz. Amacımız 50.yılda sportif ve mali olarak iyi noktada olmak” dedi

Trabzonspor Kulübünün 72. Olağan Mali Gene Kurulu dün gerçekleştirildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Salonu'nda yapılan Genel Kurul’a, Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta ve yönetim kurulu üyeleri, Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen, eski başkanlardan Ahmet Celal Ataman ve delegeler katıldı. Genel kurul, Divan Kurul Başkanlığına Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç seçilmesinin ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

BORÇ 776 MİLYON TL

Trabzonspor Genel Müdürü Sinan Zengin, idari ve mali raporlar hakkında delegeleri bilgilendirdi. Denetleme Kurulu Üyesi İsmet Keskin ise Trabzonspor Kulübü ve bağlı şirketlerin mali ve idari denetime tabi tutulduğunu hatırlatarak, kulübün net borcunun 776 milyon 85 bin 782 lira olduğunu belirtti. Kongrede konuşan Başkan Muharrem Usta, Trabzonspor’u yönetenlerin kulübü ekonomik olarak sürdürülebilir kılmadıkça başarılı olamayacağını söyledi. Usta, “Her birimizin bu milyonlarca taraftara tarihte vereceği bir hesap var” dedi.

PROJELERİMİZ VAR

Usta, “Bu hesap her ne pahasına olursa olsun yönetenleri ömürleri boyunca bağlayacak. Biz de bu bilinçle yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Bir önceki döneme bakıldığında bugün finansal olarak biraz daha iyi noktadayız. Ümit ederim ki bir sonraki kongreye geldiğimizde yapmayı düşündüğümüz ama henüz gerçekleştiremediğimiz projelerle daha da iyi finansallarla burada oluruz” dedi.

KARTAL ARAZİSİ

Son dönemde kamuoyuna da yansıyan Kartal’daki soruna ilişkin de bilgi veren Usta konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bilindiği gibi Kartal’da bizim hazineden kiraladığımız iki parsel var. Birisi 2.5 dönüm akaryakıt parseli, diğeri ise ticari konut tarzı 13.5 dönüm. Akaryakıt ile ilgili daha önceki dönemlerde Trabzonspor OPET’ten yaklaşık 10 milyon dolar işletici olarak kasasına para koymuştu. Ayrıca oradaki benzin istasyonunun işletilmesi için de 4 milyon dolar olmak üzere Trabzonspor toplamda 14 milyon dolar anlaşmalarla kasasına para koymuştu. O dönemleri herkes iyi biliyor. “

BİLANÇO DA YOKTU

“Yine o günün yönetimleri sonrakiler kulüp için olağanüstü işler çıkarıldı. Ancak oradaki istasyonun ruhsatının iptal edilmesi nedeniyle, evet kulübümüz için 14 milyonu kasaya koyduk ama muhatapları burayı işletemediler. Bu sebeple kulübümüze dava açmışlardı. Bu dava sonucunda OPET 10 milyon dolarlık davayı kazandı ve artı masrafları ve faizlerle birlikte 13 milyon dolar gibi çok ciddi çok büyük rakamla karşı karşıya kaldık. Asla ve asla bu sözlerimin arkasında hiç kimse hiçbir şey aramasın. Bu borçlar sadece OPET’ten kaynaklanan 13 milyon dolar ve üzerindeki borçlar. Biz yönetime geldiğimizde bilançomuzda bu yoktu.”

BÜYÜK BİR SIKINTI

“Şimdi büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Şu anda faizleriyle 80 trilyonu konuşuyoruz ve bunun ödenmesi gerekiyordu. Önce benzin istasyonu ruhsatının alınması yoluna girdik. Genel Sekreterimiz Gençağa Meriç’in olağanüstü gayreti ile buranın ruhsatı yeniden alındı. Böyle bir ruhsatın benzin istasyonunun elimize yeniden geçmesi noktasında belli bir yere geldik. Ancak burası bizim mülkümüz değil, Milli Emlak’tan üst hakkı kullanım olarak bizde. Rakam çok büyük. Önümüzde 80 milyonluk bir borç. Bunun ödenmesi gerekiyor. Ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde oraya satın almak için m2 si ile ilgili Milli Emlak’la görüşmeler yaptık. Dönümü 11 milyon yani eski parayla 11 trilyon olmak üzere üzerindeki ecri misil borçları da dahil olmak kaydıyla 32 milyon liraya Milli Emlak’tan ancak satın alabilir duruma geldik. Karşılığı 8 milyon 200 bin dolar. “

BAKANLARA TEŞEKKÜR

Kartal’daki benzin istasyonunun fiyatının ne olduğunu Türkiye’deki en büyük işleticilere sorduklarını ve bir takım rakamlar elde ettiklerine vurgu yapan Başkan Usta, “Hedefimiz şu oldu; biz buradaki bütün borcu yani 80 milyonluk borcu buranın mülkünü satın alıp 80 milyona muhatabımıza devredip bütün borçlarımızı kaldırabilir miyiz? Enerji Bakanımız hemşehrimiz Sayın Berat Albayrak ve İçişleri Bakanımız hemşehrimiz Süleyman Soylu’dan Trabzon bakanları olarak destek istedik. Ve verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi

80 MİLYON’DAN KURTARDIK

Usta, “Onların da desteği ile orayı muhataplarına 28 milyon dolara devretmek kaydıyla bu 28 milyon doların 13 milyon dolarlık kısmı faizleri ile birlikte borcu kapatmak için, ikinci kısım 8 milyon 200 bin doları mülk bize ait olmadığı için Milli Emlak’a ödemek kaydıyla ve tabiki üzerinde de 4 milyon dolar 2008 yılında Trabzonspor’a verip çok kısa süre işletebilmiş olan işletmeciye verip bu işi toparlamak istedik. Ve şu noktaya geldik; biz kendi cebimizden para vermeden OPET’den 8 milyon 200 bin dolar satın alma bedelini de onların karşılaması kaydıyla 13 milyon dolar artı benzin istasyonu yapım bedeli ve faizlerin tamamını ortadan kaldırmak kaydıyla 28 milyon dolarlık 2.5 dönümlük bir takasa girdik” diye konuştu.

Usta, yeni hedefleri açıklandı

İşte yeni dev proje

Başkan Usta, Kartal sorununun çözülmesinden sonra yeni hedefi açıklarken, “Hedefimiz hemen bitişiğindeki bir konut projesiyle ilgili arsa var. Orası da bize ait değil. Herkesin bilmesini istiyorum ki fiyat kolay bir fiyat değil. Orası değerli bir yer ve oranın dönümü 11 milyon. Biz 13.5 dönümlük bir yeri satın almaya kalktığımızda ecri misillerle birlikte 160 milyona ihtiyacımız var. Biz o fiyata alıp bir proje geliştirip kasaya ne kadar gelir koyabiliriz, buna uğraşıyoruz, fiyatın yüksek olması nedeniyle zorlanıyoruz” dedi.

Usta, “Bunun dışında 770 milyonluk borcu daha da makul seviyelere çekilebilmesi için çok ciddi projeleri ihtiyacımız var. Ancak yaşadığımız süreçte gördüğümüz şu, proje geliştirmek hayata geçirmek, muhatap bulmak buradan Trabzonspor’un kasasına ciddi bir kazanç sağlamak. Hem çok zaman hem çok emek gerektiren ve çok dikenli zorlu bir yol. Umut ederim ki bizim dönemimizde buraya katkı sağlayacak sonuç elde ederiz ve Trabzonspor’un sürdürülebilir bir borç yapısına kavuşmasını temin edebiliriz” dedi.

Usta, “Sahada yeniden iddialı durumdayız” dedi

Yeniden ayağa kalktık!

15 YILIN EN İYİSİ

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, sportif olarak inişli çıkışlı bir grafik sergilediklerini ifade ederek, “son 15-20 yıla baktığımızda elimizde en değerli kadrolardan biri var. Sene başı iyi bir performansımız olmadı hepimiz çok üzüldük. Keşke sene başında hoca değiştirilseydi belki bugün puanımız farklı olabilirdi Değiştirince elinizde bir garanti olmuyor. En azından şöyle bakmak istiyoruz biz kaybederken yeniden yakaladık” dedi.

MUTLULUK İÇİN

Usta, “Bir anda bir senenin adeta yok olduğunu acı bir şekilde hissederken şimdi hepimiz yeniden potanın içerisinde olmanın heyecanını yaşadık belki de bu daha önemli diğer senelere göre. Çünkü kaybederken yakalamak değeri çok artırır. Ümit ederim ki bu kadroyla bu yapıyla şu an içinde bulunduğumuz durumla Trabzonspor’umuz hepimize mutluluk yaşatsın. Tabiki kolay değil.  Karabük maçı inşallah iyi bir sonuçla neticelenirse ikinci yarıya çok daha iyi bir hazırlıkla girebiliriz” dedi.

Haberler