Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Lozan söylemi Pekşen’i kızdırdı

Lozan söylemi Pekşen’i kızdırdı

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Antlaşması hakkında söylediği “Lozan Anlaşması güncellenmelidir.” sözlerine karşı basın açıklaması yaptı.

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Antlaşması hakkında açıklamaları ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Lozan Antlaşması güncellenmelidir.” sözlerine çok sert tepki gösteren Pekşen, “Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu olan Lozan Antlaşması'nı güncelleme düşüncesinin arkasında yatan sebep nedir? 'Lozan'ın da bir güncellenmeye ihtiyacı var.' ne demektir? Bu hakkı sana kim veriyor?” dedi. 

“Erdoğan ağzındaki baklayı çıkarmıştır. Bugüne kadar işgal altında olan Ege adalarımızı görmezden gelmesinin sebebi ortaya çıkmıştır. ‘Lozan güncellenmeli’ demek topraklarımızdan vazgeçmektir. Ege Denizi’nden vazgeçmektir.” diyen Pekşen, “AKP Genel Başkanı 'Bir adadan dolayı hemen ortalığı karıştırıyorlar.' diyor. Bu ne demektir? O adalar bu topraklar için canını veren şehitler sayesinde alındı. Lozan'ın güncellenmesi gerekli diyerek şehitlerin kanı pahasına aldığımız adalardan vazgeçme hakkını nereden alıyorsun?” diye sordu. Pekşen, “Kozmik Oda’nın açılması ile oradaki en önemli devlet sırlarının ortalığa saçılması, Balyoz, Ergenekon davaları ile Orta Doğu’nun en büyük ordusunun, Türkiye’nin dış politikasının çökertilmesi ve onun ardından şimdi Ege adalarının işgali ve bu işgale karşı Erdoğan’ın takındığı tutum büyük önem arz etmeye başlamıştır.” dedi. Cumhurbaşkanı’nın bu tutumunun millilikle, vatanseverlikle izah edilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Pekşen, şöyle devam etti: “Bu ülkenin bütün kurumlarına ve sivil toplumuna sesleniyorum. Kafanızı gömdüğünüz kumdan çıkarın. Ülke yeniden kapitülasyonlara teslim edilmiş, ordusu, yargısı, hariciyesi çökertilmiştir. Devlet hızla büyük bir kaosa doğru sürüklenmeye başlamıştır. Bütün bunların sebebinin, Erdoğan ve onun eş başkanı olduğu Büyük Orta Doğu Projesi olduğu gerçeği açık bir şekilde ortadadır. Yaşananların bütün sorumlusu Erdoğan ve AKP’dir. Bu proje devam ettiği sürece Avrasya coğrafyasında herkes kaybeder ama en büyük kaybeden Türkiye olacaktır.”

Haberler