Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Başkan Tonya, sahte tereyağlarına dikkat çekti

Başkan Tonya, sahte tereyağlarına dikkat çekti


TONYA Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Tonya Süt) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya, sahte tereyağlarına karşı vatandaşları uyardı. Başkan Tonya, tüketicilerin özellikle markasız tereyağı almaktan kaçınmaları gerektiğini belirterek “Üzerinde etiket olmayan yağları tüketmesinler.” dedi. Fiyatı yüksek tuttuklarını hatırlatan Tonya, “Kaliteli gerçek tereyağının fiyatı 40-45 TL arası olmalı. Buna dikkat edilmeli.” diye konuştu. 

TONYA Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Tonya Süt) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya, sahte tereyağlarına karşı vatandaşları uyardı. Başkan Tonya, tüketicilerin özellikle markasız tereyağı almaktan kaçınmaları gerektiğini belirterek “Üzerinde etiket olmayan yağları tüketmesinler.” dedi.

Gerçek tereyağını sahtelerinden ayırt etmenin yöntemine vurgu yapan Kooperatif Başkanı Kemal Tonya, “Önceden renkten dolayı sahte tereyağını anlardık. Ancak onun da çaresini buldular. Rayihasından anlardık, onun da çaresini türlü sahtekârlıklarla buldular. Ama ben en son şunu diyorum: Bir tereyağı sıcak bir yere (35-36 derece) konulduğu zaman eğer yağdan sarı sarı boyalar akıyorsa boya katkılıdır. Eğer çok geç erime yapıyorsa bu bitkisel katkılıdır. Bu ancak buralardan anlaşılabilir. Biz fiyatımızı yüksek tutuyoruz. Biz tereyağı kaliteli diyoruz. Gerçek fiyatı 40-50 TL arası olmalı.” diye konuştu.

Gerçek tereyağının sağlık açısından hiçbir sakıncasının bulunmadığını ifade eden Başkan Tonya, ‘‘Eskilerimiz tereyağını sabah, öğle, akşam kaşıklarla yiyordu. Tereyağının sağlığa çok yararlı olduğunu söylüyorlardı. Sonradan yapılan araştırmalarda gerçek tereyağının ama üzerine basarak söylüyorum gerçek tereyağının vücuttaki 36 derecede erime yaptığı ve bunu için hiçbir hastalığa sebep olmadığını bilimsel araştırmalar gösteriyor. Gerçek olmayan yağlar 40-42 derecede erime yaptığından dolayı hastalıklara sebebiyet veriyor. Bir vücut ısısı 39-40 derecede komaya sokar insanı, 40 dereceye de çıkamayacağına göre direkt vücutta damar sertliğine, kalp rahatsızlığına sebebiyet veriyor.” şeklinde konuştu.

Hasan BAHADIR

Haberler