Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Organ yetmezliği Türkiye’nin gerçeği

Organ yetmezliği Türkiye’nin gerçeği

KTÜ’lü profesörler, “Organ Bağışı Haftası”nda organ bağışının önemini anlatacaklar

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasındaki hafta “Organ Bağışı Haftası” olarak kutlanılıyor. KTÜ Organ Nakli ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Ulusoy ile KTÜ Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Türkyılmaz, organ nakli ile ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

TRABZON’DA 3 BİN 684 BAĞIŞCI VAR

Trabzon İl Sağlık Müdürü Mustafa Yılmaz, geçtiğimiz günlerde yazılı bir açıklama yapmış ve Trabzon’da 3 bin 684 kişinin organ bağışçısı olduğunu kaydetmişti. 8 Kasım Çarşamba günü Farabi Hastanesinde “Organ Bağışı Haftası” münasebetiyle bir organizasyon gerçekleştirilecek ve organ bağışının önemi anlatılacak. Ülkemizde organ nakli bekleyen binlerce kişi olduğunu belirten KTÜ Organ Nakli ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü ve aynı zamanda Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ulusoy, organ yetmezliğinin Türkiye’nin bir gerçeği olduğuna dikkat çekti. Nakil bekleyen hastanın çok ama bağış yapan hasta sayısının az olduğunu belirten KTÜ Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Türkyılmaz ise Avrupa’da organ naklinin yüzde 80 beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapıldığını fakat Türkiye’de bu durumun tam tersi olduğunu kaydetti.

HAYAT KURTARMAK YERİNE TOPRAĞA GİDİYOR

Organ yetmezliğinin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu vurgulayan KTÜ Organ Nakli ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü ve aynı zamanda Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ulusoy, Türkiye genelinde organ bağışı bekleyen hasta sayısının 25 bine yakın olduğunu söyledi. Ulusoy, “Avrupa daha çok kadavradan nakil yapmayı tercih ediyor. Türkiye henüz bunun çok gerisinde. Maalesef Türkiye ortalamalarına baktığınız zaman Türkiye’de canlıdan yapınla nakiller daha fazla. İstenilen, kadavradan yapılan nakillerin artmasıdır. Bizim hastanemiz kadavradan yapılan nakillerde istenilen hedefi tutturmuştur. Kadavradan yapılacak böbrek nakli eğer yapılmazsa toprağa gidiyor. Hasta yakınlarının burada bağışı çok önemli.” ifadelerine yer verdi.

BAĞIŞ YAPAN AZ, NAKİL BEKLEYEN ÇOK

Nakil bekleyen hasta sayısının çok olduğunu belirten KTÜ Farabi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Türkyılmaz ise bağış yapan hasta sayısının yeterli olmadığını söyledi. Türkyılmaz, “Düşünün, bir anne düşünmeden çocuklarına organını veriyor ama o neticede sağlıklı bir anne. Ondan organ almak yerine beyin ölümü gerçekleşmiş birinden organ almak daha mantıklı geliyor. Bütün dünyada bu böyle. Avrupa’da nakil işlemi yüzde 80 beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan yapılıyor. Türkiye’de bu oran tam tersi, biz yüzde 80 canlıdan organları alıyoruz. Çünkü hastamız çok, beyin ölümü yeterli ama kadavra sayımız yeterli değil, bağış yapan yok.” diyerek bağış sayısının arttırılması gerektiğine dikkat çekti. Öte yandan KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde 8 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 13.30’da Aydın İnal Amfisi’nde Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından organ nakli ve organ bağışının önemi konulu bir tanıtım yapılacak.

Filiz YILDIRIM

Haberler