Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yaylalardaki yapılar kaldırılmalı

Yaylalardaki yapılar kaldırılmalı

Ziraat Mühendisleri Odası, yaylaların tahribattan kurtarılmasını istedi

TRABZON Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Pehlevan, hayvancılığın olmazsa olmazı olan meraların ve yayla alanlarının tahrip edilmesinin yasalara aykırı olduğunu bir kez daha hatırlatarak herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti. Pehlevan “Yapılması gereken kanunların uygulamaya geçirilmesi ve yayla alanlarının koruma altına alınmasıdır.” dedi.

ADALETTEN TAVİZ VERİLMEMELİ

Yaylalardaki yıkımlarda adaletten taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Pehlevan “Yaylalarda bulunan yapılar kaldırılmalı ve çevre eski hüviyetine kavuşturulmalıdır. Yetkili ve yetkisiz kişiler tarafından yapılan gereksiz yollar kapatılmalı ve düzenli yollar ile trafik sağlanmalıdır. Turizm bölgelerinde imar uygulamaları tamamlanarak yayla turizmi yapmak isteyenler bu alanlara yönlendirilmelidir. Belli bölgelerde sosyal tesisler yapılarak çevrenin kirletilmesi önlenmeli ve insanların temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Herkes elini taşın altına koyarak üstüne düşen sorumluluğu yerine getirerek yaylalardaki tahribatı önlemek için mevcut yasaları uygulayarak sorunun çözümüne katkı koymalıdır.” dedi.

MERA VE YAYLALAR OLMAZSA OLMAZ

Yaylalarda günübirlik piknik yapmak isteyenler için de özel bölgeler oluşturulması gerektiğini kaydeden Pehlevan “Piknikler de denetlenmelidir. Ağır iş makinelerinin, iş kamyonlarının yayla sahalarına giriş çıkışları yasaklanmalıdır. Yaban hayatının korunması için özel alanlar koruma altına alınmalıdır. Hayvan sahipleri belirlenerek hayvanların insanlar tarafından rahatsız edilmeden beslenebildiği otlatma rejimine geçilmelidir. Hayvancılığın olmazsa olmazı olan meraların ve yayla alanlarının tahrip edilmesi farklı amaçlar için kullanıma açılması mevcut yasalarca mümkün değildir. ” diye konuştu.                                    

Berkant PARLAK

Haberler