Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Asbest yok Trabzon rahat olsun

Asbest yok Trabzon rahat olsun

Trabzon Çimento Fabrikasından alınan numunelerin analiz sonuçları açıklandı

15 Gün Önce İncelemişti

TRABZON Değirmendere’den kaldırılacak olan Çimento Fabrikasında asbest madde kullanılmadığı belirlendi. Eski bir yapı olması dolayısıyla yalıtım için baca ve kazanlarında oldukça tehlikeli olduğu bilim adamlarınca ortaya konan asbest maddesinin kullanılmış olabileceği endişesi üzerine oluşturulan bir heyet, fabrikada 15 gün önce incelemelerde bulundu. 12 ayrı noktadan alınan numuneler TÜBİTAK’a gönderildi.

TÜBİTAK’tan Pozitif Sonuç Geldi

TÜBİTAK tarafından incelenerek gönderilen analiz sonuçları Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından açıklandı. Açıklamada, 12 ayrı nokta ve alınan numunelerin kodları ayrı ayrı belirtilerek asbest bileşiği içermediği kaydedildi. Böylece hem dedikoduların önüne geçildi hem Trabzon derin bir nefes aldı.

TRABZON Değirmendere’den kaldırılacak olan çimento fabrikasında asbest madde kullanılmadığı belirlendi. Eski bir yapı olması dolayısıyla yalıtım için baca ve kazanlarında oldukça tehlikeli olduğu bilim adamlarınca ortaya konan asbest maddesinin kullanılmış olabileceği endişesi taşınan fabrikada yapılan incemeler sonucunda fabrika yapılarının “asbest bileşiği içermediği” tespit edildi.

OLASI TEHLİKENİN SONUÇLARI BÜYÜKTÜ

Asbest olması durumunda kontrolsüz yıkımda önemli tehlikelerin yaşanabileceği olasılığı üzerine harekete geçen Trabzon Büyükşehir Belediyesi iddiaları resmi yazı ile ilgili kurumlara bildirerek Trabzon Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğüne başvurdu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde KTÜ, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, iş güvenliği uzmanları ve ilgili kamu kurum ve kuruluşların uzmanları tarafından kurul oluşturularak başlanan çalışmalar sonuçlandı.

ÖRNEKLER AYRINTILI OLARAK İNCELENDİ

Kurul, 10 Ekim 2017 tarihinde fabrikayı yerinde inceleyerek yıkım çalışmaları sırasında çevrede oluşabilecek etkileri değerlendirmek üzere fabrikanın ilgili yapılarının 12 ayrı noktasından örnek aldı. Alınan örnekler Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsünde incelendi. Yapılan detaylı incelemelerde çimento fabrikasının yapılarında “asbest olmadığı” ortaya çıkarıldı. Böylece Trabzon kamuoyu rahat bir nefes aldı.

ASBEST YÜZÜNDEN YILDA 100 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Konunun gündeme taşınmasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde asbest maddesinin tehlikelerini araştıran günebakış korkunç sonuçlara ulaştı. İstanbul Teknik Üniversitesinden asbestle ilgili ciddi çalışmalar yapan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı Dünya Çalışma Örgütünün verilerini paylaşarak asbeste bağlı nedenlerle dünyada her yıl yaklaşık 100 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Korkunç rakam günebakış’ın bu denli önemli bir tehlikeyi kentin gündemine taşımasının gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Berkant PARLAK

Haberler