Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Rahat nefes aldık

Rahat nefes aldık

Çimento Fabrikası’nın yapılarında ‘asbest’e rastlanılmadı

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Değirmendere Mahallesi’nde bulunan Çimento fabrikasının taşınma süreci devam ederken yapılan incelemeler sonucunda fabrika yapılarının ‘asbest bileşiği içermediği’ tespit edildi. 
Fabrikanın ilk yapımı sırasında kazan ve bacalarda asbest kullanıldığı, söküm ve yıkım sırasında asbestin çevreye yayılacağından insan sağlığını tehdit edeceği iddiaları üzerine harekete geçen Trabzon Büyükşehir Belediyesi, iddiaları resmi yazı ile ilgili kurumlara bildirmiş ve Valilik koordinasyonuna müracaat etmişti. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde KTÜ, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, İş güvenliği uzmanları ve ilgili kamu kurum ve kuruluşların uzmanları tarafından komisyon oluşturularak çalışmalara başlanmıştı.
Söz konusu Komisyon, 10 Ekim 2017 tarihinde fabrikayı yerinde inceleyerek yıkım çalışmaları sırasında çevrede oluşabilecek etkileri değerlendirmek üzere yapılardan numune almıştı. Alınan numuneler Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü’nde incelendi. Yapılan detaylı tetkiklerde Çimento Fabrikası’nın yapılarında ‘asbest bulunmadığı’ tespit edildi.

Haberler