Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Kurt’tan yeni bir proje daha...

Kurt’tan yeni bir proje daha...

TRABZON Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, Trabzon’da bulunan göçmenler için yapacakları “Göçmen Destek Merkezi” ve “Her Göç Bir Hikâyedir” projelerini günebakış gazetesi için değerlendirdi. Kurt göçmenleri 15 gün süreyle barındıracakları İlk Kabul Merkezi kuracaklarını açıkladı.

TRABZON Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, Trabzon’da bulunan göçmenler için yapacakları “Göçmen Destek Merkezi” ve “Her Göç Bir Hikâyedir” projelerini günebakış gazetesi için değerlendirip; yapacakları çalışmalardan bahsetti.

‘Göçmen Destek Merkezi’ projesi ile göçmenlere onurlu ve kaliteli bir hizmet vermek istediklerini belirten Kurt, Trabzon’da göçmenlerin ilk kabul merkezini, birimi oluşturmak istediklerini kaydetti. İlk aşamada, 15 gün süreyle göçmenleri burada misafir edebileceklerini belirten Kurt, bu proje sayesinde göçmenlerin profilinin çıkartılıp kayıtlarının tutulabileceğini ifade etti. ‘Her Göç Bir Hikâyedir’ projesiyle de özellikle çocukları topluma entegre etmeye çalışacaklarını belirten Kurt, proje sayesinde çocukların sporla, sanatla, eğitimle buluşacaklarını ifade etti.

GÖÇMEN DESTEK MERKEZİ

‘Göçmen Destek Merkezi’ projesinin içeriğini anlatan Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, bu projenin bir ayağında Aile ve Sosyal Politikaların bir tarafında yerel yönetimlerin bir tarafında da Göç İdaresinin olacağını kaydetti. Kurt, “Göçmen Destek Merkezi projemiz var. Fiziki koşulları oluşturmaya çalışıyoruz, amaç göçmenlere onurlu ve kaliteli bir hizmet vermek. Göçmen Trabzon’a ilk geldiğinde temel ihtiyaçlarını karşılayalım. Belli bir süre Göçmen Destek Merkezinde konuk edelim. Bu süreyi 15 gün olarak düşünüyoruz. Bu süre zarfında belgelerini imzalayalım; nerede kalacak, ne olacak, ne iş yapacak, bunları hazırlayalım bir de profilini çıkarıp kayıt sistemi oluşturalım istiyoruz. Destek merkezinde spor etkinlikleri, dil eğitimi olsun.  Aile ve Sosyal Politikalar bir tarafında olsun, yerel yönetimler bir tarafında, Göç İdaresi bir tarafında olsun.” şeklinde konuştu.

SADECE SURİYELİLER İÇİN DEĞİL TÜM GÖÇMENLER İÇİN GEÇERLİ

Göçmenler için yapılan projelerin sadece Suriyelileri değil tüm göçmenleri kapsadığını belirten Kurt, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Göçmen Destek Merkezi ilk kabul merkezi, kabul birimi olsun istiyoruz. Göçmen Destek Merkezi sadece Suriyeli göçmenler için değil, tüm göçmenler için geçerli. Afganlıların sayısı Trabzon’da oldukça fazla, 6 binin üstündeler. Suriyeliler 2 binin üzerinde. Afganlılar problemsizdirler, uyumludurlar. Burada biraz Suriyeli göçmenlerde problem görülüp sorun yaşanıyor. Bu hizmet modelimizle hizmeti çeşitlendirmek, geliştirmek istiyoruz.” ‘Her Göç Bir Hikâyedir’ projesinin içeriğine dair bilgiler veren Kurt, “Her Göç Bir Hikâyedir diye bir projemiz var. Burada amaç göçmen çocuklarını topluma entegre etmek. Sporla, sanatla, eğitimle buluşturarak kaynaşmalarını sağlayıp entegre olmalarını kolaylaştırmak.” dedi.

Haberler