Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
TTSO, çözülemeyen sorunları konuştu

TTSO, çözülemeyen sorunları konuştu

TTSO Meslek Komiteleri toplantısında Trabzon Gıda Toptancıları Sitesinin yapılması mahale bakkallarının yaşatılması, nefef kredisinin yeniden devam ettirilmesi konuları ele alındı. Meslek Komiteleri başkan ve üyeleri sorunları ayrı ayrı dile getirdi.

TRABZON Ticaret ve Sanayi Odasının müşterek meslek komiteleri toplantısında çeşitli konularda sorunlar gündeme getirildi. Toplantıda Trabzon Gıda Toptancıları Sitesi’nin yapılması, mahalle bakkallarının yaşatılmasına karşı önlemler, sayısı artan zincir marketlere sınırlama getirilmesi, nefes kredisinin yeniden devam ettirilmesi, perakende satışlarda ürünlere etiket mecburiyeti getirilmesi, yüksek sermayeli şirketlerde avukatlık sözleşmesi zorunluluğunun kaldırılması, adi ortaklık şirketlerinin tekrar KOSGEB desteklerinden yararlandırılması, Beşikdüzü sel felaketinden etkilenen esnafa desteklerin artırılması ve yerel yazılım sektörünün geliştirilmesinin desteklenmesi konuları gündeme gelirken, meslek komiteleri adına söz alan Meclis Üyeleri M. Tayfun Ataman ve Edip Sevinç ile meslek komitesi üyeleri Barbaros Bulut ve İsmail Al, sektörlerine ilişkin çeşitli konularda görüşlerini paylaştılar. Ulusal market zincirlerinin sayılarının Trabzon’da 80’in üzerine çıktığını ifade eden Ataman, “Bu durum küçük ve orta boy esnafı Trabzon’da bitirmektedir. Bu zincir mağazaların yan yana ve birbiri ardına açılmasının önüne yerel yönetimlerle beraber iş birliği yaparak engel veya sınırlama getirilmesi konusunda acil çalışma yapılmalıdır. Türkiye’de bu tür marketlerin sayısı 27 bini buldu. Perakende pazarının yüzde 54’ü maalesef bu zincir marketlere geçmiştir. Küçük esnaf aradan çıktı, orta boy işletmelere sıra geldi. Bir an önce çözüm bulunmalı, önlem alınmalıdır.” diye konuştu. TTSO Meslek Komitesi Başkanı İsmail Al, Beşikdüzü ilçesinde yaşanan sel felaketinden etkilenen esnafı ziyaret eden devlet büyüklerinin afet zararlarının karşılanacağı sözünü verdiklerini hatırlatarak, “Bütün esnafın kuruşu kuruşuna zararı karşılanacaktı. Yardımlar yetersiz kaldı. Ciddi bir araştırma yapılamadığından gelen belli bir para esnafa dağıtıldı. Sigortası olan zararını karşıladı. Sigortası olmayan da devletin verdiği bir kaşık bal ile idare etmeye çalışıyor.” şeklinde konuştu.

KOSGEB’in sel bölgesine bir yıl vadeli sıfır faizli kredi verdiğini de belirten Al, “Bu krediden de adi ortaklıklar yararlanamıyor. Her türlü vergisini ve yasal yükümlülüğünü devlete karşı yerine getiren adi ortaklıklar da KOSGEB’in bu imkânından yararlandırılmalıdır.” şeklinde konuştu. TTSO Meclis Üyesi Edip Sevinç de devletin fındık alımına başladığını, öyle almakla bitmeyecek kadar çok fındığın var olduğunu belirterek “Bu uygulamanın doğru mu yanlış mı olduğunu göreceğiz. Şu anda bunu konuşmanın âlemi yok. Fındıkta bir daha ağustosta konuşacağız.” dedi.

TTSO Meslek Komitesi Üyesi Barbaros Bulut ise bilişim ve teknolojinin son derece önem arz ettiğini, ilk 3 sanayi devriminin kaçırıldığını, son dönemde de 4’üncü sanayi devriminde yazılım ve teknoloji alanında ülkemizin birtakım tedbirlerle kazanım elde etmeye çalıştığını hatırlatarak TTSO’nun da ortağı bulunduğu Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin daha iyi kullanılması gerektiğini söyledi, Bulut, “Teknokent’teki faaliyetlerimizden ötürü devlet, firmalarımıza birçok destek veriyor. Firmalarımızın üretmiş olduğu yazılım ürünlerini ne yazık ki ticarileştiremiyoruz. Bunun bir nedeni de birçok sektörde firmalarımızın işlerinde kullanmak istedikleri yazılımlara lisans parası ödemek istememesinden kaynaklanmaktadır.” dedi.

Meclis ve meslek komitesi üyelerinin önerilerinin tümünün not alındığını ifade eden TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Bunların bir kısmı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine gidecek konulardır. Bir kısmı da burada çözmemiz gereken konulardır. Bunların tümüyle ilgileneceğiz. Önerilerinizi TOBB başta olmak üzere ilgili yerlere göndereceğiz, gerçeklemesi en büyük arzumuzdur.” ifadelerini kullandı.

Haberler