Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Soylu kanunları

Soylu kanunları

Kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan polisin kendine çeki düzen vermesini istedi

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, emniyet mensupları için yayınladığı kılık kıyafet genelgesini 81 kent ve merkez teşkilatına gönderdi. Bakan Süleyman Soylu imzalı genelgede, emniyet mensuplarının resmi veya sivil kıyafetli olup olmadıklarına bakılmaksızın, görev yaparken kurum adına hareket ettikleri bilinciyle hem meslektaşlarına hem de topluma karşı dış görünüş disiplini açısından örnek olunmasını istedi. Genelgede sivil personelin saç ve sakal bırakması için yazılı izin alması gerektiği belirtildi. 

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, emniyet mensupları için yayınladığı kılık kıyafet genelgesini 81 il ve merkez teşkilatına gönderdi. Bakan Süleyman Soylu imzalı genelgede, emniyet mensuplarının resmi veya sivil kıyafetli olup olmadıklarına bakılmaksızın, görev yaparken kurum adına hareket ettikleri bilinciyle hem meslektaşlarına hem de topluma karşı dış görünüş disiplini açısından örnek olunmasını istedi.

ÇANAKKALE’DEKİ O POLİS

TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Çanakkale’nin Bayramiçi İlçesi’nde sakal uzatıp, sarıkla dolaşan polis memuru Kuraner Erbaş’ın kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranışın ardından iki sayfalık bir genelge hazırlandı. 27 Eylül 2017 tarihinde tüm teşkilata duyurulan genelgede, personelin uyacağı kılık kıyafet kuralları sıralandı. Bu arada genelgede özel birimlerde görevli sivil personelin saç ve sakal bırakması için en üst birim amirinden yazılı olarak özel izin alması gerektiği belirtildi.

PERSONELİN UYMASI

İSTENİLEN YÖNETMELİK

İki sayfadan oluşan genelgede, üniformalı polislerin ve sivil polislerin uyacağı kurullar tek tek sıralandı.

Üniformalı personelin uyacağı kurallar:

-Üniforma daima ütülü, çizme, bot veya ayakkabılar ise daima temiz ve boyalı olacaktır.

-Teçhizat ve işaretler dışında üniforma ile birlikte her türlü kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve abartılı yüzük takılmayacaktır.

-Branş ve rütbe işaretleri sökülmek suretiyle resmi kıyafetler sivil kıyafete dönüştürülerek, kullanılmayacak ve resmi kıyafetlerle birlikte sivil kıyafet giyilmeyecektir.

-Tören veya bayramlaşma gibi program katılımında yönetmelikte belirtilen şekil ve renkteki tören elbiseler giyilecek. Temiz ve ütülü olmasına özen gösterilecektir.

-Gömlek cebinde şişkinlik veya kötü görüntü oluşturulacak şekilde eşyalar taşınmayacak, kirli yakalı veya uygun olmayan renkte gömlek giyinmeyecektir.

-Ceket düğmeleri daime ilikli montkomer ve parkanın fermuarı kapalı bulunacak, Kirli veya rengi solmuş şapka ve rütbeler kullanılmayacaktır.

-Üniforma şapka, ayakkabı, bot, branş/rütbe işaretleri ve diğer teçhizat yönetmelikte belirtilen renk vasıf ve şekillere uygun olacaktır. Beden ölçüleri standardın dışında (Kısa, uzun, dar geniş) olan üniforma giyilmeyecektir.

-Görev binası ve müştemilatı ile kampüsü/bahçesi dışında şapka, kep ve bere mutlak surette giyilecektir.

-Her türlü sakal ve bıyık bırakılmayacaktır. Saçlar kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta, favoriler kulak deliği hizasında ve yere paralel olacaktır. Ayrıca saç bakımına özen gösterecek taranmamış toplanmamış kirli yağlı saçla veya abartılı saçla görev ifa edilmeyecek ve tırnak uzatılmayacaktır.

-Bayan personel makyaj ve saç modellerinde abartıya (aşırı uzun kısa, değişik şekil renk) kaçmayacak ve saçları dağınık olmayacaktır. Uzun saç bırakanlar saçlarını toplayacak kısa saç bırakanlar ise saç uzunlukları omuz hizasını geçmeyecektir.

-Bayanların şapka, kep veya örgüleri altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, üniforma içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri kıyafetler giyinmeyecektir. Erkek personel siyah bayan personel ise ten rengi şeffaf ve parlamayan çorap giyecektir. Ancak kışlık kıyafeti ile görev yapılan dönemlerde bayan personel pantolon veya etek altında tamamı siyah gözükecek şekilde siyah çorap giyebilecektir.

Sivil personelin uyacağı kurallar:

-Her türlü sakal ve bıyık ile uzun saç bırakılmayacaktır. Ancak görevin özelliğine göre belirli konularda görev yapan personele en üst birim amiri tarafından saç, sakal, bıyık için aşırıya kaçmayacak şekilde yazılı izin verilecektir.

-Bayan personel abartılı makyaj ve saç modelleri kullanmayacak, tırnakları mesleki ciddiyete uygun olacaktır.

-Personelin saçları dağınık, bakımsız veya dikkat çekecek şekil ve renkte olmayacaktır.

-Polis yeleği ile görev yapan bayan personelin, yüzlerini kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları desensiz giysiler emniyet hizmetleri sınıfı mensupları kıyafet yönetmeliğinde belirtilen şekil biçim ve renkte olacaktır.

-Mesleki ciddiyete aykırılık teşkil edecek şekilde askılı, kolsuz dar veya aşırı dikkat çeken şekil renk ve tipteki kıyafetler giyilmeyecektir.                                     

Haberler