Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Müftü nikahı istemiyorlar

Müftü nikahı istemiyorlar

CHP Trabzon İl Kadın Kolları ve Trabzon Barosu’nun ortaklaşa düzenlediği basın açıklamasında müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmemesi istendi. Belediye başkanlarının yanı sıra müftülere de resmi nikah kıyma yetkisi veren yeni yasa taslağını protesto eden kadınlar, hazırlanan yasa taslağının laikliğe aykırı olduğunu ve kadınlara verilen hakları ortadan kaldıracağını iddia etti. 

Son günlerin gündemini oluşturan konulardan biri olan müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesinin Meclis İçişleri Alt Komisyonuna yollanmasına ilişkin kararı kınamak için CHP Trabzon İl Teşkilatı, Trabzon Barosu ve sivil toplum kuruluşları, Trabzon Meydan Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Duygu Keleş Aydın, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı ile yürürlüğe konulmaya çalışılan müftülere nikâh kıyma yetkisinin Türk Medeni Kanunu'nun ruhuna, Anayasal ve Türk toplumunun bu zamana kadar ayakta kalmasını sağlayan laik düzene aykırı olduğunu dile getirdi. Açıklamanın devamında ise 4 Ekim 1926 tarihinde yürürlüğe konulan Türk Medeni Kanunu ile Atatürk’ün Türk kadınlarına Avrupa’nın pek çok ülkesinde olmayan hakları verdiği hatırlatılarak bugün bu hakların Türk kadınlarından alınmaya çalışıldığının altı çizildi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Duygu Keleş Aydın ise sözlerini şu şekilde sürdürdü: “4 Ekim günü,1926 yılından bu yana Türk devrim tarihinin en önemli günlerinden biridir. Avrupa'nın pek çok ülkesinde kadınların yok sayıldığı, eşit görülmediği ve insan olması dolayısı ile doğuştan kazandığı haklardan mahrum bırakıldığı bir dünya düzeninde, Türk Medeni Kanunu'nun yürürlüğe girişi ile Türk kadınına gerek aile içerisinde ve gerekse sosyal hayatta hak ettiği itibarin verilmesi büyük bir devrimdir. Savaştan yeni çıkmış ve küllerinden doğan bir milleti ve en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve savaşta silah, barışta kalem arkadaşları, tüm dünyaya, bir toplumunun ancak ve ancak kadınların da sosyal, siyasal, ekonomik anlamda toplum içerisinde varlıklarının kabul edilerek oluşturulabileceğini ve muhafaza edilebileceğini göstermiştir. Türk Medeni Kanunu ile aile içerisinde kadın-erkek eşit hâle getirilmiş; evlenme, boşanma ve miras konularında getirilen düzenlemelerle kadının toplumda sahip olduğu yer vurgulanmıştır. Buna rağmen, Medeni Kanunu'nun kabulünden 91 yıl sonra,1926 yılında iade edilen itibarımız, Kanun'lar arasına gizlenmiş bir takım düzenlemelerle elimizden alınmaya çalışılmaktadır ki bunu kabul etmemiz mümkün değildir! Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı ile yürürlüğe konulmaya çalışılan '’Müftülere Nikâh Kıyma Yetkisi’' Türk Medeni Kanunu'nun ruhuna, Anayasal ve Türk Toplumunun bu zamana kadar ayakta kalmasını sağlayan laik düzene aykırıdır. Trabzon Kadın Hakları Komisyonu olarak, tüm kadınları, kazandığımız hakları korumaya ve bu hakları elimizden almaya çalışan düzenle mücadele etmeye davet ediyoruz.”

Haberler