Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
‘Terör estirip mizansen yaptılar’

‘Terör estirip mizansen yaptılar’

Kolektif’in üniversite eyleminin arka planları sendika tarafından açıklandı

Aygün: “Güvenliklere fiilî saldırı ve arkadaşlarımızın kanlı görüntüleri MOBESE kamera kayıtlarında olmasına rağmen yanlı ve kasıtlı olarak eylemcilerin çok kısa görüntüleri yayımlamıştır. Görüntülere yansıyan kısım saldırıları def etmeye çalışan güvenlik görevlilerimizin saldıranlara mukavemet görüntüleridir.”

Aygün: “Ellerinde megafonla derslerine giden öğrencilerin yollarım kesip kulakları rahatsız eder şekilde bağımsız mizansen adı altında terör estirmeleri güvenlik zafiyetine sebebiyet vermektedir.”

Güvenlik İş Sendikası Trabzon İl Temsilciliği geçtiğimiz günlerde öğrenci kolektifleri adı altında toplanan Marksist-Leninist grup ile güvenlik görevlileri arasında çıkan olaylar ile ilgili Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması düzenledi. Güvenlik İş Sendikası Trabzon İl Temsilciği adına basın açıklamasını yapan Halil Aygün KTÜ Öğrenci Kolektifi adı altında toplanan örgüte kontrollü müdahale sırasında istenmeyen ve gerçekle bağdaşmayan görüntülerin taraflı bir şekilde basında yer almasının üzücü ve düşündürücü olduğunu kaydetti. Aygün “KTÜ Merkez Kanuni kampüsünde KTÜ öğrenci kolektifi adıyla bir takım protesto faaliyetleri yapan öğrenci gurubuna arkadaşlarımız tarafından yapılan kontrollü müdahale sırasında istenmeyen görüntülerin yerel ve ulusal basında yer alması, basın ahlakı ile bağdaşmayacak masumiyet karinesinin ihlali biçimde adeta taraflı yargıç kimliğine bürünen bazı haberciler tarafından tarafgir bir şekilde savunmaya fırsat vermeksizin delillere dosya içeriğine bakılmaksızın hüküm tesis edilerek yüce Türk Milletine deklare edilmesi tarafımızca kasıtlı üzücü ve düşündürücü olarak değerlendirilmiştir.” dedi.

HAKLARINDA TUTANAK TUTULMUŞ KİŞİLER!

Yansıtılan görüntülerin eylemci grup öğrenciler tarafından kaydedildiğini belirtilirken önü arkası oluşumu ve sonuçlarının yansıtılmadığı ifade eden Aygün “Bahse konu öğrenciler hakkında onlarca tutanak tanzim edilmiş yine onlarca adli ve idari işlem başlatılmış olup 5 yıldır bu nevi gerilim üreten çok marjinal ideolojinin nicelik ve nitelik olarak çok marjinal temsilcileridir. KTÜ 62 bin dolayında öğrencisi binlerce akademik ve idari çalışanı ile barış ve huzur kenti Trabzon’un yüz akıdır.” diye konuştu.

YAPILAN EYLEMLER MASUM DEĞİL

Yapılan eylemlerin masum eylemler olmadığı belirten Aydün bu tür eylemlerin güvenlik zafiyetine sebep olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tahrifat ve sattırma ile kamuoyuna yansıtılan görüntülerde yapılan eylem masum bildiri dağıtma eylemi değil, dersliklerin önünde ders saatinde yüksek sesle megafonla ve müzikli gürültülü bir eylemdir. Öncelikle guruba ekiplerimizce sözlü uyarılar yapılmış yaklaşık 15 dk. kadar müdahale edilmemiş aksine öğrenciler tarafından görevliler itiş kalkış ile tartaklanmış buna rağmen zor kullanılmamıştır. 62 bin öğrencinin sadece 10-15 Kadar eylemci sözlü öğrenci tarafından eğitim öğrenim hakkı engellenmesi, ders saatinde rahatsız edilmesi kamu düzeni açısından kabul edilemez. Ellerinde megafonla derslerine giden öğrencilerin yollarım kesip kulakları rahatsız eder şekilde bağımsız mizansen adı altında terör estirmeleri güvenlik zafiyetine sebebiyet vermektedir. Bunca bekleyişten sonra durumu kontrol eden güvenlik yöneticileri olay yerine bizzat giderek sözce öğrenci olan eylemci gurubu sözlü olarak uyarıp durumu kontrol altına almaya çalışmışlardır.”

TEK MİSYONLARI GERİLİM ÜRETMEK

Özel güvenlik teşkilatının yıpratılmasının sindirilmesinin ülkenin içinden geçmiş olduğu bu zor koşullar aşamasında kimseye yarar sağlamayacağını vurgulayan Aygün “Tek misyonu gerilim üretmek olan ve bu amaçla üniversitelerimizde sonuçlanmış sözde öğrenciler görevlilerimizi darp etmiş, hakaret ve tehditlerde bulunmuş. Güvenlik görevlilerimize fiili saldırı ve arkadaşlarımızın kanlı görüntüleri MOBESE kamera kayıtlarında olmasına rağmen yanlı ve kasıtlı olarak aynı eylemcilerin çok kısa görüntüleri yayımlamıştır. Görüntülere yansıyan kısım ise saldırıları def etmeye çalışan güvenlik görevlilerimizin saldıranlara mukavemet görüntüleridir. Biz güvenliği sağlamada genel kolluğa yardımcı bir teşkilatız. Eksiklerimiz yanlışlarımız hatalarımız olması durumunda hukukun işletilmesi mutlak elzemdir. Ancak topyekûn karalama ile teşkilat mensuplarımızın 'terörist' ilan eden 'gangster' ilan eden bakış açılarını ve basım yayın kuruluşlarım kınıyoruz.”

Filiz YILDIRIM

Haberler