Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hamzaçebi belediyeleri suçladı

Hamzaçebi belediyeleri suçladı

JEOLOJİ Mühendisleri Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi sel ve heyelanlarla ilgili belediyeleri suçladı. Hamzaçebi, “DSİ ve Karayolları, yerel yönetimlerin yapmış olduğu yanlış imar planlarını düzeltmeye çalışıyor. Belediyeler dere kenarlarına yol ve ev izni vermezse ne ölüm yaşanır, ne de vatandaş sıkıntı yaşar.” dedi. .

JEOLOJİ Mühendisleri Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi, önceki gün Rize’de yaşanan sel felaketiyle ilgili olarak konuştu. Semi Hamzaçebi, DSİ ve Karayollarının yapmış olduğu bentlerin sel engellemede tek başına yeterli olmadığını, sel felaketi yaşanmasının önüne de DSİ ve Karayollarının tek başlarına geçemeyeceğini söyledi. Yerel yönetimlerin iş bilmez tutumlarının çevreye büyük zarar verdiğini de ifade eden Hamzaçebi, “DSİ ve Karayolları, yerel yönetimlerin yapmış olduğu yanlış imar planlarını düzeltmeye çalışıyor. Belediyeler dere kenarlarına yol ve ev izni vermezse ne ölüm yaşanır, ne de vatandaş sıkıntı yaşar.” dedi. Konu ile ilgili açıklamalarına devam eden Jeoloji Mühendisleri Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi, “Karayolları ve DSİ’nin yapmış olduğu çalışmaların yeterli olduğuna inanmıyorum.  Önceki gün yaşamış olduğumuz sel felaketi küçük ölçekli olmuştur. Yapılan dere tahkimatı kurtarmıştır ama büyük ölçüde bir taşkın olduğu zaman bunun kesinlikle kurtarılmayacağı görülmüştür. Derenin bir akış alanı var. Bu derenin getirdiği malzemeler var ve malzemelerin yayıldığı alanlarda da yapılaşma yapıyoruz. Bunun birçok örneğini ilçelerimizde görebiliriz. Bir dere geçer ve hemen yanında yol ve yapılaşma görürüz. Bu gelen malzeme yayılacak alan bulamıyor ve bu sayede taşkınlar oluyor ve binalar ve yollar zarar görüyor. Su akacağı alanı bulamıyor ve yığılma oluyor. Taşıyamayınca da bu tip taşkınlar oluyor.

Taşkınların ana sorumlusu Karayolları ve DSİ değildir. Bunun ana sorumlusu belediyelerdir. Mevcut belediye başkanlarımız yanlış imar ve yanlış yer seçimleri ile bu felaketleri getirmiştir. Karayolları ve DSİ, belediyelerin yaptıkları yanlış projeleri düzeltmeye çalışıyor. Bu doğa olayları her zaman yaşanacaktır çünkü seli engelleyemeyiz. Bunlar doğal olaylar. Dolayısıyla kendi yerleşim alanlarımızı düzgün yerlere yapmalıyız. Bu şekilde de zararın en aza indirgenmesi lazım. Suçlu belediyelerdir. Açılan yanlış imar alanları felaketlere neden oluyor. DSİ ve Karayolları da bunu düzeltmek için uğraşıyor. Asıl sorumlu her zaman belediyelerdir. Belediye başkanlarımız işi bilenlere bırakmalıdır.” ifadelerini kullandı.                                                    

Gültekin SADIKOĞLU

Haberler