Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Çimento sökülürken 2. Çernobil olmasın

Çimento sökülürken 2. Çernobil olmasın

Çimento Fabrikası’nın sökülmesiyle ilgili Doç. Dr. Çuvalcı’dan ürküten uyarılar

Asbest Malzemeyle Sarıldı

 TRABZON Çimento Fabrikası’na mühür vurulmasının ardından gözler eski fabrikanın yıkılmasına çevrildi. KTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamdullah Çuvalcı, fabrikanın yıkılmasının ikinci bir Çernobil gibi tehlike saçabileceğini, onun için yıkılarak değil sökülerek ortadan kaldırılması konusunda yetkilileri uyardı. Çuvalcı, Trabzon Çimento’nun eski bir fabrika olduğunu belirterek kullanılan malzemeyi hatırlattı.

Çernobil’den Bile Tehlikeli

 DOÇ.Dr. Çuvalcı, “Bu eski fabrikanın bacaları ve kazanların etrafı dışarı sıcak çıkmasın diye kanser yapan asbest malzeme ile sarılmıştır. Bu malzeme beyaz sıva gibi bir maddedir. Yeni fabrikalar böyle değil ama eskiler böyle. Dolayısıyla Çernobil’den bile tehlikeli olabilecek bu yıkım işinin mutlaka gözetim altında yapılması şarıttır. Şayet buraya katoları sokup yıkım yapılırsa Çernobil’den daha tehlikeli olabilir.” dedi.

 Gözlem Altında Yıkılmalı

ÇUVALCI, başta Halk Sağlığı olmak üzere Çevre Sağlığı Müdürlüğünün olaya derhal el koyması gerektiğini kaydederek Büyükşehir’in de hassasiyet gösterip müdahil olmasını istedi. Kendisinin de hiçbir beklentisi olmadan Trabzon için böyle bir gözlemde yer alabileceğini ifade eden Çuvalcı, “Yoksa asbest tozu ciğerlere gitti mi 15 ile 45 sene içinde insanı kanser yapıyor. Trabzon için çok önemli bir konudan bahsediyoruz.” dedi.

Haberler