Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Hendekçi söylem değiştirdi

Hendekçi söylem değiştirdi

CHP Tonya ilçe örgütü tarafından düzenlenen ve PKK hendeklerini savunan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu söylem değiştirdi. Kaboğlu “Hendekleri kazanlar da, göz yumanlar da yargılanmalıydı” dedi.  

CHP Tonya İlçe Örgütü tarafından “Hukuk sistemi ve ceza adaleti” konulu panel düzenlendi.  “Hukuk sistemi ve ceza adaleti” konulu panele Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça konuşmacı olarak katıldı. Tonya Düğün Salonu'nda düzenlenen paneli Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen yönetti. Panele, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu da katıldı. Tonya ilçe başkanı Muhammet Karadeniz, İl Başkanı Turgay Güngör ve konuk milletvekilleri de panel öncesinde birer konuşma yaparak katılımcıları selamladı. Panelde ilk konuşmayı yapan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “15 Temmuz’da destan yazıldığını söylüyorlar. O gece ben, Meclis’teydim. Sağımıza solumuza bombalar düşüyordu. 15 Temmuz’dan, destan değil ihanet çıktı" dedi. 2019 seçimlerine de değinen Havutça “Artık yüzde otuzla, yüzde kırkla iktidar olunmuyor. Yüzde elli artı bir oy almak lazım. Onun için, solcu, Atatürkçü, liberal, ülkeyi seven kim varsa birlikte hareket etmek zorundayız" diye konuştu. Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, panelde yaptığı konuşmada hendek terörü konusundaki söylemlerini hatırlattı. Daha önce hendek terörünü savunan Kaboğlu, şimdi de bakanların yargılanmasını istedi. Kaboğlu şunları söyledi:

“‘HAYIR’ BLOKU ŞİMDİ ‘EVET’ BLOKU OLMALI”

“2019 seçimlerine, ‘16 Nisan’da yapılan değişikliğin sağladığı iktidarı kullanmak için seçimlere giriyoruz’ diye değil, ‘Seçimi kazanacağız ve Türkiye’nin kazanımları doğrultusunda demokratik rejime geri dönmek için, görev-yetki-sorumluluk üçlüsünü yeniden tesis etmek için, erkler ayrılığını sağlamak için ve Türkiye’nin ihtiyacı olan anayasal düzeni yeniden kurmak için seçimlere giriyoruz ve bize oy vermenizi istiyoruz’ demeli ‘Hayır’ bloku. ‘Hayır’ blokunun ilerleyen aylarda ‘Evet’ blokuna dönüşmesi lazım. Biz hayır dedik ne için dedik, tek adam rejimine hayır dedik. Biz yalan yoluyla olağanüstü halde anayasal değişikliği oylatıldığı için buna hayır dedik. Ama şimdi evet diyoruz. Demokrasi istiyorsanız hukuk devletini yeniden kurabilmek için, barış içerisinde bir toplumsal ortamın oluşabilmesi için evet diyeceğiz.”

HENDEK TERÖRÜ KONUSUNDAKİ SÖYLEMLERİNE DEĞİNDİ

“20 yıl öncesine kadar cemaatler için biz sivil toplum örgütü değildir deyince siz demokrat değilsiniz diyorlardı. Cemaat başka sivil toplum örgütü başka. 2 yıl önce 7 Kasım günü Diyarbakır’da Tahir Elçi katledilmeden, 3 hafta önce böyle bir panelde silah sesleri altında... ‘Bu durum sürdürülebilir bir durum değildir’ dedim. ‘Sıkı yönetim ilan edilmeli. Sanık sandalyesine iki kesim oturtulmalı. Bir, bu hendekleri kazıyanlar. İki, hendeklerin kazılması için silah sevkiyatına göz yuman, olanak tanıyan, hoşgörü ile bakan idari, sivil, askeri ve siyasal otoriteleri de sanık sandalyesine oturtmak amacıyla sıkıyönetim ilan edilmelidir dedim. Yoksa öyle egemen devlette o büyük ağır silahları hadi Almanya’da, İtalya’da, Fransa’da taşısınlar, yapsınlar bakalım. Samandağ’daki bir paneldeki tartışmalar kısmında ‘Hocam o 15 Temmuz girişimi bir darbe değildi, hizipler arası bir kavgaydı’ dediler. ‘Dolayısıyla olan darbe değil’ dediler. Çevre konusunda verdiğiniz mücadele konusunda sizi kutluyorum, gölgelemeye çalışan söylemler, suçluların telaşının bu dağların zirvesine tırmanma telaşı olarak görülebilir. Bizim her şeyimiz gün ışığında. Varsın hukuk yerine kapalı kapıları tercih eden kesimler düşünsün.”

Haberler