Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Çamburnu iddialarını savcılığa taşıdı

Çamburnu iddialarını savcılığa taşıdı

CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen, Çamburnu’da orman katliamı ve yapılaşmayla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduktan sonra bir basın açıklaması yaptı. Pekşen’in suç duyurusuna 2 milletvekili ile il başkanı da imza attı.

CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen, Çamburnu’da orman katliamı ve yapılaşmayla ilgili olarak suç duyurusunda bulundu, ardından bir basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz ocak ayında Trabzon'un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkisinde belirlenemeyen bir nedenle yangın meydana gelmiş, CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen, yangınla ilgili birtakım iddialarda bulunmuş ve Çamburnu yangınıyla ilgili olarak Orman Bakanı’nı suçlamıştı. Orman Bakanı’nın yalan söylediğini iddia eden Pekşen, iddialarını bir adım daha ileri taşıyarak Sürmene Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Pekşen, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Sürmene İlçe Başkanı Hüseyin Çebi ve partililerle birlikte suç duyuru dilekçesini savcılığa verdi. Sürmene Çamburnu’da çıkan orman yangını ve sonrasında tatil köyü inşa edilmesinin tam anlamıyla bir doğa katliamı olduğunu belirten Pekşen, Karadeniz’in doğal güzelliklerinin katledilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Pekşen, “Karadeniz’in doğal güzellikleri yandaşlara peşkeş çekmek adına katledilmektedir. Buna asla izin vermeyeceğiz. Çamburnu’nda yaşanan doğa katliamına ilişkin başta Orman Bakanı olmak üzere ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Hukuki süreç başladı. Bu işin peşini asla bırakmayacağız.” dedi.

ÖNCE YAKILDI SONRA TATİL KÖYÜ İNŞA EDİLDİ

Dünyadaki en önemli tabiat alanlarından birisi olan Sürmene Çamburnu’nun önce yakıldığını sonra da oraya tatil köyü inşa edildiğini iddia eden Pekşen, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Orman Bakanı her seferinde hem burada yanan alan hakkında hem de yapılan inşaatlar hakkında halka yalan söylemiştir. Ancak her şey açık bir şekilde ortadadır. AKP iktidarı Karadeniz Bölgesi’ni adeta yağmaya açmıştır. Ancak buna asla izin vermeyeceğiz. Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız.” ifadelerine yer verdi. Sürmene Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan Pekşen, hukuki süreci başlattıklarını kaydetti. Pekşen, “Çamburnu’da olduğu gibi Karadeniz’de yağmaya açılan diğer bütün doğal güzellikler için de mücadelemiz devam edecektir. Karadeniz halkının hayatının bir parçası olan ormanlarının, yaylalarının, sularının katledilmesine karşı her alanda mücadelemiz devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Filiz YILDIRIM

                                 

Haberler