Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
KARADENİZ UYARISI

KARADENİZ UYARISI

Bakan Soylu, Karadeniz üzerine yeni bir tezgâh kurulmaya çalışıldığını söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Çaykara İlçe Başkanlığının 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, siyasetin millet için yapıldığını belirterek, siyasetin her türlü zorluklarına katlanan teşkilat mensuplarına fedakarlıkları dolayısıyla teşekkür etti.

Soylu, Karadeniz'in, Anadolu coğrafyasının belki de en özellikli, fırsatları çok, riskleri ve siyasi problemleri olmayan en güvenilir ve sorunsuz bölgesi olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Son zamanlarda karanlık bir akıl alttan alta, gizli gizli bu bölgeye huzursuzluk enjekte etmeye, burayı bir 'risk alanı' olarak göstermeye, eylem ve faaliyetlerini buraya kaydırmaya çalışmaktadır. Dün, içimizi acıtan bir hadise yaşandı. Kefken açıklarında bir mülteci teknesi battı. Şu ana kadar aldığımız haberle 21 kişi hayatını kaybetti. Birçok insan şaşırdı, 'Karadeniz'de mülteci teknesinin ne işi var?' dedi. Doğru, daha önce olmayan bir hadise ilginç bir şekilde gelişti. Bu geçtiğimiz 13 Ağustos'tan önce Karadeniz'de herhangi bir mülteci vakası yoktur ancak ne oluyorsa, birileri hangi düğmeye basmaya çalışıyorsa 13 Ağustos'tan itibaren Karadeniz'de bir mülteci geçişi hareketlenmesi başlıyor. Sahil Güvenliğimiz, jandarmamız, emniyetimiz, sınırları koruyan askerlerimiz teyakkuza geçiyorlar ve 13 Ağustos'tan bugüne kadar Sahil Güvenlik Komutanlığımızın Karadeniz'deki mülteci yakalamalarının toplam sayısı 834 kişi. Az bir rakam değil, sıfırdan 834. Jandarmamızın da karada bota binmeye hazırlanırken yaptığı iki olay yakalamasıyla ele geçen mülteci sayısı 237. Toplam bin 71 mülteci yakalaması gerçekleşiyor 13 Ağustos'tan itibaren. Şunu söyleyeyim, bir kısmı da bunların Romanya'ya geçti. Bunu ağustosun ortasında fark ettik, 'Acaba ne tezgah, oyun kuruyorlar, ne yapıyorlar gene?' diye."

Türkiye'nin yaklaşık 40 yıldır PKK terörüyle mücadele halinde olduğuna işaret eden Soylu, "Yıllardır bu bölgede herhangi bir terör hadisesi meydana gelmedi ama bakıyorsunuz ki biz Doğu ve Güneydoğu'da bu PKK'nın ümüğünü sıktıkça birer ikişer burada eylem yapmaya ve bu bölgeyi huzursuz etmeye çalışıyorlar. Eren Bülbül yavrumuzun şehadeti, 15 Temmuz'un hemen ertesinde yine Maçka'da üç polisimizin şehadetiyle neticelenen terör saldırısı işte böyle bir aklın neticesidir. Mesele gayet açık ve nettir. Türkiye'de her noktada bir huzursuzluk, her noktada bir ekonomik kayıp, her noktada insan hayatına dair bir tehlike algısı yaratmaya çalışıyorlar." dedi.

Soylu, terör operasyonu yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Onlar 'Sivil kayıp var.' diyorlar. Karadeniz Trabzon'un, Trabzon turizmin yeni incisi. 'Huzur ve güvenli bölge.' diyoruz. Saydığım hadiselerle bunu yaralamaya çalışıyorlar. 'Acaba bir engel çıkartabilir miyiz, acaba engelleyebilir miyiz, acaba ekonomik gelişimi durdurabilir miyiz?' anlayışı içerisindeler. Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınmasını engellemek için ellerine geçen irili ufaklı her taşı atıyorlar. Mesele Karadeniz meselesi değildir, mesele Türkiye'yi adeta bir sorun adası olarak göstermeye çalışma meselesidir ama bu doğru değildir."

"BİZ ANADOLUYUZ" PROJESİ

"Biz Anadoluyuz" Projesi kapsamında dün Afyonkarahisar'da, Tunceli'den gelen pırıl pırıl çocuklarla beraber olduğunu ifade eden Soylu, proje süresince 50 bin çocuğu doğudan batıya, batıdan da doğuya götüreceklerini söyledi.

Soylu, projenin amacının çocukların medeniyetin zenginliklerini görmelerini sağlamak olduğunu vurguladı.

“UZUNGÖL’Ü KAÇAK YAPILAŞMADAN KURTARMALIYIZ”

Uzungöl için yatırımların sürdüğünü vurgulayan Bakan Soylu, “Uzungöl’ün o meşhur yem yeşil görüntüsü yalnız fotoğraflarda kalırsa biz bundan hem zarar ederiz hem de bir emanete yanlış yapmış oluruz. Uzungöl’ü kaçak yapılaşmadan beton üstü ahşap kaplama halinden hep birlikte kurtarmalıyız. Bu sorumluluk üzerimizdedir” dedi.

YENİ DERSİM EYALET SORUMLUSU BURAK AYDEMİR ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Konuşmasının son bölümünde danışmanı tarafından kendisine iletilen notu okuyan Bakan Soylu, “Bizimkiler büyük balığı da yakalamışlar sözde dersim sorumlusuymuş” dedi. Bakan Soylu’nun büyük balıktan kastettiği teröristin ise, ‘Dersim Ferhat’ kod adlı sözde Yeni Dersim Eyalet sorumlusu Burak Aydemir olduğu öğrenildi.

Aydın GELLECİ

Haberler