Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Alanyaspor maçının ardından ne dediler?

Alanyaspor maçının ardından ne dediler?

Hami Mandıralı

Yanal harakiri yaptı

Trabzonspor maç başlar başlamaz oyuna ağırlığını koydu ve 32. dakikada 3-0'ı yakaladı. Bence dün geceki maçın kopma noktası Yusuf'un karşı karşıya pozisyonda Abdülkadir'e pas atmadığı pozisyondu. Alanyaspor devamında muhteşem bir geri dönüşe imza atarak tarihi bir galibiyet elde etti.

Trabzonspor'un yediği ilk gol çok acemiceydi. Bu gol rakibi resmen oyuna ortak etti. Maçın içinde Trabzonspor adına iyi oynayanlar ve hiçbir varlık göstermeyenler vardı. Gayet iyi oynayan Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir'i kenara alıyorsunuz ve ardından rakibin golleri geliyor...

HAMLELER YANLIŞTI

Bir teknik adam için en kolay şey genç oyuncuları çıkarmaktır.

Ersun Yanal da dün bunu yaptı. Burak Yılmaz kendi çabası ile iki gol atı. Sosa çok klas bir oyuncu ama çok geride oynuyor.

Biraz daha önde olması gerekiyor. İlk golü atan Kucka ise maçın geri kalan kısmında gözükmedi. Dün Alanyaspor, Trabzon deplasmanında 3-0 geriden gelip 4-3 kazanarak futbolda imkansız diye bir şey olmadığını gösterdi. Trabzonspor adına maçın yıldızı iki gol atan Burak Yılmaz'dı. Bordo-Mavililerin dün geceki en kötü ismi ise teknik direktör Ersun Yanal oldu. Yaptığı hatalı değişiklerle maçı resmen rakibe hediye etti.

MAÇIN EN İYİSİ VAGNER LOVE

Attığı gollerle Alanya'ya 3 puanı getirdi.

MAÇIN EN KÖTÜSÜ ERSUN YANAL

Yaptığı kötü hamlelerle maçı rakibe verdi.

.***

Necmi Perekli

Bu ne sevgi ah… Bu ne ızdırap!

Bu maçın sonucu belli. Bundan sonra maçın akışı hakkında bir yorum ileri sürmekten daha önce Alanyaspor'un bu maçı nasıl kurtardığına ve Trabzonspor'un neden kendi sahasında yok olduğunu incelemek gerekir.

Biz biz olalı Trabzon sahalarında böyle bir maç izlemedik. Sen maçın ilk yarısında 3-1 galipsin. Peki normalde bundan sonra seyirci ne bekler? Güzel oyun, fark, yeni oyuncuların denenip kazanılması.

Evet, kaleci alt yapı oyuncumuz bu andan itibaren oyuna alınması fevkalade doğru. Doğru ama gelin görün ki sahada bu kalecinin ağabeyleri futbolu bıraktı fantazilerle uğraşmaya başladılar.

Derler ki "Futbolun adaleti yok" değil mi? İşte bu maçta anladık ki "Futbolun adaleti varmış" Öyle değil mi?

"Ne anladınız?" derseniz; işte saha, işte oyun, işte oynayanlar ve sonuç ortada!

Şimdi bundan sonra, ilk yarıda elde edilen 3-1'lik sonucun devamında, hınca hınç taraftarının önünde nasıl kepaze olunur!

Buyrun görün.

Bizler defalarca yerel basınımızı uyardık, "Yapmayın, etmeyin. Bu gençleri bu denli pohpohlamayın, bir çiçekle bahar olmaz" diye uyarmıştık. Demiştik de... Öyle ya bizim yazarlarımızın hepsi usta!

Şimdi buyrun bakalım ne diyeceksiniz bundan sonra. Yani önce ifrat şimdi de herhalde gazetelerimizde "Tefrit" anonsları okuyacağız.

Şimdi zannederim ki Akhisar karşısında alınan yenilginin herkes teknik direktör Ersun Yanal'a yüklenecek. Orada hata yaptı, burada hata yaptı diye...

Peki sahada bu oyuncuların nesi eksikti de bu denli? Oyunda resmen dalga geçtiler.

İçinde bunca profesyonel olan bu kadro içinde birilerinin ciddiyeti kafalarına sokması gerekiyor.

Yok! Bana göre demek ki bizim oyuncularımız halen daha futbolun ciddiyetine vakıf olamamışlar.

Buna Sosa'dan Yusuf'una varana kadar herkes dahil. Yazık Beşiktaş maçına çok iyi bir moralle çıkacaklardı.

Fakat ben derim ki;

İşte bugün Trabzonspor'a şu anda sahip çıkmak zorundayız.

Sadece iyi günde değil, kötü günde de de birlik olunmalı

***

İskender Günen

Temeli sakat

Maç ikiye ayrılarak yorumlanmalı: İlk 30 dakika ve sonrası... İlk 10 dakikada çok rahat bir karşılaşma seyredeceğimizi düşündük çünkü Alanyaspor mücadeleden yoksun, savunmada bireysel hataları sıkça yapan taraftı. Önce Kucka ardından biri penaltıdan olmak üzere Burak'la gelen iki golle ilk yarım saatte 3-0'lık bir sonuç... Ardından Susic, oyunda iki değişikliğe gitti... Sağ kenar Gassama ve savunmanın göbeğinde oynayan Birol Parlak'ı oyundan aldıktan sonra Alanyaspor'un görüntüsü değişti. İlk yarının sonlarında Vagner Love'ın karşısında 6 Trabzonlu oyuncu bulunmasına rağmen (!) attığı golle ümitlendiler ve bu bir başlangıç noktası oldu.

İkinci yarı ise Alanyaspor'un ikinci golünde Trabzonspor savunmasının büyük hatası vardı. 3-2'den sonra Alanyaspor'un direnci artarken Trabzonspor'da ise sorunlar ortaya çıktı. Önce orta alanda Sosa'nın temposu düştü. Kucka golün dışında oyunda yoktu. Hiçbir üretkenliği olmayan Olcay dururken Ersun Yanal, Yusuf Yazıcı'yı dışarı alarak Volkan Şen'i oyuna soktu. Ardından Vagner Love sahneye çıkan isimdi ve savunmada Trabzonspor defansının ne denli yetersiz olduğunu tek başına gösterdi. Aldığı her topta rakiplerini etkisiz hale getirdi ve penaltıdan kazandırdığı iki golle Alanyaspor adına gecenin kahramanı oldu.

Şimdi sonuca bakmaksızın bir yorum yapalım. Sezon başı Trabzonspor'un en büyük eksikliğinin savunmada olduğu, defansın göbeği, sağ ve sol kenar oyuncularının kademe anlayışlarından yoksun olduğu gerçeği varken transferde bambaşka nitelikte oyuncular alındı. Savunma binanın temelidir. Temelin sağlam olmazsa bu sonuçlar da kaçınılmaz olur.

"Vagner Love, defansın yetersizliğini gözler önüne serdi."

Haberler