Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
O yayla evleri yıkılıyor

O yayla evleri yıkılıyor

Trabzon’un Çaykara İlçesi Kaymakamı İhsan Ayrancı, ilçeye bağlı yaylalardaki kaçak yapılaşmaların ve betonarme binaların yıkacağını söyledi. 

Konuyla ilgili bilgiler veren Kaymakam Ayrancı, “Doğa harikası yaylaların korunması ve çevre düzeninin sağlanmasına yönelik bundan böyle önemli çalışmalarımız olacak. Yaylalarda betonlaşmaya ve kaçak yapıya asla izin vermeyeceğiz. Doğa harikası yerlere bilinçsiz bir şekilde zarar veriyoruz. Bu güzellikleri koruyarak tanıtım çalışmalarını artırmalıyız. Ülkemizin en önemli turizm merkezi Uzungöl´den sonra turizmin gelecekteki cazibe merkezleri olacak olan Çaykara yaylalarına gerekli önemi vermeliyiz. Bölge eşsiz güzellikte, doğal yaşamın, yaban hayatının ve birçok endemik bitki türünün yaşandığı bir yer. Beton ve plastik en büyük düşmanımız. Yörenin gerçek sahibi olan bölge halkıyla birlikte yapılaşmaya karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz“ dedi.
Yaylalarda güvenlik güçlerinin de desteği ile kaçak yapılaşmaya karşı bir mücadele başlattıklarını ifade eden Ayrancı, “Güvenlik görevlileri, yaylalardaki sorumluluk alanlarında kaçak yapılaşmanın kontrolünü sağlayacak. Bize anında bilgi verip bildirecek. Biz de kaçak yapılaşmalara karşı yıkım işini hızlandırmış olacağız. Sürdüreceğimiz çalışmalar karşısında mahalle muhtarlarımıza çok önemli görevler düşmektedir. Sorumlu olduğu yaylalardaki kaçak bir inşaat olup da, muhtarı bize haber vermez ise, o muhtar hakkında yasal işlem başlatacağım. İlkbahar mevsiminde yayla yollarını kendi denetimizde açarak, kurduğumuz teknik ekiple tüm yaylaları tek tek gezerek kaçak yapıldığı tespit edilen tüm konutların yıkım faaliyetini gerçekleştireceğiz. Sorumlular hakkında 2981-3290-3366 Sayılı Kanun ve Yönetmelik ile İlgili Mevzuatın 18. Maddesi'ni uygulanarak gerekli yasal işlem başlatacağız. Kimse kusura bakmasın, bu tip yapılar varsa hepsini yıkacağız. Bu konuda tüm vatandaşlarımız duyarlı davranarak, yasalara uyacak" şeklinde konuştu.

Haberler