Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Kaos üretmeyin!

Kaos üretmeyin!

Kara, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirerek sendikaları eleştirdi

Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Kara, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlarken yönetici görevlendirme takviminin gereksiz yere uzatılmasını eleştiren Kara, bu konunun bakanlığın planlama ve insan kaynağı noktasındaki eksikliğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Kara, “Bakanlığımızın tatili uzun uzun geçirmiş bürokratlarının ne hikmetse il içi ve dışı ile özür atamalarını eğitim öğretimin başlayacağı hafta sonuçlandırması sağlıklı ve huzurlu bir başlangıcı aksatan en önemli sebeplerden birisidir. Yönetici görevlendirme takviminin gereksiz yere uzatılması bakanlığın planlama ve insan kaynağı noktasındaki eksikliğinin ve eğitim öğretimi bilenlerce değil emir komutayla idare edildiğinin bir belirtisidir. Emir gelmedikçe iş de yürümüyor maalesef.” şeklinde konuştu.

ÖKÜZ ALTINDA TİMSAH ARAMAK ETİK DEĞİL

İdarenin yaptığı her türlü planlamayı kötü gösterme çabasının sendikacılık olmadığını belirten Kara, sendikaların sistemi işletme adına değil, neredeyse kaos oluşturma adına işlere imza atar olduğunu kaydetti. Kara, “Hele öküz altında timsah aramak hiç etik değildir. Durumdan vazife çıkarıp kişi ve kurumları yıpratmaya çalışmak kimseye fayda sağlamaz. Bir diğer husus müfredatı değiştirmeye çalışan ve kitap yazım komisyonlarını oluşturan üst yöneticilerin bırakınız hükûmetin zihniyetini, toplum vicdanını yaralayıcı, milletin değerleriyle dalga geçer mahiyette bilgi ve görsellerle materyal oluşturmaya çalışma skandalı. Bu skandallara birtakım insanların bilinçli ve yıpratma amaçlı imza attığını düşünüyorum. Bakanlığa ‘değerler eğitimi diyorsun, al sana değer’ şeklinde ders verir mahiyette.” dedi.

TRABZON BASININDAN EĞİTİME DESTEK İSTEDİ

Trabzon basınından eğitime yüzde 100 destek isteyen Kara, kentsel dönüşüm yapılan mahallelerde okulların kapanma tehlikesiyle yüz yüze kaldığının altını çizdi. Kara, “İl Milli Eğitim Müdürlüğünün imkânlar ölçüsünde bir taraftan bakanlığın tekli eğitim taleplerini karşılamaya çalışıp diğer taraftan eldeki imkânları en verimli şekilde kullanma yoluna gitmesi kadar doğal ne olabilir? Buradan bir Atatürk düşmanlığı çıkarmak olsa olsa hokkabazlık olur. Yapılan planlamanın hangi amaca matuf olduğunu araştırmadan birtakım değerler üzerinden algı operasyonları yapmaya çalışmak art niyetten başka nedir? Kaldı ki bu tür yönlendirmelere artık kimse tevessül etmemektedir. Yapılması gereken dönemin başında öğrenciye, veliye, trafik çilesine, eğitimin kalitesine, öğretmene ve idareye yardımcı olmak değil midir?” sorularını yöneltti.

İMAR PLANLARINI TESLİM EDİN

Akçaabat, Ortahisar ve Yomra ilçelerinde nüfus yoğunluğunun ve hareketliliğinin fazla olduğunu belirten Kara, yerel yöneticilere çağrıda bulundu. Kara, “İmar planlarındaki okul alanlarını bir an önce Millî Eğitim Bakanlığına teslim edin. Yirmi katlı binalara imar verdiğiniz yerde bu binalardaki çocukları 20 km. uzaktaki okullara mecbur bırakmak millete hizmet değil, eziyet etmektir. Pırıl pırıl genç yavrularımızla yeni bir eğitim-öğretim dönemine başlıyoruz. Binlerce öğretmen ve öğrenci ders başı yapıyor. On binlerce veli direkt ya da dolaylı olarak etkileniyor bu süreçlerden. Hep birlikte bu sorunların üstesinden gelebilecek bilgi ve birikime sahibiz. Yeter ki niyetimiz iyi, gayretimiz kavi olsun.” dedi.

Filiz YILDIRIM

Haberler