Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Fındıklar geri döndü

Fındıklar geri döndü

FINDIKTA zaten düşük olan 9 TL’lik ücrete şimdi de fabrika darbesi vuruldu. Üreticiden fındık alarak Arsin OSB’deki Ferrero Fındık İth. İhr. ve Tic. A.Ş.’ye gönderen tüccarlar büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ferrero, “Fındıkta aşırı çürük var” bahanesiyle gelen fındığı geri çevirirken, tüccarlar da fındık alımını durdurdu. Fındık fiyatı 8,5 liraya kadar düşerken Ferrero kamyonlarla giden 150 tonluk fındık ise geri döndü. Aynı zamanda AK Parti Çarşıbaşı İlçe Başkan Yardımcısı da olan fındık tüccarı Mehmet Berber, “Siyaset artık fındığa el atsın” dedi.

SATILMAYAN FINDIK CADDELERE YIĞILDI

Fındıkta yaşanan sorunlara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. TMO’nun 10 liradan alım yaptığı serbest piyasada ise 9 lirayı geçmeyen fındığa bir darbe de toptan almı yapan özel fabrikalar vurdu. Arsin OSB’de dünyanın en büyük fındık ihracatçısı Oltan Gıda’yı devralan çikolata devi Ferrero, gelen tüccardan gelen fındığı “Fındıkta aşırı çürük var” bahanesiyle geri çevirdi. Kamyonlarla giden fındık satılmayınca geri getirilerek Çarşıbaşı’nda caddelere yığıldı.

Aynı zamanda fındık üreticisi olan AK Parti Çarşıbaşı İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Berber, hem tüccarın hem de üreticinin bunalıma girdiğini belirterek, “Tüccar olarak aldığımız fındığı fabrikaya satamıyoruz. Ferrero’ya 50 ton fındık gönderdim geri geldi. Fabrika 250 gramda çürük oranı 4 gramı bulursa fındığı almıyor. Önceden böyle değildi. Bakarsın fındığa çürük varsa randımanı ona göre belirlersin, ona göre de bir fiyat verir alırsın. Bu şartlarda kimse fındık satamaz. Zaten Çarşıbaşı gibi en kaliteli fındığın yetiştiği ilçeden bile giden kamyonlar geri geldi. 150 ton fındık caddelerde satılmayı bekliyor. Üretici bunalımda, tüccar bunalımda, halk bunalımda. Siyaset artık buna bir çare bulsun. Bu oyunların amacı fiyatı aşağı çekmektir. Bunun başka bir amacı olamaz” biçiminde konuştu.

TÜCCARLAR FINDIK ALIMINI DURDURDU

Mecburiyetten fındık alımını durdurduklarını da belirten Berber, “Böyle giderse artık biz de fındık alamayacağız. Üretici ne yapacak onu da biz bilmiyoruz. Sayın Bakanımız, Sayın Milletvekillerimiz bu sorunu artık ilgili yerlere taşısın” biçiminde konuştu.

Öte yandan Mehmet Berber’in yanı sıra Sait Berber ve Ahmet Sevgi isimli tüccarların Ferrero’ya gönderdiği fındıkların da geri çevrildiği öğrenildi.

Aydın GELLECİ

Haberler