Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Türkiye üzerine düşeni yapmalı

Türkiye üzerine düşeni yapmalı

Arakan’da yaşananların insanlık adına utanç verici olduğunu belirten CHP’li vekil Pekşen yaşananların inançla izah edilmesinin mümkün olmadığını söyledi

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin, Rohingyalı Müslümanlara başlattığı saldırılar giderek tırmanıyor. Arakan'da şiddet olaylarının başladığı 25 Ağustos'tan bu yana 2600'dan fazla ev yakıldı. Arakan'da masum insanlar katledilmeye devam ederken tepkiler de çığ gibi büyüyor, tepki gösteren isimlerden biri de CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen oldu. Arakan’da büyük bir dram yaşandığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen, Arakan’da yaşanan zulüm ile ilgili günebakış gazetesine özel değerlendirmede bulundu.

BM DÜNYAYA YALAN SÖYLÜYOR

Arakan’da yaşananların insanlık adına utanç verici olduğunu belirten CHP’li vekil Pekşen, BM’nin yalnızca dünyaya yalan söyleyen ve tamamen siyaseti küresel çıkarları için yürüten bir örgüt olduğunu söyledi. Pekşen “Küreselleşme dünyada ne yazık ki yalnızca para kazanmak ve kan emmekle meşgul. Küreselleşmenin dünyanın neresinde, hangi insanı, hangi gerekçeyle kan ve gözyaşına savuracağı hiç önceden kestirilemiyor. Bu insanlık adına utanç vericidir. Bu Birleşmiş Milletler (BM) yalnızca dünyaya yalan söyleyen ve tamamen siyaseti küresel çıkarları için yürüten bir örgüt olduğu ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞEN NEYSE, BİR AN ÖNCE YAPSIN

Arakan’da yaşananların dinle, inançla izah edilmesinin mümkün olmadığını belirten Pekşen, dünyada saygın olduğu iddia edilen devletlerin hiçbirinin Arakan’da yaşananlara ilgi göstermediği ifade etti. Pekşen “Arakan’da yaşanan insanlık adına büyük bir dramdır, büyük bir utançtır. Bunun dinle, inançla izah edilmesi mümkün değil. Oradakiler Müslüman’da olmayabilirlerdi, başka bir inançtan da olabilirlerdi. İnsanlık adına utanç verici görüntüler var. Bugün dünyada saygın olduğunu iddia eden devletlerin hiçbirisi ne yazık ki Arakan’a gösterilmesi gereken ilgiyi göstermiyorlar. Arakan’da insanlığa yapılan, insanlığın geleceğine yapılan utanç verici olaylardır. Elbette yaşananları kınıyoruz. Türkiye’nin üzerine düşecek olan her neyse, bunu biran önce yapmasını da talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Filiz YILDIRIM

Haberler