Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
300 yıllık tarihî camiyi inceledi

300 yıllık tarihî camiyi inceledi

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Çayeli İlçesi Ormancık Köyünde yer alan tarihî ahşap camide incelemelerde bulundu

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Çayeli İlçesi Ormancık Köyünde bulunan ve 300 yıllık olduğu ifade edilen tarihî ahşap camide incelemelerde bulundu. İncelemeler esnasında Çayeli Kaymakamı Oğuz Şenlik’te Vali Bektaş’a eşlik etti. Rize’de birçok tarihî cami olduğunu belirten Bektaş, görevlerinin bu değerleri koruyup, gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu söyledi.

Vali Bektaş, incelemeleri esnasında yaptığı değerlendirmede tarihî Ormancık Camiinin Rize'nin sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade ederek; “Tarih, bir milletin ortak karakter ve değerlerini gösterir. Bu camimizde de bu izleri görmemiz mümkün. Son derece zengin ve hareketli ahşap oyma desenleri bünyesinde barındırıyor. Rize’de buna benzer birçok tarihî ahşap camimiz var. Bize düşen görev bu tarihî değerlerimizi en iyi şekilde koruyup, gelecek kuşaklara aktarmaktır” dedi.

Tarihî cami Ormancık Köyünde Mahmutlu ve Geyik Mahalleleri arasında yer almaktadır.  Kare planlıdır. Tamamen ahşap malzemeden iki katlı olarak inşa edilmiştir.  Alt kat eğitim ve sohbet odası olarak düzenlenmiştir. Şadırvan ve tuvalet sonradan eklenmiştir. Harim kısmı saç kaplı kırma çatı ile örtülmüştür.  Caminin giriş kapısı stilize edilmiş bitkisel motiflerle bezenmiştir.  Ahşap sütunlar üzerine oturan mahfil harim kısmını U şeklinde dolaşmaktadır. Mahfilde de geometrik ve stilize edilmiş bitkisel süslemeler yer almaktadır.  Tamamen ahşap malzeme ile yapılan minberin aynalık kısmı kündekari tekniğinde birbirine geçme parçalardan oluşmaktadır. Vaiz kürsüsü ve mihrap ahşaptan yapılmıştır.

Filiz YILDIRIM

Haberler