Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Demiryolu elzemdir

Demiryolu elzemdir

Bakan Soylu, bayramlaşma programında Trabzon’daki yatırımları konuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesindeki bayramlaşma programında basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında Trabzon’da yapımı devam eden ya da planlanan yatırımlarla ilgili açıklamalarda da bulundu. Erzincan- Trabzon Demir Yolu Projesi’nin önemine değinen Bakan Soylu, “Erzincan-Trabzon Demir Yolu Projesi bizim için çok elzemdir. Bunu tamamlamakla mükellefiz.” dedi.

Bakan Soylu, Yatırım Adası ve Şehir Hastanesi’yle ilgili TBMM’den geçen yasalarla ilgili olarak “Trabzon’daki herkes projelerin gerçekleşmesi noktasında gücü yettiğince gayret gösteriyor. Tüm milletvekillerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Söz verdiğimiz bazı yatırım ve projeler var. Orta ölçekli ve küçük ölçekli olarak ortaya koyduğumuz projelerin hemen hemen yüzde 100’ünü tamamladık. Trabzon’a özel iki yasa çıktı. Arsin Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi Yasası çok önemliydi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız burada incelemeler yapacak. Diğeri şehir hastanesi ile ilgili atılan adımdı. Bu da önemli. Şu anda TBMM’de bekleyen bir yeni üniversite var. Yeni yasama döneminde bunu da gerçekleştireceğiz. İkinci üniversite Akçaabat’a kazandırılacak.” dedi.

Erzincan- Trabzon Demir Yolu Projesi’nin önemine değinen Bakan Soylu, “Sayın Başbakan’ımız geldiğinde dile getirmişti. Erzincan-Trabzon Demir Yolu Projesi bizim için çok elzemdir. Bu sadece Trabzon için değil Orta ve Doğu Anadolu hattının birbirine bağlanması için de önemli. Bu hattın bağlanması ve iki ucunun da açık olabilmesi gerçekleşecek. Bunu tamamlamakla mükellefiz. Çok önemli bir proje. Kanuni Bulvarı gerçekleşecek. Onunla ilgili yeni ihale yapıldı. Zigana Tüneli devam ediyor. Uzungöl ile Bayburt arasında yapılan bir yol var. Karaçam Tüneli iki kenti birbirine daha da yakınlaştıracak. Vatandaş bizlerden daha iyi coğrafyayı bildiği için daha iyi değerlendirme yapıyor. Bu proje tamamlanmak üzere. Bu yol Bayburt’u hem Trabzon’a hem de Rize’ye daha da yakınlaştıracak. KTÜ’ye önemli yatırımlarımız olacak. Artık Şenol Güneş Kompeksi’nde maçlarımızı oynayabiliyoruz. İlçelerde ciddi yatırımlarımız var, bunlar da devam ediyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Gülcemal Projesi çok önemli. Önemli bir yaşam alanı olacak. Kentsel dönüşüm projeleri var. TOKİ elinden gelen her şeyi yapıyor. Ancak Trabzon’da en önemli sorunun alan darlığı olduğunu biliyoruz. Uzlaşma ve vazgeçme bedelleri ağır oluyor. Sanayi sitelerimizle ilgili çalışmalar devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, Avni Aker Stadı ile ilgili olarak da “Avni Aker Stadı yıkılacak ve yerine bir park yapılacak. Projesi hazır. Stadın ufak bir parçası orada timsal olarak kalacak. Gerisi park olacak. Yavuz Selim Stadı da modern hâliyle orada kalacak. Trabzon’da çok önemli atılımlar yapılacak. Bizden öncekiler yaptı. Biz yapacağız, bizden sonrakiler de yapacak.” dedi.

Aydın GELLECİ

Haberler