Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Vatandaşa 50 kuruş kâr reva mı?

Vatandaşa 50 kuruş kâr reva mı?

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Bekâr fındık fiyatıyla ilgili konuştu

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekâr, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fındık fiyatıyla ilgili olarak konuştu. Bekâr, TMO’nun fındık alma kararını olumlu bulduğunu ancak açıklanan fiyatın vatandaştan çok fındık alıcılarına yaradığını söyledi. Fındığın 10 liraya mâl edildiğini söyleyen Mustafa Bekâr, açıklanan 10 buçuk liralık fiyattan alım yapıldığında üreticinin cebine 50 kuruş girdiğini bununda vatandaşa reva görüldüğünü söyledi. Bekâr, “Fındık üreticilerin hiç mi zahmeti yok? Bu insanların çektiği çileler görülmüyor mu? 50 kuruş bu vatandaşa reva mıdır? 50 kuruş koyuyorlar maliyetin üzerine o da satılırsa. TMO’nun fındık alma kararı olumlu ama fiyat kesinlikle olumlu değil.” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz yıla oranla birçok ürün fiyatında artış olduğunu söyleyen Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekâr, “Türkiye’de her şeyin fiyatı artarken fındık neden yerinde sayıyor. Geçen seneden beri hiç bir şey artmadı. Fındık alıcıları alan razı satan razıyı oynuyor. Demek ki onların beklentisi karşılandı ama üretici kan ağlıyor.” dedi.

FINDIK 12-13 LİRA OLMALIYDI

Toprak Mahsulleri Tarafından açıklanan fındık fiyatının kesinlikle 12-13 lira arasında olmalıydı diyen Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekâr, üreticilerin açıklanan fındık fiyatından kesinlikle memnun olmadığını söyledi. Bekâr, “Fındık üreticileri kıt kanaat geçinen insanlar sabah bahçeye gidip akşam dönen fındıklıkta yemeklerini yiyen insanlar. Ama fiyatları gördüğümüzde gözlerimize inanamıyoruz. Bu vatandaş hiç mi düşünülmüyor, hiç mi görülmüyor.” sözlerini paylaştı.

Gültekin SADIKOĞLU

Haberler