Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
YÖK yeniden görüşecek

YÖK yeniden görüşecek

YÖK’ün 3 ilçe için verdiği karar yeniden ele alınacak

KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Senatosu tarafından Çarşıbaşı, Şalpazarı ve Hayrat ilçelerinde Meslek Yüksek Okulu (MYO) yapılması kararı çıkmasına rağmen, KTÜ Rektörü Sayın Süleyman Baykal, Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK) bu kararı onamadığını belirtmişti. Bunun bir son olmadığını belirten KTÜ Rektörü Baykal, oturulup gerekçeler konuşulduktan sonra ve gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra tekrar YÖK’e sunulabileceğini ifade etmişti. YÖK’ün almış olduğu bu kararı Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz ve Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, günebakış gazetesi okurları için değerlendirdi. YÖK tarafından alınan kararın tekrar değerlendirilmeye alınacağı konusunda hemfikir olan Yılmaz ve Kurukız, Bakan Soylu’nun bu konunun takipçisi olduğunu ve çok kısa bir süre sonra durumun netlik kazanacağını ifade ettiler. Şuan Ankara’da olduklarını belirten Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz, konuyu tekrar YÖK Başkanı ile görüşüp, açmaya çalışacaklarını ifade etti. Yılmaz “ Bu görüşme sonrasında alınan neticeye göre gerekli açıklamaları yapacağız. Biz bu konuyu bakanımızla görüştüğümüzde gelin görüşelim demişti. Ben bu konuyla ilgili Şalpazarı ve Hayrat Belediye başkanlarımız ile de görüştüm. Hep birlikte bakan beyle görüşerek bu sorunu çözmeye çalışacağız. İnşallah bu hafta olumlu bir görüşme yapacağız diye düşünüyorum. YÖK tekrar toplanıp bu konuyu değerlendirecek. Sayın bakanımızda bu konuyla yakından ilgileniyor, biz de kendisini taleplerimizi ilettik” şeklinde konuştu.

TRABZON’A YAPILAN YATIRIMLAR BİZİ ONURLANDIRIR

YÖK’ten olumsuz karar çıkmasına üzüldüklerini belirten Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Bakanın ve Cumhurbaşkanının Ankara’da bu konuyu tekrar görüşebileceklerini ve kendilerini davet ettiklerini söyledi. Kurukız “Çarşıbaşı, Şalpazarı ve Hayrat ilçelerinde MYO kurulmasına dair karar YÖK’e ortak verildi. Biz bu kararı olumlu yöne döndüreceğimize, olumlu bir karar çıkacağına inanıyorum. Sayın Bakanımız Şalpazarı’na geldiğinde söz vermişti, vekillerimiz söz vermişti. Sayın Rektörümüze de çok teşekkür ederiz kararı KTÜ senatosundan geçirdi ve onay verdi. Kararın düzeltileceğine inanıyorum. Konuyla ilgili bu perşembe Sayın Bakanımızla görüşmeye gidiyorum. Bakanımızın bu konuyla yakından ilgileneceğini biliyoruz. Trabzon’un her ilçesine MYO yapılması bizi mutlu eder, oraya izin çıktı buraya çıkmadı diye düşünmeyiz. Trabzon’a yapılan yatırımlar bizi onurlandırır. Şalpazarı’nda yapılacağına inanıyorum, bakanımız sayesinde yapılacağına inanıyorum bu konunun takipçisiyim.” dedi.

Filiz YILDIRIM

Haberler