Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Referanduma sert çıktı!

Referanduma sert çıktı!

TÜRKAV’dan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu kararına sert çıkış

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Şubesi’nden Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin 25 Eylül tarihinde bölgede gerçekleştireceği bağımsızlık referandumuna ilişkin olarak sert bir açıklama geldi. Şube Başkanı Kenan Kuru, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’nin referandum safsatalarıyla bölgeyi Irak’tan ayırmak istemesinin tarihin açıkça inkârı olduğunu söyledi. Irak’ta yaşanabilecek olası ayrılığın ardından bu referandumun sonuçlarının Suriye, Irak, İran ve Türkiye’de siyasi bağımsızlık iddialarını kamçılayacağını söyleyen Şube Başkanı Kenan Kuru, bununda bölgedeki gerilimi tırmandıracağını kaydetti. Kuru yaptığı açıklamada, “Irak, Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu kararı tarihi hakikatlerin inkârıdır. Irak'ın toprak bütünlüğünü tartışmak bir tarafa Türk ’men varlığının bu peşmerge tarafından yok sayılmasıdır. Referandumla Irak’ta oluşturulmak istenen safsata devlet anlayışında, ABD ve İsrail’ in durumu tarihi bir vakıa olarak dün olduğu gibi bugünde görülmektedir. Kuzey Irak'ta bağımsızlık referandumu kararının tarihten günümüze Kürtlerin arzularından uzak olarak, Barzani ve Talabani yönetimindeki siyasi anlayışlarla gündem oluşturulduğu bilinen bir hakikattir. Referandum kararının kötü bir sonuç ve hata olacağını, Kerkük ve Musul ve diğer bölgelerdeki Türk varlığının yok olacağının kabul edilemezliğini bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani başkanlığında bir araya gelen parti temsilcileri görmelidir. Türkiye’ye karşı samimiyetsiz düşünce içinde olan peşmerge, bu bölgede var olan Türkmenlerin varlığı ve haklarını hangi anlayışla nereye koyacağını anlatmak durumundadır. Bağımsızlık referandumun 25 Eylül'de yapılmasını kararlaştıran peşmerge tarihle barışık olmak durumundadır.” Sözlerini kullandı.

IRAK BİR BÜTÜN OLARAK KALMALI

Irak’ın bir bütün olarak kalması gerektiğini savunan TÜRKAV Trabzon Şube Başkanı Kenan Kuru, alınan referandum kararının doğru olmadığını ve Irak’ta yaşayan insanların ülkelerini bir bütün olarak görmek istediklerini söyledi. Kuru, “Irak’ ı bütün Iraklıların bir devleti görerek bir arada haklarının adıl olarak sağlanmasıyla yaşamasını isteyen TÜRKAV,  peşmergenin oyuncak olduğunu ifade etmektedir. Kararlarının doğru olmadığını kamuoyu ile paylaşmaktadır. Bu kararın da sorumsuzca olduğunu düşünüyoruz.  TÜRKAV, ifade etmektedir ki, Lozan konferansının toplanmasını sağlayan en önemli hususun Türk askeri başarılarının olduğudur. Milli İstiklal’ in sağlanabilmesi için ise verilen mücadele askeri olduğu kadar siyasi bir karalılık olduğundan tekrar hatırlatıyoruz. Musul, Kerkük ve diğer bölgelerde tarihten günümüze yaşayarak gelmiş olanların kararlarını kendileri verebilecektir. Peşmerge, bu bölgede huzuru bozanların, insanların varlığını yok sayan kahpelerin oyuncağı olmaya devam edeceği görülmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Gültekin SADIKOĞLU

Haberler