Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Kurbanlık fiyatları el yakıyor

Kurbanlık fiyatları el yakıyor

Kurban Bayramı’na üç hafta kala üreticiler Trabzon hayvan piyasasındaki fiyat artışını ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kararını eleştirdi

Kurban Bayramı yaklaşırken Trabzon’da kurban pazarları da hareketlenmeye başladı. Büyükbaş hayvanlar 7 bin ile 10 bin arasında alıcı bulurken, küçükbaş hayvanlar ise 800 lira ve bin lira arasında satılıyor. Hayvan satıcıları da, alıcıları mutlaka ama mutlaka yerli kurbanlık almaları ve ithal hayvana yönelmemeleri konusunda uyarıyor.

Kurban Bayramı’na üç hafta kala, Trabzon’daki hayvan satışları da hareketlendi. Gıda, Tarım, Hayvancılık Bakanlığı’nın da dişi hayvan satışına yasaklama getirmesinin ardından kurban fiyatlarının da artış yaşandı.

Kurban Bayramı için hazırlıklar devam ederken, kurban kesecek vatandaşlar da kurban pazarlarına gitmeye başladı. Pazarlarda fiyatlar büyükbaş için 7 ile 10 bin TL civarında seyrederken, küçükbaş da 800 lira ile bin TL arasında alıcı buluyor. Geçen yıla oranla Trabzon’daki büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatında artış olduğunu söyleyen kurbanlık hayvan besicisi Ahmet Türk, kurbanlık hayvanlarda yaşanan fiyat artışının nedenlerini Bakanlığın dişi hayvan kesimi konusunda aldığı karar ve Samsun Bafra’dan Trabzon’a gelerek hayvan alan satıcılar olduğunu ifade etti.

SAMSUN, TRABZON’U MAHVETTİ

Samsun Bafra’dan Trabzon’a gelerek kurbanlık hayvan alımı yapan kişilerin Trabzon’daki kurbanlık hayvan fiyatında artışa neden olduğunu ve Trabzon’daki hayvan sektörünü mahvettiğini savunan kurbanlık hayvan besicisi Ahmet Türk, yetkililerin  bir an önce bu düzensizliğe bir dur demesini aksi halde Trabzon’da her geçen Kurban Bayramı’nda fiyatların artacağını ve zamanla Trabzon’da yerli hayvan bulma konusunda büyük sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti. Türk, Samsun’dan gelip Trabzon’da hayvan alımı yapan kişilerin Doğu Karadeniz’den en az 3 yıl boyunca almaması durumunda bölgedeki hayvan sayısında ciddi artışa neden olacağını ifade ederek yetkilileri göreve çağırdı.

DİŞİ HAYVAN KARARININ ZAMANLAMASI YANLIŞ

Trabzonlu kurbanlık hayvan besicisi Ahmet Türk, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 Kurban Bayramı’na yönelik olarak aldığı dişi hayvan satışına gönderme yaparak bu kararın son derece yanlış olduğunu ve üreticileri çok zor durumda bıraktığını söyledi. Bakanlığın aldığı kararın kısmen doğru olduğunu ancak zamanlama konusunda çok büyük hata yaptığından da söz eden Ahmet Türk, “Bakanlığın dişi hayvan satışına yönelik aldığı kararların zamanlaması tam manasıyla skandaldır. Bakanlık eğer bu kararı geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nın hemen ardından almış olsaydı üreticilerde bir yıl boyunca masraf yaptığı, gecesini gündüzüne katarak emek harcadığı dişi hayvanlara bu kadar masraf yapmazdı. Geçtiğimiz yıl ki bayramın ardından bu karar alınmış olsaydı kimse çıkıp da dişi hayvan almazdı. Hayvan konusu ciddi maddiyat gerektiren bir konu anlaşılması lazım ki insanlar bu işi para için yapıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bakanlığın aldığı bu karar neticesinde fiyatlarında buna paralel arttığından söz eden Ahmet Türk, Bakanlığın bu tür kararları karambole getirmemesi konusunda öneride bulundu.

Gültekin SADIKOĞLU

Haberler