Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
15 TEMMUZ’DA salaları Görmez değil, Malkoç okuttu

15 TEMMUZ’DA salaları Görmez değil, Malkoç okuttu

15 TEMMUZ’DA yaşanan darbe girişiminin ardından o gece sala talimatının Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından verilmediği ve fikrin Trabzon’dan geldiği belirtildi. İHA ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar dün "O gece salaları Mehmet Görmez okutturmadı!" başlıklı bir yazı yazarak "15 Temmuz gecesi Mehmet Görmez neredeydi, o gece Görmez'e kaça kadar ulaşılamadı, Çankaya Köşkü'ndeki telefon trafiğinde neler yaşandı, salaların okunması fikri nereden geldi, Diyanet teşkilatını harekete geçiren SMS'leri kim attı, yeni Diyanet İşleri Başkanı kim olacak” sorularına cevap aradı.

15 Temmuz gecesi saat 02.00’ye kadar Görmez’e ulaşılamadığını iddia eden Yaşar, o dönem Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Şeref Malkoç’un ilk olarak TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı aradığı ve “Darbe oldu ne yapıyorsunuz?” dediğini Kahraman’dan da “Abdestimi aldım TBMM’yi açmaya gidiyorum” biçiminde yanıt aldığını yazdı. Yaşar yazısının Trabzon’la ilgili boyutunda şunları kaydetti:

MEHMET GÖRMEZ’İN TELEFONU KAPALIYDI

“Saatler 23.00’ü gösterirken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç’a Trabzon’dan bir telefon geldi: ‘Milleti harekete geçirelim. Camilerden ezanlar, salalar okutalım.’ Öğrendiğimize göre Şeref Malkoç vakit geçirmeden önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u ardından da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı aradı. Her iki bakana da Trabzon’dan gelen ‘salalar okunsun, millet harekete geçirilsin’ teklifini iletti. ‘Çok iyi olur. Diyanet İşleri Başkanımıza söyleyelim hemen’ cevabını aldı. Ancak Mehmet Görmez’in telefonu kapalıydı.

MALKOÇ, MEMUR-SEN’LE İLETİŞİME GEÇTİ

Ama ezanların, salaların da hiç vakit geçirilmeden okunması gerekiyordu. Peki, Diyanet teşkilatını kim harekete geçirecekti? Şeref Malkoç, hemen 1 milyon üyesi bulunan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’ı aradı. Zaten irtibat hâlindeydiler: ‘Nasıl yaparız. Bu işi hemen halletmemiz lazım.’ dedi. Daha henüz Cumhurbaşkanı TGRT ve diğer haber kanalları ile ‘Face-Time’ bağlantısını yapmamış. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın anında Diyanet-Sen ile irtibata geçti.

DİYANET DEĞİL DİYANET-SEN’DEN MESAJ...

Ardından bütün Türkiye’ye Diyanet-Sen tarafından şu mesajını gönderiyordu: ‘Camileri açın, ezan ve salalar okuyun. Milleti sokağa çağırın.’ İşte saatler tam 23.31’i gösterirken bütün camilerden ezanlar, salalar okunmaya başladı. O ezan sesinin stüdyomuza ulaştığı anı hatırlıyorum. Bir anda moralimiz yerine gelmişti. Kameraman arkadaşlarımın gözlerinin içi parlamıştı. Tepemizde sonic patlamalar yapan F-16’larla ilk mücadele işte böyle başlamıştı.”

Berkant PARLAK

Haberler