Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
TUFFEST’te yarışacak nefis filmler açıklandı

TUFFEST’te yarışacak nefis filmler açıklandı

Trabzon’un adını dünya sinemasına altın harflerle kazıyacaklar

Bu yıl 16-26 Ağustos tarihleri arasında ilki yapılacak Trabzon Uluslararası Film Festivali’ne (TUFFEST) müracaat eden Uzun Metraj, Kısa Film ve Belgesel kategorileri arasından yarışmaya seçilen filmler belli oldu.  Yarışmaya seçilen filmler; İstanbul-Trabzon Federasyonu Genel Başkanı ve Festival Başkanı Dursun Çağlayan; Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan derneği Başkanı ve aynı zamanda Festival Danışma Kurulu Başkanı Asım Aykan, Festival Direktörü Ruhi Semiz, Festival Genel Koordinatörü İlhan Kantoğlu, Festival yöneticilerinden Orhan Cihan ile Festival Yürütme ve Denetleme Kurulu Üyesi  ve Basın Sözcüsü Fedai Çakır’ın katılımı ile düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

AYKAN, “TÜRK SİNEMASINA DESTEĞİMİZ VE KATKIMIZ ARTACAKTIR”

Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği Başkanı ve aynı zamanda Festival Danışma Kurulu Başkanı Asım Aykan bütün katılımcılara teşekkür ederek, “Festivale gösterilen ilgi bizlerin doğru adım attığımızı ve sanat adına gelecek vaad eden bir festival olacağının işaretidir. Yarışacak filmler ve nakdi ödüller ile Türk sinemasına her geçen yıl desteğimiz ve katkımız artacaktır. Herkesin emeği var, bu işin içinde olmak istedikleri için teşekkür ediyoruz. Bu işlerin ilerleyen yıllarda daha çok tabana ineceğini düşünüyoruz.” diyerek, her geçen yıl Trabzon’da kültür ve sanat adına çok ciddi gelişmeler ve sanat adına alt yapı yatırımlarının olacağının altını çizdi.

ÇAĞLAYAN: “BU FESTİVALİ 1 NUMARA YAĞACAĞIZ”

İstanbul-Trabzon Federasyonu Genel Başkanı ve Festival Başkanı Dursun Çağlayan, “Dünya sinemasından örnekleri incelemeliyiz onları değerlendirip yurt dışındaki desteği vermeye çalışacağız ve teşvik etmeye devam edeceğiz. Bu işin içinde ciddi emek sarf eden arkadaşlarımızın büyük iş başaracağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl ve yıllarda yapan organizasyoncuları tebrik ediyorum. Hep birlikte sağlayacağımız katkılara çalışıyoruz biz hedeflerimize ulaşmaya çalışacağız. Biz bir numara olarak Türkiye’de ve dünya da bu festivali adlandıracağız.” dedi.

FEDAİ ÇAKIR: “İLGİ MEMNUN ETTİ”

TUFFEST basın sözcüsü Yazar Yönetmen Fedai Çakır, “Bu sene ilk olmamıza rağmen oldukça fazla müracaat oldu. Özellikler Ulusal Uzun metraj kategorisinde bu kadar yoğun müracaat beklemiyorduk. Festival yönetimi olarak bu ilgi bizleri mutlu etti. Trabzon ve bölge halkı çok şanslı çünkü birbirinden güzel filmler, ödüllere doymayan filmleri izleme şansı yakalayacaklar. 14 Film Ulusal Uzun Metraj, 8 Uluslararası Uzun metraj, 12 Ulusal Belgesel Film ile 20 Ulusal kısa film yarışacak. Ayrıca dünya sinemasından 12 önemli filmde festival katılımcılarına seçki film olarak sinema salonlarında olacak.” dedi.

YARIŞMAYA KALAN FİLMLER

Bu yıl 16-26 Ağustos tarihleri arasında ilki yapılacak Trabzon Uluslararası Film Festivali’ne (TUFFEST) müracaat eden Uzun Metraj, Kısa Film ve Belgesel kategorileri arasından yarışmaya seçilen filmler ise şöyle;

ULUSAL – UZUN METRAJLI ALANINDA YARIŞMAYA KALAN FİLMLER

“Rüya - Yönetmen Derviş Zaim, Kalandar Soğuğu - Yönetmen Mustafa Kara, Mavi Bisiklet - Yönetmen Ümit Köreken, Rauf - Yönetmen Barış Kaya ve Soner Caner, Mezarcı - Yönetmen Talip Karamahmutoğlu, Son Kuşlar - Yönetmen Bedir Afşin, Kasap Havası - Yönetmen Çiğdem Sezgin, Mor Ufuklar - Yönetmen Olgun Özdemir, Genç Pehlivanlar - Yönetmen Mete Gümürhan, Eşik - Yönetmen Erkan Tahhuşoğlu ve Ayhan Salar, Bütün Saadetler Mümkündür - Yönetmen Selma Kılıçaslan, Memleket - Yönetmen Murat Saraçoğlu, Bulutların Ardında - Yönetmen Kaan Atilla Taşkın ve Aşık - Yönetmen Bilal Babaoğlu’nun filmi.”

ULUSLARARASI UZUN METRAJLI YARIŞMAYA KALAN FİLMLER

“Azerbaycan’dan Kırmızı Bahçe (Red Garden) - Yönetmen Mirbala Salimli, İtalya’dan Çılgın Kardeşler (Babylon Sisters) - Yönetmen Gigi Roccati, Kosova’dan Genç Bayan (Zonjusha) - Yönetmen Genc Berisha, İtalya’dan Nerede Olursan Ol (Ovunque Tu Sarai - Yönetmen Roberto Capucci, Azerbaycan’dan Ders (Lesson) - Yönetmen Rafig Aliyev ve Javid Tevekkul, Lübnan’dan Dağların Ötesinde (Tramontane) - Yönetmen Vatche Boulghourjian, Moğolistan’dan Kartal Avcısı Kız (The Eagle Huntress) - Yönetmen Otto Bell ve Kosova’dan Babam (Babai) - Yönetmen Visar Morina.”

FESTİVAL BOYUNCA GÖSTERİDE YER ALACAK SEÇKİ FİLMLER

Brezilya’dan Keman Öğretmeni (Heliopolis) - Yönetmen Sergio Machado, İspanya’dan 93 Yazı (Summer 93) - Yönetmen Carla Simon, ABD’den Tuz ve Ateş (Salt and Fire ) - Yönetmen Werner Herzog , Belçika’dan Kayıp Kral (King of Belgians) - Yönetmen Peter Brosens ve Jessica Woodworth İtalya’dan Denizdeki Ateş, (Fuocoammare) - Yönetmen Gianfranco Rosi, ABD’den Desierto (Desierto) - Yönetmen Jonas Cuaron, Fransa’dan Okul Yolunda ( On the Way to School) - Yönetmen Pascal Plisson, Avusturya’dan Macondo (Macondo) - Yönetmen Sudabeh Mortezai, Afganistan’dan Kızım İçin (The Daughter) - Yönetmen Afia Nathaniel ABD’den Düşmanın Yolu ( Two Men in Town ) - Yönetmen Rachid Bouchareb Japonya’dan Benim Babam Benim Oğlum (Like Father Like Son) - Yönetmen Hirokazu Kore-Eda ve ABD’den Muhammed Ali’nin Davası (The Trials of Muhammad Ali) - Yönetmen Bill Siegel.”

ULUSAL – KISA METRAJLI YARIŞMAYA KALAN FİLMLER

Abiye - Yönetmen Doğuş Algün, Askıda - Yönetmen Yeşim Tonbaz Güler, Babaannemin Caz Tutkusu - Yönetmen Ercan Selim Öngöz, Balon - Yönetmen Mehmet Oğuz Yıldırım, Bir Tabut İnsan - Yönetmen Okan Akgün, Çevirmen - Yönetmen Emre Kayiş, Darı - Yönetmen Ömür Yıldırım, Eflin - Yönetmen Burak Berke Erdem, Elene - Yönetmen Sezen Kayhan, Hayat Güzeldir - Yönetmen Özer Kesemen, Huzurevi - Yönetmen Ahmet Toklu, Işıklık - Yönetmen Burak Doğan, Kar Kirazı - Yönetmen Tunahan Kurt, Karib - Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, Lal - Yönetmen Cemre Yılmaz, Müdür - Yönetmen Tunahan Kurt,Oksijen - Yönetmen Naci Anıl Konya, Otomatik Saat - Yönetmen Koray Söğüt Penaber, Tablo - Yönetmen Ramazan Kılıç ve Yönetmen Mert İnan.”

ULUSAL – BELGESEL FİLMLERİNDE YARIŞMAYA KALANLAR

Beypazarı Evleri - Yönetmen Fatih Diren, Bakırcı Ali Çavuş - Yönetmen Koray Söğüt,

Derdo Ana ve Ceviz Ağacı - Yönetmen Serdar Onal, Hemdiye - Yönetmen Tolunay Tekmek Kar Gören Çay - Yönetmen Oğuzhan İhtiyar, Kemençenin Ordinaryüsü - Yönetmen Murat Can Memiş, Kocakızım - Yönetmen Büşra Koç, Korkma Oğlum - Yönetmen Ekrem Aydın, Müsahip - Yönetmen İbrahim Aybek ve Eren Bektaş, Salyangozun Yolculuğu - Yönetmen Şenol Çöm, Süheyla - Yönetmen Gökhan Öcal ve Yaban - Yönetmen Volkan Budak,”

Gültekin SADIKOĞLU

Haberler