Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Fındık uyarısı

Fındık uyarısı

ÜRETİCİYE fındığı emanete vermemesi noktasında uyaran Cirav, “Emanet fındık getirmesinler piyasaya. Kendi ayaklarına kurşun sıkmasınlar. Bunun altını çizerek söylüyorum. Ondan sonra demesinler fındık fiyatı niye düşüyor. Fındıklarını iyi kurutsunlar, naylon çuvala koymasınlar. Çürümesine zemin hazırlamasınlar. Mutlaka hem seçsinler, hem de iyi kurutsunlar. Bu iki şeyi yapsınlar. Fındığı istedikleri fiyata kendileri satabilirler. Ancak fındığı toplayıp hemen pazara getirip emanete şuraya buraya elimden çıksın yaparsanız o bir şekilde gideceği yere gider. Ama paralı ama parasız. Herkes ihtiyacını görmüş olur. Buna mutlaka dikkat edilmesi gerekir” dedi.

“Gönül ister ki 20 lira olsun fındık” diyerek sözlerine devam eden Cirav, “Ama bir de dünya gerçeği var. Bizim dışımızda üretilen birçok alanda fındık var. Bunun çok aşırı fiyat olması başka alanlarda fındık dikimlerini arttırıyor. Bu bizim için dezavantaj. Ben fiyatların çok olmadığını ve olmayacağını düşünüyorum. Üreticiler fındık fazla diye tedirgin olmasınlar. İtalya’da, Gürcistan’da Azerbaycan’da fındık az. Gürcistan’ı konuşmaya başladı. Her geçen gün dikim artıyor. 10 sene 15 sene önce Gürcistan ile alakalı bir şey konuşmazken, şimdi fındık var diye tedirgin ediyoruz. Onlar ucuz satıyor. Daha ucuza mal ediyorlar” diye konuştu.

Fındıkta teşvik sistemini de eleştiren Cirav, “Teşvik sisteminde fındıkta dekar başına verilen paranın çok doğru olmadığını defalarca söyledim. Üretene verilmesi bil hassa bu tarz bahçeler yapanlara bu teşviklerin verilmesi yılda fındıklığına gitmeyen bakmayan insanlara yılda 800 trilyon lira ödüyor devlet. Bana göre ciddi bir yanlışlık var bunda. Üretene verilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Haberler