Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Sera Gölü’ne tünel önerisi

Sera Gölü’ne tünel önerisi

Yola bağlı olarak yapılan duvarların yıkılarak gölün tünelle geçilmesi öneriliyor

Trabzon’un önemli turizm merkezlerinden biri olan Sera Gölü’nün “betonlaşmasına” neden olan durumun ardından iki önemli isimden tünel önerisi geldi. Karadeniz sahil yoluyla vadiyi birleştiren yolu genişletme çalışması yapan Karayolları, gölün yanını genişletmek için göle beton set çekerken akıllara “Bu alan tünelle geçilemez miydi?” sorusu geldi.

BAŞKAN TÜRKMEN: TÜNELİ ÖNERİRDİM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Sera Gölü’ndeki betonlaşmayla ilgili müdahalesinin ardından açıklama yapan Akçaabat Belediye Başkan Şefik Türkmen Sera’da yapılanlardan kendilerinin haberdar edilmediğini açıklamıştı. Türkmen yapılan çalışmalardan önceden haberdar olsaydı tünelle geçişi önerebileceğini belirterek “Sera Gölü, Uzungöl’den sonra Trabzon’da turizmde çok önemli yerlerden biri. Özellikle Körfez’den gelen turistler orayı çok seviyor. Böyle önemli bir yeri bozmamak gerekirdi. Orası masrafa değerdi ve tünelle geçilebilirdi.” dedi.

YRD. DOÇ. DR. ERÜZ: TÜNELLE GEÇİLEMEZ MİYDİ?

Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı ve Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz, Sera Gölü’nde yaşananların dünyada bir örneğinin görülemeyeceğini ifade ederek “Aşırı bir yoğun trafik varsa orası tünelle geçilemez miydi? Bunu neden uzmanlarına başvurmadan yaptılar? Burası ekosisteme duyarlı bir şekilde yapılabilirdi. Bu dakikadan sonra yapılması gereken elbette o ucube duvarı orada bırakmak değildir. Kademeli olarak doğal dokuya uygun geçiş yapılmalıdır.” diye konuştu.

Berkant PARLAK

Haberler