Warning: getimagesize(/home/gunebakiscom/public_html/images/banner/aaa.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/gunebakiscom/public_html/amp/functions.php on line 0
Yol yapacağıma ev yapayım

Yol yapacağıma ev yapayım

Bölgedeki toprak kaymaları Büyükşehir’i bezdirdi

TRABZON Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kırsaldan gelen bazı yol taleplerinin heyelanları tetikleyecek nitelikte olduğunu belirtti. Gümrükçüoğlu, “Belediye başkanlarımız dayanılmaz bir yol açma talebi ile karşı karşıya geliyorlar. Bir eve iki yol isteniyor. Yapılan bazı yeni yollar heyelanı ve toprak kaymasını tetikliyor. ‘Gel sana yol yapacağıma aşağıda bir ev yapayım.’ Ama vatandaş yanaşmıyor” diye konuştu.

Aynı zamanda Jeoloji Mühendisi de olan Başkan Gümrükçüoğlu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin bir havza olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Beşikdüzü’nde 3 can kaybımız oldu. Peki bu ölümler bu baskınına maruz olan kent merkezinde mi oldu? Hayır. Nerede oldu? Yukarıdaki mahallemizde, yani kot yüksekliği olarak denizden çok daha yüksek mahallelerde oldu. Nasıl oldu? Toprak kayması ve heyelanlar oldu. Niye? İnsanlar hiçbir raporsuz maalesef eğimi yüksek ve bitki örtüsünü tahrip ettikleri yerde ev kurmalarından dolayı. Yeni erozyon ve çölleşme mücadele genel müdürlüğünden sadece derenin yatağı değil bölgenin bir havza olarak ele alınması bitki örtüsü dahil yol ağları dahil yollarının yapılmasıdır. Şimdi burada sayın başkanlarımız hepsi ne yapıyor? Dayanılmaz bir yol açma talebi ile karşılaşıyorlar. Bir tane iki tane ev olduğu yerde, eğer yarın bir heyelanı tetikleyecekse, yani oradaki formasyonlar yapının toprak mı, kil mi, marn mı, bazalt mı, andezit mi gibi kaymayı tetikleyecek olup olmasının raporlanmasının icap ettiği yerlerde bu raporlara hiç aldırmadan vatandaş nereye istiyorsa oraya yol açma ciheti doğru bir uygulama değil. Bunun sonucunda ne oluyor? Uygunsuz yerlere yol açılmasıyla birlikte bu zavallı insanların yarın bir baskın yağışta bir heyelan ya da toprak kaymasıyla birlikte evinin içindeyken hayatını kaybedebiliyor” dedi.

Ağaçların kesilerek çaylık yapılmasının da heyelanları tetiklediğini belirten Gümrükçüoğlu, “Aynı zamanda tarım müdürlüklerinin orada nasıl bir bitki olmasının da kurallandırılması gerekir. Rize’de karşılaştığımız hep neydi? Kızılağaçların, pelitlerin, meşelerin kaldırılıp çaylık yapılması. Çay köklü bir bitki değil. Bulunduğu alüvyonu, toprağı, muhafaza edemiyor. Bu nedenle bölgeyi bir havza olarak ele almamız gerekiyor. Bana yol yap demenin ortaya koyacağı tablo bu. Gele sana yol yapacağıma aşağıda bir ev yapayım. Ama vatandaş yanaşmıyor. Önemli olan mühendislik raporlarının doğru ve yerinde olması ve de uygulanmasıdır” diye konuştu.

Aydın GELLECİ

Haberler